header2
Haberler
Salı, 30 Kasım 2021 10:14

Türkiye Patent ve Marka Vekilleri Meclisi ve Yazılım Meclisi işbirliği ile düzenlenecek olan "Yazılım Dünyasında Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları" bilgilendirme seminerine katılımınızı bekleriz.

Detaylı bilgi ve katılım: https://tobb.org.tr/Sayfalar/20200421-webinar.php

Salı, 30 Kasım 2021 09:58

Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Merkezi Kayıt Kuruluşu işbirliğinde gerçekleştirilecek “Hamiline Pay Kayıt Sistemi (HPKS)” webinarına katılımınızı bekliyoruz.

Detaylı bilgi ve katılım: https://tobb.org.tr/Sayfalar/20200421-webinar.php
 

Perşembe, 25 Kasım 2021 09:55
Sayın Üyemiz ;
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği organizasyonunda 25 Kasım 2021 Perşembe saat 14:00’te gerçekleştirilecek “Stratejik Satın Alma ve Kategori Yönetimi Webinarı”na katılımlarınızı bekliyoruz.
Detaylı bilgi ve katılım: http://webinar.tobb.org.tr
Perşembe, 25 Kasım 2021 09:54
TOBB ve Visa'dan, ilk kez POS cihazı alan 1.000 kadın girişimciye nakdi destek! #AkıllıKOBİ Platformu üzerinden başvuru yapan 1.000 kadın girişimci bu destekten faydalanabilecek. Son Başvuru tarihi: 31 Aralık 2021
Salı, 23 Kasım 2021 17:39

İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezini ziyaret eden TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve heyetinde bulunan Yönetim Kurulu Başkanımız A.Latif Aka, İzQ – İzmir Ticaret OdasıYönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Cemal Elmasoğlu ve Emre Kızılgüneşler katıldı.

Söz konusu ziyaret İZQ Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’ in ev sahipliğinde gerçekleşti. (23 Kasım 2021 –İZTO)

Salı, 23 Kasım 2021 17:11

TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’ nun iştirakleriyle ve TÜGİAD (Türkiye’deki İlk Ulusal Ve Tek Uluslararası Genç İş İnsanları Derneği)Başkanı Nilüfer Çevikel başkanlığında düzenlenen TÜGİAD Değerlendirme Toplantısı’na, Yönetim Kurulu Başkanımız A.Latif AKA, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender YORGANCILAR, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut ÖZGENER katıldı. (23 Kasım 2021 – İzmir)

Salı, 23 Kasım 2021 16:41

TOBB Başkanımız M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU öncülüğünde ve Yönetim Kurulu Başkanımız A. Latif AKA, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut ÖZGENER, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender YORGANCILAR, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami ÖZPOYRAZ, EBSO Meclis Başkanı Salih ESEN heyet olarak  İzmir Valimiz Yavuz Selim KÖŞGER’i makamında  ziyaret etti. ( 23 Kasım 2021 – İzmir Valiliği)

Salı, 23 Kasım 2021 12:37

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) 40. Toplantısı İzmir’de gerçekleştirildi. Toplantıya Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA katlım sağladı. TOBB Başkanı ve Türkiye- AB Karma İstişare Komitesi Eş Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’ nun moderatörlüğündeki toplantıya; T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi Üyesi, Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Eş Başkanı Peter Clever, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi, Dış İlişkiler Bölüm Başkanı Dimitris Dimitriadis katıldı. Avrupa Komşuluk Politikaları ve Genişleme Müzakereleri Genel Direktör Yardımcısı Maciej Popowski ise video konferans yoluyla toplantıya iştirak etti.

Yeşil ekonomi, afet yönetimi ve gümrük birliği ele alındığı toplantıda; TOBB Başkanı ve Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Eş Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin sivil toplum kuruluşlarının uzun yıllardır AB-Türkiye mali işbirliğinden yararlandığını, ancak bu fonların miktarının azaldığını ifade etti. Türkiye’nin, ekonomisini Yeşil Mutabakat, döngüsel ekonomi ve dijitalleşmeye adapte edebilmek üzere dönüştürmek zorunda olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Dolayısıyla bu tür destekleme fonlarının miktarını artırmak için desteğinizi rica ediyoruz. Tüm Türkiye vatandaşları için, ancak özellikle iş dünyası için vize diyaloğunun başarıya ulaşması gereklidir. Burada da desteğinize ihtiyacımız var. Bildiğiniz gibi AB, Türkiye'nin bir numaralı ticaret ortağıdır. Türkiye’de AB’nin altıncı büyük ticaret ortağıdır. Ticaretimizin çoğu kara taşımacılığı ile yapılmaktadır. Hem AB’ye giden hem de AB’den gelen ticaret hatlarımız, transit kotalarıyla karşı karşıyadır. Bu da, hem maliyetler ve hem teslimat sürelerini olumsuz etkilemektedir. Bu konunun çözümü için de yine desteğinize ihtiyacımız var. Türkiye'ye ve AB üyelik sürecine yeniden enerji vermeliyiz. Türkiye'nin sivil toplumu olarak her türlü yapıcı girişimi desteklemek için buradayız. Bu sürece karşılıklı katkıda bulunabileceğimiz pek çok konu bulunmaktadır” diye konuştu. (22-23 Kasım 2021 – İZMİR )

Pazartesi, 22 Kasım 2021 16:21

İl il AB buluşmaları seminerine Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ ve Genel Sekreter Yrd.Onur AKAR katılım sağladı.

Türkiye – AB ilişkileri güncel durum ve ülkemizdeki faydalandığı AB Mali Yardımları ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı.

(22/11/2021 – Webinar )

Pazartesi, 22 Kasım 2021 10:13

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA Türkiye – AB istişare toplantısı öncesi TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU ile bir araya geldi. ( 21 Kasım 2021 - izmir swissotel)

Çarşamba, 03 Kasım 2021 13:34

Türk özel sektörü ve iş dünyası için önemli iki kavram olan demokrasi ve hukukun üstünlüğünü vurgulayan  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’mizce harabe-mezbelelik bir halden, restorasyon çalışmaları tamamlanarak, yeniden canlandırılan  ve son derece güzel bir hale getirilen,  eski adı İstanbul Yassı Ada olan DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLER ADASI ‘nda gerçekleştirilen TOBB İSTİŞARE TOPLANTISI ‘na Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ katılım sağladı. Üçüncüsü  düzenlenen bu toplantıya, daha önce Oda/Borsalarımızın  Yönetim Kurulu Başkanları ve Meclis Başkanları davet edilmişti. 

İstişare toplantısında ; TOBB Başkanımız M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU Genel Sekreterlere hitapta  bulundu.  Toplantıda Oda/Borsa mevzuatı ve iş akışında yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri istişare edildi. ( 01-02 Kasım 2021 – Demokrasi ve Özgürlük Adası/İSTANBUL)

Pazartesi, 25 Ekim 2021 12:44

Geçtiğimiz yıllarda ilkokul ve ortaokullarda okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilere giyim yardımında (Öğrenci kaban, mont, eşofman takımı, ayakkabı vb) bulunan Ödemiş Ticaret Borsası bu yıl öğrencilerce daha çok kullanıldığı-ihtiyaçları olduğu düşünülen eşofman takımı yardımında bulundu. Ödemiş ilçe merkezi, beldeleri ve köylerdeki tüm ilk-orta öğrenim devlet okullarında eğitim gören öğrencilere eşofman takımları dağıtıldı. Ödemiş Ticaret Borsası yetkilileri tarafından, önceden İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığı ile beden ölçüleri, okul ve sınıfları alınan öğrenci montları imza karşılığında okul müdürlüklerine 800 adet (Sekizyüz) teslim edildi. İhtiyaç sahibi öğrencilerin daha rahat spor yapmalarını sağlayacak eşofman takımları teslimi 25.10.2021 tarihinde Ödemiş Ticaret Borsası’nda gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili; Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA şu açıklamalarda bulundu: "Her yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin Borsamıza sağladığı kaynakla; çeşitli firmalardan teklif alınarak temin edilen öğrenim yardımları ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılmaktadır. Ayrıca Kurumumuz kendi bütçe imkanlarını zorlayarak 2021/2022 eğitim-öğretim yılında yaklaşık 100  (Yüz....) adet ihtiyaç sahibi-başarılı üniversite öğrencisine Karşılıksız Burs vermektedir. Bütçe imkanlarımız el verdiği sürece eğitime bu tür katkılarımız devam edecektir. Eşofman takımlarının öğrencilerimize ulaştırılması konusunda Kurumumuz adına emeği geçenlere teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin GENGÖRÜ yapılan törende katkılardan dolayı Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA ’ya teşekkür etti. Yapılan törende Ödemiş Ticaret Borsası'nın yardımlarının yüzlerce öğrenciyi sevindirdiğine dikkati çeken Bahattin GENGÖRÜ : “Ödemiş Ticaret Borsamızın öğrenim yardımları sayesinde ihtiyaç sahibi çocuklarımız daha rahat bir kış geçirecek ve sporlarını yapacak. Ben Ödemiş' lilerden daima eğitime ve öğrencilerimize destek olmalarını bekliyorum. Ödemiş'teki eğitim camiası adına ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI ‘na teşekkür ediyorum" diye konuştu. (25/Ekim/2021-Ödemiş Ticaret Borsası)

Cuma, 22 Ekim 2021 11:28

Ödemiş Belediyesi ve Ödemiş Süs-Bir işbirliği ile 21 Ekim 2021 tarihinde,  saat:13:00’de açılışı gerçekleştirilen fuar;  21-24 Ekim 2021 tarihleri arasında faaliyet gösterecek. Açılışta Büyükşehir Belediye Başkanı, Ödemiş Kaymakamı, Ödemiş Belediye Başkanı, Milletvekilleri, muhtarlar, kooperatif başkanları, Kamu Kurum-Kuruluş daire amirleri vb katılım sağladı.    

16.Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi nin açılışına Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekteri Ali ÖZ de katılım sağladı. Konuyla ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ: “Ödemiş’te yetişen bir çok önemli ürünlerin yanı sıra süs bitkileri ve fidancılık sektörümüzde önemli bir merkez haline gelmiş olup, bölgemiz açısından önemli ekonomik değer ifade eden bir gelir kaynağımızdır. Aradığınız en kaliteli süs bitkisi ve fidanı, uygun fiyatta bulacağımız yer ÖDEMİŞ ve Küçük Menderes Havzasıdır. Yaklaşık 2000 ailemize iş-geçim imkanı sağlayan, iyi bir çıkış yakalayan sektörümüzün süs bitkileri ve fidancılık sergisinin mutlaka ziyaret edilmesi, gezilmesi ve tanıtılması önem arz etmektedir.  Serginin açılmasına vesile olan tüm kurum-kuruluş ve sektör temsilcilerine teşekkür eder, hayırlı işler dileriz” dedi.

Açılış sonrasında ;  stant açan Borsa üyesi firmalar ve diğer sektör temsilcileri ziyaret edildi.

( 21 Ekim 2021 – Ödemiş Belediyesi Fuar Alanı )

Perşembe, 21 Ekim 2021 11:33

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA; Antalya – Yöresel Ürünler Fuarı’na katılım sağladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’ nun teşrifleriyle, Yöresel Ürünler Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Türkiye’nin sahip olduğu Yöresel ve Coğrafi işaretli ürünleri ekonomiye kazandırmak amacıyla 2010 yılında başlatılan YÖREX, ülkemizde coğrafi işaret ekosisteminin gelişmesine de önemli katkılar sunmaya devam ediyor.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve heyetin stantları gezmesi sonrasında; oda/ borsa Yönetim Kurulu Başkanları ile istişare toplantısı gerçekleştirildi. Hisarcıklıoğlu; Oda /Borsa Başkanlarının İstişare toplantısında sorun ve çözüm önerilerini dinledi.( 20 Ekim 2021 – Antalya Yörex)

 

Salı, 19 Ekim 2021 17:47

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Hepsiburada, HepsiTürkiye’den programı ile yöresel ürün ve coğrafi işaret tescilli ürünlerin kalite, geleneksellik, yöresel nitelik açısından ön plana çıkmasını sağlıyor; dijital pazarlama ve satışfaaliyetleri yaparak üreticilere ve işletmelere destek oluyor.

Hepsiburada, yöresinde ve yöreye ait üretim yapan KOBİ’lerin, kadın girişimcilerin, kooperatiflerin ürünlerini e-ticarete taşıyarak ekonomik faaliyetlere katılımlarını artırmak, e-ticaret kanalıyla güçlendirmek için desteklerini sunuyor. Başlatılan işbirliği zorlu pandemi döneminin etkilerinin hızla ortadan kaldırılmasına da destek vermeyi amaçlıyor.

Üretildiği yörenin karakteristik özelliklerini taşıyan yöresel ürünlerinizi HepsiTürkiye'den ile satışa sunabilirsiniz. HepsiTürkiye'den Yöresel Ürünler Programı’na katılmak için tek yapmanız gereken Hepsiburada işortağı olmak.

 

İşbirliği kapsamında başvurular 31 Ekim 2021 tarihine kadar Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği web sitesi üzerinden de kabul edilmektedir.

 

**Programa vergi mükellefi olan işletmeler, kadın girişimciler, kadın kooperatifleri, esnaflar ve daha önce Hepsiburada Pazaryeri’nden ve Hepsiburada Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü Programı’ndan yararlanmamışişletmeler başvurabilirler.

 

Detaylı bilgi için 0850 214 09 15 Hepsiburada Çağrı Merkezi’mizden destek alabilirsiniz.

https://tobb.org.tr/Sayfalar/20210716-HepsiTurkiye.html

Salı, 19 Ekim 2021 11:48

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA, Yönetim Kurulu üyeleri ve Genel Sekreterin katılım sağladığı Yönetim Kurulları Ortak Toplantısı zoom programı üzerinden online olarak gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıya İzmir ilimizde kurulu Oda ve Borsaların Yönetim Kurulu Üyeleri iştirak etti. Güncel ekonomik sorunların ele alındığı toplantı; sorun ve çözüm önerileri ile son buldu.

( 19/10/2021 – İZTO Webinar)

Salı, 19 Ekim 2021 09:53

Meclis Başkanımız Turgut AKIN TOBB Başkanımız M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU başkanlığında Demokrasi ve Özgürlük Adası’nda düzenlenen İstişare Toplantısına katılım sağladı.

Toplantıda sektörlerde yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri istişare edildi.( 17-18 Ekim 2021 – Demokrasi ve Özgürlük Adası)

Pazartesi, 18 Ekim 2021 09:33
Pazartesi, 18 Ekim 2021 09:30

Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (@EUROCHAMBRES) Genel Kurulu’nda önümüzdeki dönem de Başkan Vekilliği görevini sürdürecek olan TOBB Başkanımız M.Rifat Hisarcıklıoğlu'nu tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.

A.LATİF AKA

ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI 

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Pazartesi, 11 Ekim 2021 11:35
Sayın Üyemiz;
TOBB ETÜ Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 20 Ekim 2021 Çarşamba (14.00 – 17.00 saatleri arası) günü iş dünyasının temsilcileri, bireysel ve kurumsal yatırımcılara yönelik olarak internet üzerinden "Yöneticiler İçin Vergi Eğitimi" gerçekleştirilecektir.
Bu eğitim ile güncel vergi düzenlemeleri hakkında bilgi sahibi olunmasının sağlanması, mevzuatta yer alan önemli ve özellikli konuların incelenerek uygulamada karşılaşılabilecek sorunların çözümüne katkıda bulunulması, olası vergi incelemeleri öncesinde ve sonrasında süreç yönetiminin aktarılması amaçlanmaktadır.
Katılım belgesi: Eğitimin % 70'ine devam eden katılımcılar adına dijital doğrulanabilir katılım belgesi hazırlanacak ve e-posta adreslerine gönderilecektir. Katılım belgeleri E-Devlet üzerinden de sorgulanabilecektir.
Eğitim Zoom platformu üzerinden verilecek olup eğitim fiyatı 270 TL (K.D.V. Dahil)'dir.
Eğitime kayıt ve detaylı bilgi için:
https://www.sem.etu.edu.tr/vergi-egitimi Detaylı bilgi için: 0 (312) 292 42 02 – 292 41 02 – 292 4
Pazartesi, 11 Ekim 2021 11:06
Değerli Üyemiz,
TOBB organizasyonunda, 12 Ekim 2021 Salı günü saat 14:30'da internet üzerinden, "Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı Dijital Dönüşüm Çağrısı Bilgilendirme Webinarı" düzenlenecektir.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu iş birliğinde gerçekleştirilecek olan webinarda Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında teknoloji tedarikçilerine yönelik olarak ilan edilen ve dijital dönüşüm alanında 188 ürün ve 54 yenilikçi teknoloji yatırımını destekleyen Dijital Dönüşüm Çağrısı anlatılacak olup, seminer sonunda katılımcıların konu hakkındaki soruları cevaplandırılacaktır.
Webinara http://webinar.tobb.org.tr linkinden katılabilirsiniz.
12/10/2021 Tarihindeki Program;
14:30 –15:00 Açılış Konuşmaları
15:00 –16:00 Sağlık ve Kimya Ürünleri
Çağrısı Tanıtım Sunumu
Hakan Erten – Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Program Yönetimi Dairesi Başkanı
16:00 – 16:30 Soru Cevap
Seminer ile ilgili iletişim: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir., 0312 218 24 54
Cuma, 08 Ekim 2021 17:44

Ödemiş Ticaret Borsası personeli Ticaret Bakanlığı Baş Müfettişi Süleyman Ruhi Aydemir’in Odalar ve Borsalarda İş Sözleşmesi Feshi ve Tazminatlar konulu webinar üzerinden gerçekleşen eğitime katılım sağladı.

Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ: “İş Sözleşmesi Feshi ve Tazminatlar konulu eğitim son derece verimli oldu. Bilgilerimizi pekiştirmeye çalıştık. Ticaret Bakanlığı Baş Müfettişi Süleyman Ruhi AYDEMİR’in  gerçekleştirdiği eğitim için teşekkür ederiz” dedi.

(08/10/2021 – ÖDEMİŞ TB)

Perşembe, 07 Ekim 2021 11:15
Perşembe, 07 Ekim 2021 10:11
Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen "Yeşil Mutabakat'a Uyum: Dönüşümün Neresindeyiz?" webinarı 7 Ekim 2021, Perşembe günü (bugün) saat 10:30’da başlayacak.
Etkinlikte, Yeşil Mutabakat sürecinde AB tarafından açıklanan 55’e Uyum Paketi’nin detayları, Sınırda Karbon Düzenlemesi ile kamu kurumları, özel sektör ve sektör dernekleri tarafından atılması gereken adımlar yetkili ve uzman isimlerce tartışılacak.
Moderatör:
Hakan Güldağ, Dünya Gazetesi (NBE) Yönetim Kurulu Başkanı
Konuşmacılar:
Erdal Bahçıvan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı
Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı
Dr. Safa Uslu, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı; BOTAŞ Yönetim Kurulu Üyesi
Mehmet Ergünal, Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve AB Genel Müdürlüğü Daire Başkanı
Dr. Çiğdem Nas, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Genel Sekreteri
Dr. Güven Sak, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Kurucu Direktörü
Mehmet Doğan, GazDay Genel Müdürü
Pazartesi, 04 Ekim 2021 14:14

Ödemiş Ticaret Borsası Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından webinar üzerinden gerçekleşen Coğrafi İşaretler Kullanım Sözleşmesi, Denetimi ve teminat konu başlıklarını içiren eğitim TOBB Hukuk Müşaviri İbrahim BAYAR, TOBB Başkanlık Danışmanı Hasan Çağlayan Dündar ve TOBB Reel Sektör Araştırma Geliştirme Uzmanı Cahit AKGÜN ve Nazlı AKGÜN’ ün sunumları ile başladı.

 Coğrafi İşaretlerin tescilinden sonra, yönetişim ve denetim mekanizmaların ardından en önemli hususlarından biri markalaşma ve ticarileştirme süreçlerinin desteklenmesidir. Bu kapsamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin girişimleri ile yeni projeler başlatıldı.

Proje dahilinde ilk olarak ; Hepsiburada, Trendyol ve PTTAVM gibi  e – ticaret portalları üzerinden coğrafi işaretli ürünlerinin satışı gerçekleşecektir. Buna yönelik e ticaret platformları tarafından kampanyalar düzenlenecektir. E ticaret platformları; coğrafi işaretleri satışa sunmadan önce üreticilerden tescil sahibi kurum olan Oda ve Borsalarımız ile imzalanmış olan Coğrafi İşaretli Kullanım Sözleşmesi isteyeceklerdir. Coğrafi İşaretler Kullanım Sözleşmesi oda ve Borsa tarafından söz konusu coğrafi işaretli ürün ve üretim süreci denetlenerek imzalanacak olup, Coğrafi İşaret üreticilerin sözleşmede yer alan yükümlülüklerin sağlanmasını kontrol etmeleri gerekmektedir.

Ayrıca TOBB tarafından coğrafi İşaretli ürünler için kopyalanamayan, taklit edilmeyen bir bandrol/ hologram tasarımı çalışması yapılmakta olup önümüzdeki süreçte bu bandrol / hologramlar tescil sahibi kurum olan Oda ve Borsalar tarafından coğrafi işaret üreticisinin hizmetine sunulacağı aktarıldı. Webinar soru ve cevap kısmı ile son buldu. (04/10/2021 – ödemiş TB webinar)

Perşembe, 30 Eylül 2021 14:06

Ödemiş Ticaret Borsası personeli Ticaret Bakanlığı Baş Müfettişi Süleyman Ruhi Aydemir’in Odalar ve Borsalarda Yıllık İzinler –Sorunlar ve Çözümler sunumu ile yapılan webinar üzerinden gerçekleştirilen eğitime katılım sağladı.

Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ: “ İzinler– sorunlar ve çözümler konulu eğitim son derece verimli oldu. Bilgilerimizi pekiştirmeye çalıştık. Ticaret Bakanlığı Baş Müfettişi Süleyman Ruhi AYDEMİR’in  gerçekleştirdiği eğitim için teşekkür ederiz” dedi.

(30/09/2021 – ÖDEMİŞ TB)

Salı, 28 Eylül 2021 11:09
Salı, 21 Eylül 2021 15:38

Ödemiş Ticaret Borsası personeli Ticaret Bakanlığı Baş Müfettişi Süleyman Ruhi Aydemir’in Odalar ve Borsalarda Harcırah Uygulamalar –Sorunlar ve Çözümler sunumu ile webinar üzerinden gerçekleşen eğitime katılım sağladı.

Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ: “ Harcırah Uygulamalar – sorunlar ve çözümler konulu eğitim son derece verimli oldu. Bilgilerimizi pekiştirmeye çalıştık. Ticaret Bakanlığı Baş Müfettişi Süleyman Ruhi AYDEMİR’in  gerçekleştirdiği eğitim için teşekkür ederiz” dedi.

(21/09/2021 – ÖDEMİŞ TB)

Cuma, 27 Ağustos 2021 16:21
Perşembe, 26 Ağustos 2021 13:37
Çarşamba, 25 Ağustos 2021 13:33

Son zamanlarda korona virüs kaynaklı vaka sayıları yeniden tedirgin edici seviyeye ulaşmıştır. Tedbirli olmazsak salgını durdurmak çok daha uzun sürebilir.Geçen sene bilinmeyen bir düşmana karşı savaş veriyorduk.Hastalığın etkilerini bilmiyor, tedavi yöntemleri hakkında çok sınırlı bilgilerle hareket ediyorduk. Bilim insanlarının özverili çalışmaları sayesinde tedavi yöntemleri geliştirildi.Salgını sona erdirebilecek en büyük umut olan aşı devreye girdi. Aşıların kullanıma girmesi salgınla mücadelede en büyük faktördür. Salgına karşı önlem almak, aşı olmak bireysel duyarlılık olduğu kadar aynı zamanda bir toplumsal sorumluluktur.Eğitim, iş ve sosyal hayatın sekteye uğramaması için aşı olmazsa olmaz gereklilik haline gelmiştir. Zira henüz toplumsal bağışıklığı elde etmiş değiliz. En az iki doz aşı olmadan da bağışıklık elde edilemiyor. Şu an aktif vakalarımızın ve hastanelerde yatan hastalarımızın çok büyük kısmı aşısı tamamlanmamış kişilerden oluşuyor.Kısıtlama günlerine geri dönmeyi istemiyoruz. Dolayısıyla birinci önceliğimiz, tüm vatandaşlarımızın sorumlu bireyler olarak tedbirlerini alması ve aşı olarak topluma karşı ödevini yerine getirmesidir. Sevdiklerimizi korumak için aşı olmamız şart.50 yaş üzeri vatandaşlarımızı bir an evvel 3. doz aşılarını olmaya, iki doz aşı olmamış vatandaşlarımızı da ikinci aşılarını yaptırmaya, henüz aşı olmayanları aşı olmaya davet ediyoruz.

Çarşamba, 18 Ağustos 2021 15:27

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Karma İstişare Komitesi (KİK) Türkiye kanadını oluşturan; HAK-İŞ, MEMUR-SEN, TESK, TÜRK-İŞ, TİSK, Türkiye KAMU-SEN, TOBB ve TZOB’dan aşı çağrısı.

Pazartesi, 16 Ağustos 2021 16:59

Ödemiş İlçe Jandarma Komutanı J.Binbaşı Hüsnü KORKMAZ, Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA’yı ziyaret etti. Söz konusu ziyarette Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Hüseyin GÜLCÜ’ de bulundu.

Yapılan ziyaretle ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA: “ Ödemiş İlçe Jandarma Komutanımız J.Binbaşı Hüsnü KORKMAZ’ın nazik ziyaretinden dolayı memnuniyet duyduk. Görevinde başarılarının devamını diliyorum” dedi. (16/08/2021 – ÖDEMİŞ TB)

Perşembe, 12 Ağustos 2021 10:08

1)  2021 / 2022 öğretim döneminde; geçen yıldan (2020/2021) burs alan ve başarılı olan (önceki dönemlerden başarısız dersi bulunmayan) öğrencilerin dışında yeni burs müracaatı kabul edilmeyecektir. (28.12.2020-Yönetim Kurulu- Meclis kararları ile)

2)   Borsamız Burs müracaatları 23.08.2021 - 03.09.2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

3)  Faaliyet alanımızda bulunan şehit ailesi çocuklarına burs verilmesi önceliği, ön şartsız burs müracaatında bulunma ve Yönetim Kurulu kararı ile Ödemiş Ticaret Borsası Karşılıksız Burs'larından faydalanma hakkı verilmiştir. (01.08.2016 Yönetim Kurulu Kararı ile) 

4)   Öğrenciler ; TC.Kimlik Kartı fotokopisi, başarı durumlarını gösteren (transkript) belge ve Borsadan verilecek Burs Müracaat Formunu doldurarak başvuruda bulunabileceklerdir.

ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI

GENEL SEKRETERLİĞİ

Çarşamba, 11 Ağustos 2021 12:12

Nazilli Ticaret Borsası’nca organize edilen “ İlk İncir Alım ve Tescil Ödül Töreni” ne Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Üyesi Vasıf Baran ŞENTÜRK katılım sağladı.(11/08/2021 – Nazilli/ AYDIN)

Pazartesi, 02 Ağustos 2021 17:33
Pazartesi, 19 Temmuz 2021 10:53
Perşembe, 15 Temmuz 2021 11:06
Perşembe, 01 Temmuz 2021 08:34

TOBB Müşterek Konsey Toplantısı 30 Haziran 2021 Çarşamba günü  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde  Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi ELVAN’ın katılımıyla,TOBB Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun açılış konuşmasıyla  gerçekleşti.Söz konusu TOBB Müşterek Konsey Toplantısına TOBB Ticaret Borsaları Konsey Üyesi – Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA da iştirak etti.

Covid - 19 önlemleri alınarak gerçekleşen toplantıda Ticaret Borsaları, Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Deniz Ticaret Odaları konsey üyeleri bir araya geldi.

Pandeminin ekonomik etkilerinin ele alındığı toplantıda, konsey üyelerinin   Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi ELVAN’ a  yönelttiği  soru- cevap kısmıyla son buldu. (30/06/2021 – TOBB)

Salı, 15 Haziran 2021 09:47
Perşembe, 03 Haziran 2021 15:01

Ödemiş Ticaret Borsası Üyelerinin finansman sorunlarının giderilmesine yönelik geçtiğimiz yıllarda uygulanan “TOBB Nefes Kredisi” projesi 01.06.2021 tarihi itibariyle tekrar başlatıldı.

 Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA: “ Koronavirüs salgının olumsuz ekonomik etkilerini kaldırmak ve KOBİ’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ile Kredi Garanti Fonu (KGF) iş birliği  ve 10 bankanın katılımıyla  “TOBB Nefes Kredisi 2021” projesine Ödemiş Ticaret Borsası olarak kaynak ayırarak ve destek vermekteyiz. Söz konusu taahhütlerimizi bankaya yatırdık. TOBB Nefes Kredisi için başvuru yapacak Üyelerimizin Borsamızdan faaliyet belgesi alması gerekmektedir. Tüm kredi başvuruları ve kullanım süreci, ilgili bankalar tarafından yürütülecektir. TOBB Nefes Kredisi 2021 projesinin Üyelerimize ve iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 TOBB Nefes Kredisi 2021 ile bilgi notu özü aşağıda yer almaktadır:

 1. TOBB Nefes Kredisi; Ziraat Bankası, Halkbank, İş bankası, Denizbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, Akbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım banka şubelerinden kullanabilir.
 2. Kredi vadesi ilk 6 ay anapara ve faiz geri ödemesiz, takip eden 12 ay eşit taksit olmak üzere toplam 18 aydır.
 3. Krediden 2020 yılı cirosu,2019 yılı cirosuna göre %25 düşük olan üyeler faydanabilecektir.2019 yılı ve sonrası kurulmuş şirketler için bu şart aranmayacaktır. Ciro kaybı koşulu kredi kullandırımı yapan banka tarafından kontrol edilecektir.
 4. 2020 yılı cirosu 1 milyon TL altında olan işletmeler için azami 50.000 TL,1 milyon TL ve 10 Milyon TL(dahil) arasında cirosu olan işletmeler azami 200.000 TL kullanabilecektir.
 5. Kredi Başvurusu yapmak isteyen yapmak isteyen üyelerimiz Borsamızdan “TOBB Nefes Kredisi içindir” ibaresi ile faaliyet belgesi aldıktan sonra  bu belge ile Ziraat Bankası, Halkbank ,İş Bankası, Denizbank…kredi başvurusunda bulunabilecektir.
 6. Kredi kullanımda maddi teminat istenmeyecektir. Ancak, şahıs işletmelerinde üçüncü şahıs kefil bulunmaması durumunda, müşterinin talebi üzerine, maddi teminat istenebilecektir.
 7. Kredi değerlendirmesi başvuru yapılan banka ve KGF tarafından yapılacaktır. Olumlu sonuçlanması durumunda “Nefes Kredisi” kullandırılacaktır.
 8. Protokol imzalan bankalar KGF’ ye ödenecek %0,03(onbinde üç)kefalet başvuru bedeli ve komisyonu ile %1 banka komisyonu dışında üyelerden herhangi bir masraf ve komisyon talep etmeyecektir.
Perşembe, 03 Haziran 2021 14:18

02 Haziran 2021 tarihinde TOBB Akademik Danışmanı Prof. C. Coşkun KÜÇÜKÖZMEN’ in zoom üzerinden gerçekleştirdiği sunuma Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ, Genel Sekreter Yrd. Onur AKAR katılım sağladı.

Büyüme, üretim ve satışlar, dış ticaret ve cari açık, istihdam ve işsizlik, ekonomi güven endeksi, enflasyon, kredi ve mevduat konularının vurgulandığı sunum; katılımcıların soru – cevap kısmı ile son buldu.

(02/06/2021 – ÖDEMİŞ TB – online)

Cuma, 28 May 2021 17:30

28.05.2021 Cuma günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 76. -77. Genel Kurulu Covid-19 tedbirleri sebebiyle elektronik ortamda gerçekleştirildi.

TOBB Genel Kuruluna; Ödemiş Ticaret Borsası’nı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA, TOBB Delegesi Hüseyin GÜLCÜ, TOBB Delegesi Ersoy YALLIOĞLU, Meclis Başkanı Turgut AKIN ve Genel Sekreter Ali ÖZ elektronik ortamda katılım sağladı.

TOBB Genel Kurulu; açılış, sunuşlar ve saygı duruşu ile başladı. Açılış konuşmasını Genel Kurul Başkanı Erdal BAHÇIVAN yaptı. 81 il ve ilçeden katılım sağlayan delegelerin oylamaları alınarak, temsilcilerin de kayıtları yine elektronik ortamda tutuldu. TOBB Yönetim Kurulu faaliyet raporlarının genel kurula sunulması, müzakeresi ve onaylanması TOBB delegelerinin elektronik oylaması ile gerçekleşti. Oylama sonrası TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU teşekkür konuşmasını yaptı.

Genel Kurulla ilgili; Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA: “ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin 76. - 77. Genel Kurulunu pandemiden dolayı ilk kez elektronik ortamda gerçekleştiriyoruz. Genel Kurulumuzun başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan başta TOBB Başkanımız M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU’na ve Birliğimize teşekkür eder, Genel kurulumuzun ülkemize ve camiamıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi. (28/05/2021 – ÖDEMİŞ TB)

Çarşamba, 21 Nisan 2021 16:42

Ödemiş Ticaret Borsası Ramazan ayı nedeniyle 1000 adet aileye gıda erzak paketi dağıttı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin destek verdiği yardımlar, Ödemiş Ticaret Borsası meclis üyeleri ve personeli aracılığı ile ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı.

Ramazan ayının yardımlaşma ve paylaşım ayı olduğuna vurgu yapan Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA: “ Koronavirüs salgınının tüm dünyada ekonomiyi ve sosyal hayatı zorladığı bu günlerde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin sağladığı kaynakla, Ödemiş’ imizden temin edilen gıda yardımı poşetlerimizi, Kurumumuzca hassas davranarak ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdık. Bize bu imkanı sağlayan çatı örgütümüz Türkiye Odalar Borsalar Birliğimize müteşekkiriz. Bu vesile ile tüm üyelerimize ve vatandaşlarımıza hayırlı Ramazanlar diliyorum” ifadelerini kullandı. (21/04/2021-Ödemiş TB)

Pazartesi, 15 Mart 2021 12:23

Moderatörlüğünü TOBB Akademik Danışmanımız Prof.Dr. C. Coşkun KÜÇÜKÖZMEN’ in yönettiği ve FİBABANKA İzmir Şubesi Müdürü Levent KÖSEOĞLU’NUN konuk olduğu ”Pandemi Döneminde Banka-KOBİ İlişkisi ve Alternatif Finansman Kaynakları semineri zoom programı üzerinden online olarak gerçekleşti.

İlgili seminerimize İzmir Ticaret Odası, Ödemiş Ticaret Borsası, Ödemiş Ticaret Odası, Selçuk Ticaret Odası, Tire Ticaret Odası ve Bayındır Ticaret Odası temsilcileri  katılım sağladı.

(11/03/2021 – Webinar)

Çarşamba, 10 Mart 2021 10:28
Pazartesi, 08 Mart 2021 09:35

İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsası İnsan Kaynakları olarak ortaklaşa  düzenlenen İzmir İli ve İlçeleri Oda /Borsa çalışanları kapsayan Yaşam Zorluklarıyla Baş Edebilmek, Ruhsal Dayanıklılık (Yılmazlık)  Becerileri webinarı’ na Ödemiş Ticaret Borsası personeli katılım sağladı.

İzmir’in ünlü psikiyatristlerinden Uzm.Dr.Osman SEÇKİN sunduğu seminerde Pandemi sürecinde artan kaygı ve endişeleri azaltmak, bu kaygı ve endişeleri iş hayatlarına yansımasının önüne geçmek amacıyla onlara destek sağlamak konularına değinildi. (07/03/2021 – Webinar)

Perşembe, 04 Mart 2021 14:38

Metro cross market zinciri satın alma müdürü Birol ULUSAN’ ın Birgi / Ödemiş’imize geldiğini haber alan Ödemiş Ticaret Borsası Personeli 67 Sayılı Birgi Tarım Kredi Kooperatifi’nin hizmet binasında bir araya geldi. Firmanın alım yaptığı  bölgesel yöresel ürünlerimiz ve Coğrafi İşaretler ile ilgili gelişmeler konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu.(02/03/2021 – Birgi )

Çarşamba, 03 Mart 2021 12:08

İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ile ilçe oda ve borsalar ve Ödemiş Ticaret Borsası’nın katılımlarıyla Yönetim Kurulları Ortak Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı pandemi nedeniyle ZOOM uygulaması üzerinden online yapıldı.

Pandeminin açtığı sorunlarla ilgili İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Mahmut Özgener: “Pandeminin ikinci kısmı başladı. Bu süreçte hepimiz zor günler geçirdik. TOBB’mizin öncülüğünde üyelerimizin sorunlarına çözüm üretmeye çalıştık. Hem yerel yönetimler hem hükümetimizle sürekli irtibatta bulunduk. Sorunların hepsini çözmek tabi ki mümkün değil. Bu sorunların bir kısmı devam ediyor. Çözümü için çalışmaya bizde devam ediyoruz. Hizmet sektörü büyük sıkıntılar yaşadı. Eğitim ile birlikte en çok yıpranan sektör hizmet sektörü oldu. Sadece restoran kafeler ve tedarik ile bakıldığında negatif etkilerinin yansıyacağı çok farklı sektörler söz konusu. Lütfen ama lütfen kurallara uyma konusunda hassas olalım. Bir daha kapanma lüksümüz yok, üzerimize düşen görevi düzgünce yapalım, İzmir düşük risk (mavi) olmayı hak ediyor. Riskimizi yüksekten düşüğe çevirmek için hep beraber kurallara harfiyen riayet edelim” dedi.  (03/03/2021 – Webinar)

Pazartesi, 01 Mart 2021 14:11

Ödemiş Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr.Oktay OKUŞ Ödemiş Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA ve Yönetim Kurulu Üyelerinin hazır bulunduğu ziyarette kurumlar arası iş birliği gündeme geldi.

Nezaket ziyaretinde bulunan Ödemiş Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr. Oktay OKUŞ Ödemiş Ticaret Borsası’nın çalışmaları hakkında bilgi aldı. Başhekim Uzm. Dr. Oktay OKUŞ “Ödemiş Ticaret Borsası’nın her zaman elini taşını altına koyarak, Ödemişimizin ve Hastanemizin yanında olduğunu” belirtti.

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA: “ Ziyaretten memnuniyet duyduk. Koronavirüs salgınının başladığı günden beri gece gündüz demeden çalışan sağlık çalışanlarımıza minnettarız. Sizlere teşekkür borçluyuz. Bizler her zaman olduğu gibi bu süreçte de yanınızdayız” dedi. Başkan AKA, tüm sağlık çalışanları adına Ödemiş Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr.Oktay OKUŞ’a plaket takdim etti. (01/03/2021 – ÖDEMİŞ TB)

Pazartesi, 22 Şubat 2021 17:43

TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun konuk konuşmacı olarak katılımlarıyla, gerçekleştirilen EBSO Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı 22/02/2021 Pazartesi günü saat:16:00’da elektronik ortamda gerçekleştirildi.

Söz konusu Meclis toplantısına Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA’da katılım sağladı.

Toplantıya ev sahipliği yapan Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı Salih ESEN ve Yönetim Kurulu Başkanı Ender YORGANCILAR İş dünyasının sorunlarını ele aldı. (EBSO – 22/02/2021)

Çarşamba, 17 Şubat 2021 17:16

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’mizin webinar üzerinden düzenlediği Oda/Borsa Muamelat  ve Bütçe-Muhasebe Yönetmeliğinde yapılan değişikliklere ilişkin bilgilendirme seminerine Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreter Ali Öz ve Borsa Personeli katılım sağladı.

Oda/Borsa Muamelat ile Bütçe-Muhasebe Yönetmelik değişikliğine ilişkin bilgilendirme semineri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Hukuk Müşaviri Dr. İbrahim Nihat BAYAR, Muhasebe Müdürü Yüksel ÖZTÜRK, Borsalar Müdürü Yiğit Ateş ve Odalar Müdürü Volkan TUFAN’ ın sunumları ve soru cevap şeklinde son buldu. ( 17/02/2021 – ÖDEMİŞ TB)

Pazartesi, 15 Şubat 2021 09:45
Irak'ın Gara bölgesindeki bir mağarada terör örgütü PKK tarafından haince şehit edilen 13 Türk vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabırları diliyoruz.
Milletimizin başı sağ olsun.
Pazartesi, 08 Şubat 2021 16:12

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Başkan Yardımcıları Özay KAPTAN, Feridun AZEROĞLU ve Meclis Üyesi Mustafa GERÇEK  Türkiye Odalar Borsalar Birliği’mizin kuruluş yıldönümü sebebiyle Ödemiş Ticaret Borsamızı ziyaret etti.

Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut AKIN, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin GÜLCÜ, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Fatih ZAİMOĞLU karşılamada hazır bulundu.

Yapılan ziyaret ile ilgili, Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut AKIN : “Yönetim Kurulu Başkanımız A.Latif AKA şehir dışında bulunması sebebiyle, aramızda bulunamadığının üzüntüsünü ifade etmiştir. Hepinize çok selamı var. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin (TOBB) 69. yaşını kutluyoruz. Kurucularımızı ve emeği geçenleri saygı ve minnetle yad ediyoruz. Bu vesile ile bizleri yalnız bırakmayan, onurlandıran Ödemiş Belediye Başkanı Sayın Mehmet ERİŞ ’e ve Heyetine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yapılan ziyaretten Kurumca memnuniyet duyduk” dedi.  (08/02/2021-Ödemiş TB)

Pazartesi, 08 Şubat 2021 08:25
Mensubu bulunduğumuz, Birliğimiz ve üst Kuruluşumuz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 69. yaşında. Kurucularımızı ve emeği geçenleri saygıyla ve minnetle yad ediyoruz.
TOBB | Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Cuma, 05 Şubat 2021 14:15

Borsa ve Odaların kurumsal kapasitesinin arttırılarak üyelerine sunulan hizmet kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği 12. Dönem Akreditasyon Sürecine dahil olan ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI ; Akreditasyon Belge Yenileme Denetimi 04 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilmişti. Denetimini başarı ile tamamlayan Ödemiş Ticaret Borsası’nın Akredite Borsa ünvanı C sınıfı seviyesinden, B sınıfı seviyesine yükseldi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Akreditasyon Sertifika Töreni pandemi sebebiyle yapılamadığından, söz konusu sertifika belgeleri Kurumlarına yenilenen haliyle gönderildi. 

Denetim Sertifikası ile ilgili Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Sayın A.Latif AKA : “Akreditasyon Belge Yenileme Denetimimizi başarı ile tamamlamıştık. İlgili Denetim Türk Loydu Uygunluk Değerlendirme Hizmetleri Aş. Denetçisi Sayın Özlem BOCUTOĞLU tarafından 04 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilmişti. Bu işi bir ekip çalışması ile yaptık. Akreditasyon İzleme Komitemiz, Meslek Komitelerimiz, Meclisimiz, Yönetim Kurulumuz, Personelimiz ve Danışman firmalarımız ile hep beraber çalışarak konuyu sahiplendik. Amaç Kurumlarımızı sürekli geliştirmektir. Aralık-2016 döneminde yapılan denetimde AKREDİTE BORSA ünvanımızı almıştık. Ödemiş Ticaret Borsası Üyeleri beş yıldızlı hizmet almaya devam edecekler. AKREDİTASYON BELGEMİZİ yeniledik. Bizi bu sürecek taşıyan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimize teşekkür ediyoruz. Yeni sertifikamızın, Üyelerimize, Kurumumuza ve Camiamıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi. ( 05 Şubat 2021  – Ödemiş Ticaret Borsası )

Perşembe, 04 Şubat 2021 09:27
Çarşamba, 03 Şubat 2021 12:56

Ödemiş Ticaret Borsası uzaktan eğitime katkı olarak TOBB ile birlikte 120 adet klavyeli tablet bilgisayarları, Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA, ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılmak üzere Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin GENGÖRÜ’ ye teslim etti.

Tablet teslim töreninde Başkan AKA: “Ödemiş Ticaret Borsası olarak her zaman eğitime destek vermekteyiz. Daha önceleri eğitim yardımı olarak mont, eşofman ve ayakkabı yardımlarında bulunduk. Bu yılda mevcut pandemi nedeniyle eğitimin aksamaması için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin önderliğinde, üyelerimizin ve Borsamızın katkıları ile ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet yardımı yapılmaktadır. Bu kapsamda uzaktan eğitime destek amacıyla Ödemiş Ticaret Borsası olarak Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’müze 120 adet tablet teslim ettik. Bugünün küçük parmakları olan öğrencilerimizin, yarınlarımıza yön-omuz vererek, bir gün Türkiye’mizin geleceğine imza atacağına inanıyoruz. Bu kampanyanın oluşmasında önderlik yapan başta Türkiye Odalar Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU’ na ve kampanyamıza katkı yapan, aşağıda isimleri belirtilen Borsamız üyelerine teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi. (03.Şubat.2021 – ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI)

ÖDEMİŞ TİCARET BORSASINDAN TABLET YARDIMI - YouTube

TOBB TABLET KAMPANYASINA KATKIDA BULUNAN ÜYEMİZİN ÜNVANI

GİRGİN PRİNA A.Ş.-TİMUR GİRGİN

SÜTBAN SÜT ÜRÜ.A.Ş.-İDRİS KUTLU

GÜLCÜ YAĞ SAN.-HÜSEYİN GÜLCÜ

İBRAHİM DEĞİRMEN

MEHMET FATİH ZAİMOĞLU

YALLIOĞLU TAR.ÜRÜ.LTD.ŞTİ.-ERSOY YALLIOĞLU

S.S.BADEMLİ KAL.KOOP-SELÇUK BİLGİ

LÜTFİ ÇINAR

UĞUR UŞARER

MUSTAFA YİYEN

MENKUR TAŞIMACILIK LTD.ŞTİ.-MEHMET KURTAR

SERKAN GÜLER

ALİ KARAGÖZ

KESTAŞ TAŞIMACILIK LTD.ŞTİ.-BİROL TAŞ

AKA PAMUK TEKSTİL LTD.ŞTİ.-SERKAN AKA

YAZANLAR SEBZE-MEYVE SÜT ÜRÜ.LTD.ŞTİ.-CELAL YAZAN

 

Cuma, 15 Ocak 2021 12:04

Sayın Üyemiz;

Bilindiği üzere 21.11.2020 tarihli ve 3205 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile “ Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından 2021 Yılında Kapsama Alıanacak Riskler,Ürünler ve Bölgeler ile Pirim Desteği Oranlarına İlişkin Karar “25.11.2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmış olup,01.01.2021 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Bu çerçevede, söz konusu düzenleme kapsamında gerçekleştirilecek kapsamında gerçekleştirilecek olan uygulamalara ilişkin TARSİM tarafından bilgi notu ekte iletilmektedir.

Cuma, 15 Ocak 2021 10:24

TOBB Akreditasyon Sistemi çalışmaları kapsamında “ Pandemi Döneminde Lobicilik ve Politikaları Etkileme Yaklaşım ve Yöntem Önerileri “ eğitimine Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ – Genel Sekreter Yrd. Onur AKAR katılım sağlamıştır.

Söz konusu Eğitim; TOBB Akreditasyon Müdürü Özge KARATEPE Moderatörlüğünde, Ebru Ağduk’un slayt sunumu ile gerçekleşmiştir. (TOBB-14.01.2021)

Pazartesi, 11 Ocak 2021 08:24

5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunun 32. Maddesinin 4. fıkrasında ; “İçinde bulunulan yıldan önceki son 2 (iki) yıldan itibaren adresleri ve durumları tespit edilemeyen ve içinde bulunulan yıldan önceki son iki yılda , borsa maddeleri üzerine alım satımı bulunmayan üyelerin isimleri, borsa meclis kararıyla meslek grupları ve seçmen listelerinden silinir, aidat tahakkukları durdurulur ve bunlar borsa hizmetlerinden yararlanamazlar” hükmü yer almaktadır.

Yine ilgili mevzuat;  “Söz konusu üye kayıtları, borsa kararını takip eden yıl başından itibaren 2 (iki) yıl içinde, ilgilinin üyesi bulunduğu borsaya müracaatla adres ve durumunu bildirmemesi halinde, borsa yönetim kurulunun teklifi ve meclis kararıyla borsadan kaydı silinir.Bu süre içinde durumunu bildirenlerin aidat tahakkukları başlatılır.Ancak bunlar aidat borçlarını ödemedikçe seçmen listelerine tekrar kaydedilmeyeceklerdir” şeklindedir.

Borsamızın üye bilgilerini güncelleştirme çalışmaları kapsamında değerlendirilmek üzere; üyelerimizin üye bilgilerini (adres, telefon, faks, e-mail vs.) ve üyelik mükellefiyetlerini en geç 22 Ocak 2021 (Cuma) tarihine kadar Ödemiş Ticaret Borsası’na bildirmeleri gerekmektedir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

                                                                             

                                                                                   

                                                   ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI

                                                 YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI

Cuma, 08 Ocak 2021 08:40

 

07 Ocak 2021 Perşembe günü saat 16:00’da TOBB Başkanımız Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında, 365 Oda/Borsamızın Genel Sekreterinin katılımlarıyla istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Videokonferans üzerinden gerçekleştirilen toplantıya Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali Öz de katılım sağladı.
Toplantı gündeminde olan; pandeminin ekonomiye ve iş süreçlerine olan etkileri istişare edildi.
 

 

Salı, 05 Ocak 2021 16:42

İmza töreninde, Borsada Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu  Başkanı A.Latif AKA ve Halkbankası Ödemiş Şubesi Müdürü Halil ÖZBELLEK bir araya geldi.

Konuyla ilgili Ödemiş Ticaret Borsası A.Latif AKA: “İşletmelerimiz zor bir süreçten geçiyor. Üyelerimizin taleplerini TOBB aracılığıyla ilgili kuruluşlara her zaman iletiyoruz. Bu dönemde Halk Bankasının üyelerimize sağlayacağı avantajlar, üyelerimizin ticari faaliyetlerini devam ettirmelerine katkı sağlayacaktır. Ticari faaliyetlerin sürdürülebilirliğinde en önemli nokta finansmana erişim ve güvendir. Projenin ana amacı, alım-satım işlemlerinin Halk Bankası garantörlüğünde gerçekleştirilmesi olup böylece tahsilat konusunda her iki tarafın da riskini sıfıra indirmek ve esnek vade ve taksit imkânları ile daha fazla satış yapabilme imkanı tanımaktır. Projede emeği geçen başta TOBB’mize ve Halkbank Genel Müdürlüğü’ ne teşekkür ediyor, attığımız bu imzanın hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi. (05/01/2021 – ÖDEMİŞ TB)

Pazartesi, 28 Aralık 2020 12:40

İmza töreninde, Borsada Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu  Başkanı A.Latif AKA ve Ziraat Bankası Ödemiş Şubesi Müdürü Yener KIZILCAM bir araya geldi.

Konuyla ilgili Ödemiş Ticaret Borsası A.Latif AKA: “İşletmelerimiz zor bir süreçten geçiyor. Üyelerimizin taleplerini TOBB aracılığıyla ilgili kuruluşlara her zaman iletiyoruz. Bu dönemde Ziraat Bankasının üyelerimize sağlayacağı avantajlar, üyelerimizin ticari faaliyetlerini devam ettirmelerine katkı sağlayacaktır. Ticari faaliyetlerin sürdürülebilirliğinde en önemli nokta finansmana erişim ve güvendir. Projenin ana amacı, alım-satım işlemlerinin Ziraat Bankası garantörlüğünde gerçekleştirilmesi olup böylece tahsilat konusunda her iki tarafın da riskini sıfıra indirmek ve esnek vade ve taksit imkânları ile daha fazla satış yapabilme imkanı tanımaktır. Projede emeği geçenlere teşekkür ediyor, attığımız bu imzanın hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi. (28/12/2020 – ÖDEMİŞ TB)

Cuma, 18 Aralık 2020 11:54
TOBB ile Ziraat Bankası, tedarik zincirlerinde finansman kaynaklı yaşanan aksaklıkları ve tahsilat problemlerini gidermek üzere “Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi” başlatmıştır.
 
Projenin ana amacı tedarikçi ve alıcıların banka üzerinde oluşturulan kapalı devre bir sisteme tanımlanarak, alım-satım işlemlerinin Ziraat Bankası garantörlüğünde gerçekleştirilmesi olup, tahsilat konusunda her iki tarafın da riskini sıfıra indirmektir.
Salı, 01 Aralık 2020 10:40

Resmi Gazete'nin 17 Kasım 2020 Salı tarih ve 31307 no'lu sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren 7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun uyarınca Üyelerimizin 2020 yılı 1. Taksit tutarları ile Ödenmemiş olan 2019 ve daha önceki yıllara ait Yıllık Aidat vb. anapara borçlarına yönelik yapılandırma olanağı getirilmiştir. Belirtilen döneme isabet eden tutarlara ait tahakkuk etmiş olan gecikme zamları tahsil edilmeyecektir.

Söz konusu yapılandırmadan yararlanmak isteyen üyelerimizin, en geç 31 OCAK 2021 tarihine kadar dilekçe ile bizzat Borsamıza gelerek ve/veya yapılandırma formunu doldurup (www.otb.org.tr) imzalayarak,  yapılandırma müracaatlarını (Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.)  ve ilk taksit ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Kanun kapsamındaki borçlar için yapılandırmaya başvuran Üyelerimizin borç taksitlerinin birincisini Kanunun yayımlandığı tarihi takip eden üçüncü ayın sonuna kadar (İlk Taksit Tarihi:28/ŞUBAT/2021), kalanını ise aylık dönemler hâlinde ve azami toplam altı eşit taksitte ( Son Taksit Tarihi : 31.TEMMUZ. 2021) ödemesi gerekmektedir. Azami altı taksite kadar olan yapılandırma hakkının ne şekilde kullanılacağını üye yapacağı başvurusunda kendi belli edecektir. Üye tarafından belirlenecek olan taksit adedi, ödenecek toplam borç tutarını değiştirmeyecektir.

Üyeler, toplam anapara borç tutarını yukarıda belirtilen taksit sürelerini geçmemek üzere kredi kartı ile de taksitlendirebileceklerdir. Üyeler, Kanunun yayımlandığı tarihi takip eden ikinci ayın sonuna kadar (31/ OCAK /2021) başvuruda bulunacaklardır.

Başvuru Borsamıza dilekçe ile fiziksel olarak yapılabileceği gibi, 01/12/2020 tarihinden itibaren  sitemizden (www.otb.org.tr) formu indirip, doldurup (kaşe-imza),   mail atarak (Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.)  kanundan yararlanabileceklerdir.  Başvurularda, yapılandırma kapsamında kaç taksit talep edildiğinin belirtilmesi gerekmektedir.

Ayrıntısı yukarıda belirtilen aidat borcu bulunan üyelerimizin, bu fırsatı değerlendirmesinin yaralı olacağı düşüncesiyle, gereğini, bilgilerinize önemle sunarız.

 

Aidat Yapılandırma detaylı bilgi için: 0 232 5451378

Pazartesi, 23 Kasım 2020 11:04

“Bazı Alacakların yeniden yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılması hakkında kanun” 17.11.2020 tarih ve 31307 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Düzenlemeye göre; 

*31.08.2020 ve öncesine ait vergi, prim borçları, köprü ve trafik cezaları yeniden yapılandırılacak. 

* Vergi yapılandırılması, gelir, kurumlar, katma değer vergisi, özel tüketim, motorlu taşıtlar, gümrük vergileri, idari para cezaları, emlak çevre temizlik vergileri, SGK prim ödemeleri ile ceza ve gecikme faizlerini de kapsayacak. 

* Kamunun kira alacakları ile Borsa aidatları ve tescil ücretleri yapılandırılabilecek. 

* Yapılandırma için 31.12.2020 tarihine kadar ilgili idareye başvurulacak, aidat borçlarının tamamı 6 eşit taksit halinde ödenebilecek, bu halde borç asıllarına isabet eden gecikme zammı, tahsilinden vazgeçilecek. 

*Diğer alacaklar için 18 taksitte ödenecek olan yapılandırma, 36 aya yayılacak ödemeler 2 ayda bir gerçekleştirilecek. 

*Varlık barışı ile yurt dışından getirilecek altın ve dövizden vergi alınmayacak. 

*Konaklama vergisinin yürürlük tarihi 01.01.2022’ye ertelendi. 

*Cumhurbaşkanı kararı ile iş veren prim desteği, prim teşviki, gelir vergisi stopaj teşviki ile damga vergisi desteğinin süresi 31.12.2023’e, kısa çalışma ödeneğinin süresi ile 30.06.2021’e kadar uzatılabilecek.

* 01.01.2019-17.04.2020 döneminde işten çıkarılanlar ile kayıt dışı çalışanları, iş yerlerinde fiilen yedinden çalıştıran ve buna ek ilave istihdam sağlayan iş verene nakdi ücret desteği verilecek. 

www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/11/20201117-1.htm

 

 

 

Cuma, 20 Kasım 2020 16:04

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanların katılımıyla TOBB İkiz Kuleler'de düzenlenen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası 18 Kasım 2020 tarihinde video konferans aracılığıyla gerçekleştirildi. İlgili Şuraya Yönetim Kurulu Başkanımız A.Latif AKA webinar üzerinden katılım sağladı. (18 Kasım 2020 – TOBB )

Çarşamba, 18 Kasım 2020 16:04

17.11.2020 tarihinde toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda 20.11.2020 Cuma günü saat 20:00 den itibaren geçerli olacak genelge için; https://www.icisleri.gov.tr/koronavirus-salgini-yeni...

Perşembe, 12 Kasım 2020 11:14
Değerli hemşehrilerimiz,
Koronavirüs vakalarında son dönemde görülen artış nedeniyle İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla
- Sokakta sigara içmek yasaklanırken,
- 65 yaş üstü vatandaşlarımızın da 10.00–16.00 saatleri dışında sokağa çıkmaları kısıtlanmıştır.
Çarşamba, 11 Kasım 2020 16:53

Tüm yurtta olduğu gibi Ödemiş ilçemizde de “Milli Ağaçlandırma Günü  Etkinlikleri”  çerçevesinde 11/11/2020 Çarşamba günü saat:11:11’de Ödemiş Bademli – Bıçakçı Kervan Yaylası’nda, Ödemiş Kaymakamlığı ve Orman İşletme Şefliği koordinasyonunda 1000 adet fidan dikimi  etkinliği gerçekleştirilmiştir.

Ülke genelinde 11 milyon fidan dikimi hedeflenmiş olup  “Geleceğe Nefes Ağaçlandırma Projesi”  Ödemiş etkinliğimize Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ ve Borsa Personeli ile diğer kamu kurum /kuruluş temsilcileri katılım sağladı. ( 11 Kasım 2020 – Ödemiş – Bademli – Bıçakçı Kervan Yaylası)

Pazartesi, 02 Kasım 2020 08:42

30.10.2020 günü, saat 14:51 sularında, Ege Denizi açıkları merkezli,  6,6 şiddetindeki İzmir depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına-milletimize başsağlığı ve sabır, yaralılara ise acil şifalar dileriz.  Öncelikle depremin hasar-can kaybı verdiği İzmir ilimize, ilçemizin de hissettiği Ödemiş’imize ve ülkemize geçmiş olsun.

Salı, 27 Ekim 2020 09:27

Kamu bankaları, KOBİ'lere yönelik 100 bin liraya kadar Mikro İşletmeler Destek Paketi'ni hayata geçirdi. Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank tarafından yapılan ortak açıklama ile Mikro İşletmeler Destek Paketinin detayları paylaşıldı. Reel sektöre sağladıkları desteği pandemi döneminde de kesintisiz olarak sürdüren kamu bankalarınca, Mikro İşletmeler Destek Paketi uygulamaya alınıyor. Mikro İşletmeler Destek Paketi ile KOBİ'lerin başta maaş ve kira ödemeleri olmak üzere; temel maliyetlerinin karşılaması böylelikle KOBİ'lerin finansman ihtiyaçlarını giderilmesiyle beraber nakit desteği sağlanarak tedarikçileri ile aralarındaki nakit akışının korunması hedeflendi. Yüzde 11,5 faiz oranlı kredi
Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı olarak, 48 aya kadar vadeyle yıllık yüzde 11,5 faiz oranıyla kullandırılacak krediden, cirosu 3 milyon TL'ye kadar olan firmalar yararlanabilecek. 1 milyonTL' nin altında ciroya ulaşan işletmelere 50 bin TL'ye kadar limit açılan kredide, 1 milyon TL ile 3 milyon TL arasında ciroya ulaşan işletmelerin azami kredi limiti ise 100 bin TL olacak. Bu amaçla firmaların kredi limitinin en fazla yüzde 10'u nakit olarak serbest kullanıma bırakılacak, en az yüzde 90'lik kısmı ise işletme giderlerinin finansmanı amacıyla 3.kişilere ve satıcılara havale-EFT ve kurumsal kart üzerinden ödenecek. Bu sayede yeni destek paketi ile işletmelerin maaş ve kira gibi temel giderleri karşılanmış olacak. Mikro İşletmeler Destek Paketi kapsamında Nakit İşletme Kredisi'nin yanı sıra firmalar, kurumsal kart, doğrudan borçlandırma sistemi (DBS), tedarik zinciri finansmanı mal alımına yönelik teminat mektubu (TZF), güvenceli çek, nakit çekimine kapalı kurumsal kredili mevduat hesabı ürünleri üzerinden Nakit İşletme Kredisi kullanabilecek. KOBİ (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler):  "250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 125 milyon lirayı aşmayan ve yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birimler" olarak tanımlanmıştır. 

 


 

 

 

Salı, 27 Ekim 2020 08:30
????Salgının etkilerini azaltmak ve istihdamı korumak için Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında  çalışanlarımızı ve işverenlerimizi desteklemeye yönelik olarak Kısa Çalışma Ödeneği, Fesih Kısıtı ve Nakdi Ücret Desteği 2 ay daha uzatıldı.
Kararla;
İşten çıkarma yasağı 17 Kasım’dan itibaren 2 ay uzatılarak 16 Ocak 2021 olarak güncellendi.
31 Ekim’de sona erecek olan Kısa çalışma ödeneği uygulamasında ise süre 31/12/2020'ye uzamış oldu.
Çarşamba, 21 Ekim 2020 14:44

Ödemiş Ticaret Borsası’ndan emekli olan personeller Ödemiş Ticaret Borsası’nda bir araya gelerek; emekli ve çalışan personeller anı ve tecrübelerini paylaştı. Bu özel günlerin devam ettirilmesi konusunda dilek ve temennilerde bulunuldu. (21/10/2020 - ÖDEMİŞ TB)

 

Çarşamba, 21 Ekim 2020 11:26

 

Sayın Üyemiz;

Kırsal Alanlarda İstihdamın Geliştirilmesi, Gelirlerin Artırılması, Üretim Ve Kalitenin Yükseltilmesi, Tarımsal Faaliyetlerde Yeni Teknolojilerin Kullanımının Yaygınlaştırılması İçin Modern İşletmelerin Kurulması Ve Rehabilitasyonu İle Makine, Alet Ve Ekipman Alımı Yatırımlarının Desteklenmesi İle İlgili  ‘’Hayvancılık Yatırımların Desteklenmesine’’  İlişkin Karar Resmi Gazetede Yayınlanmıştır. Bilgilerinizi rica ederiz.

Pazartesi, 19 Ekim 2020 13:48

Ödemiş Ticaret Borsası 01.04.1970 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı olarak kurulmuş, Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Kuruluşudur. “5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu” kapsamında belirlenmiş faaliyetleri gerçekleştirmektedir.

Borsamızın Tescil Biriminde çalıştırılmak üzere aşağıda belirtilen özelliklere sahip personel istihdam edilecektir.

İşin Vasfı

Tescil Birimi; “Ticaret Borsalarına Tabi Maddeler Ve Bu Maddelerin Alım Veya Satımlarının Tescili Hakkında Yönetmelikkapsamında kotasyona tabi olan/olmayan ürünlerin tescilini gerçekleştirmekten, bunun dışında Meclis, Yönetim Kurulu ve Genel Sekreterlik tarafından verilen ve görev tanımında tanımlı diğer görevleri yerine getirmekten sorumludur.

“Ticaret Ve Sanayi Odaları, Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Deniz Ticaret Odaları, Ticaret Borsaları Ve Türkiye Ticaret, Sanayi, Deniz Ticaret Odaları Ve Ticaret Borsaları Birliği Personel Yönetmeliği”uyarınca işe alınma şartları aşağıdaki gibidir.

Olması Gereken Nitelikler

 1. Türk vatandaşı olmak, (25.9.1981 tarihli ve 2527 sayılı Kanun hükümleri saklıdır.)
 2. Yaşı 18'den küçük, 40'dan büyük olmamak, (Naklen alınacak memurlar ile sözleşmeli personel için 40 yaş şartı aranmaz.)
 3. İktisat, işletme, maliye gibi alanlarda en az iki yıllık yükseköğrenim kurumu mezunu olmak
 4. Kamu haklarından yoksun bulunmamak,
 5. Taksirli suçlar hariç ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis yahut affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla zimmet, ihtilâs, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflâs gibi yüz kızartıcı suçtan dolayı hapis cezasıyla hükümlü bulunmamak.
 6. Askerlikle ilgisi olmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış veya ertelenmiş veya yedek sınıfına geçirilmiş olmak.
 7. Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek engeli bulunmamak,
 8. Oda, Borsa veya Birlik'ten iki defadan fazla istifa suretiyle ayrılmış olmamak,
 9. Oda, Borsa veya Birlik'ten, daha önce, işine cezaen son verilmek suretiyle çıkar­tılmış olmamak,
 10. Borsamız tarafından yapılacak yazılı ve sözlü sınavda başarılı olmak

Tercih Sebebi Nitelikler

 1. Mühendislik, iktisat, işletme, maliye, hukuk ve kamu yönetimi gibi alanlarda dört yıllık yükseköğrenim kurumu mezunu olmak,
 2. İleri derece İngilizce bilgisine sahip olmak,
 3. B Sınıfı ehliyete sahip olmak

Borsamızda istihdam edilmek üzere TESCİL BÖLÜMÜ PERSONELİ alınacaktır. Müracaatların 26 Ekim 2020 PAZARTESİ günü mesai bitimine kadar MÜRACAAT DİLEKÇESİ  İLE BİRLİKTE Borsamıza ŞAHSEN yapılması gerekmektedir.

 

Cuma, 16 Ekim 2020 16:48

Üyelerinin işyerlerinde ziyaret edilmesine önem veren ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI ; Borsa Üyelerine yönelik ziyaret geleneğini devam ettiriyor. Borsa tarafından üyelerinin sorunları bizzat işyerlerinde dinleniyor, beklentiler alınıyor, üye menfaatleri doğrultusunda iletişimler kurularak, çözüm yolları üretilmeye çalışılıyor.

Bu amaçla Borsa üyelerinden İbrahim DEĞİRMEN ve KESTAŞ Tarım Ürünleri Ürünleri San.Tic.Ltd.Şti firmalarının yeni işletmelerine gidilerek, "hayırlı-uğurlu olsun" ziyaretinde bulunuldu. Gayretli çalışma, fedakarlık-emekle oluşturulan fabrika bölümleri gezildi. 

Konuyla ilgili Borsa Genel Sekreteri Ali ÖZ : “Üyelerimizin işyeri ziyaretlerine önem veriyoruz. Zira bu ziyaretlerin Kurumumuzda aidiyet duygusu kazandırılmasında etkili olduğunu düşünüyoruz. Benim Kurumum, Benim Borsam diyebilecekleri ortamı hazırlamaya çalışıyoruz. Üyelerimize yönelik ziyaretlerimiz devam edecektir” dedi. (16/10/2020)

Cuma, 16 Ekim 2020 16:45

Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri ile Borsamız Personeli; Ödemiş İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne yeni atanan Ömer Faruk TUTAR’ a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

İlgili ziyarette Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ; “ Ödemiş Ticaret Borsamız ile Ödemiş İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’müzce  beraber yapabilecek çalışmalar üzerine fikir alışverişinde bulunduk. Yeni Müdürümüze görevinde başarılar diliyoruz” dedi.(Ödemiş İlçe Tarım -15.10.2020)

Perşembe, 08 Ekim 2020 11:16
Perşembe, 08 Ekim 2020 08:33

 

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif Aka, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen Ege Bölgesi Oda/Borsa Yönetim Kurulu Başkanları Toplantısı’na katılım sağladı.
Toplantıda, piyasalardaki gelişmeler, üyelerimizin yaşadıkları sıkıntılar ve çözüm önerileri üzerine istişarelerde bulunuldu. (07 Ekim 2020)
Salı, 29 Eylül 2020 10:03

Vakıfbank Ödemiş Şube Müdürü Hakan İLKAR ,Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA ve Yönetim Kurulu Üyelerini Borsa’da ziyaret etti.

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA, yapılan ziyaretten  memnuniyet duyduğunu belirterek Borsa çalışmaları hakkında bilgi verdi. (29/09/2020 – Ödemiş TB)

 

Pazartesi, 28 Eylül 2020 17:43
Pazartesi, 28 Eylül 2020 17:00
Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA; Ödemiş Vergi Dairesi Müdürlüğü görevine vekaleten atanan Remzi ADALIOĞLU ’na hayırlı-uğurlu olsun ziyaretinde bulundu.
Yapılan ziyaret ile ilgili, Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA : “ Eski Müdürümüzün tayini sebebiyle, Ödemiş Vergi Dairesi Müdürlüğü görevine vekaleten atanan Remzi ADALIOĞLU ’na görev tebrik ziyaretinde bulunduk. Vergi Dairesi-Borsa Kurum ilişkilerini önemsiyoruz. Vekaleten atanan Müdürümüzün görevini tebrik ederek, başarılar diliyoruz” dedi. (28 Eylül 2020 – Ödemiş Vergi Dairesi)
Pazartesi, 14 Eylül 2020 17:20

Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Hasan ÖZGE; Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA’ya iade-i ziyarette bulundu. İlgili ziyarette Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyeleri de bulundu.

Ödemiş Ticaret Borsası A.Latif AKA, yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirtilerek Borsa çalışmaları hakkında genel bilgi aktardı. (14/09/2020 – ÖDEMİŞ TB)

Cuma, 11 Eylül 2020 17:15

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA ; yeni görevine başlayan  Ödemiş Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm Dr. Oktay OKUŞ’ a ziyarette bulunarak “hayırlı olsun”  dileklerini ileterek, yeni görevinde başarılar diledi.

 

İlgili ziyarette Başhekim OKUŞ; Ödemiş Devlet Hastanesi çalışmaları hakkında genel bilgi aktardı. (11/09/2020-Ödemiş Devlet Hastanesi)

Çarşamba, 09 Eylül 2020 08:40

T.C.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı

 

YATIRIMCILARA DUYURU

 

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (İdare) tarafından aşağıda belirtilen taşınmazlar, 4046 sayılı Kanun hükümleri kapsamında "satış" yöntemiyle özelleştirilecektir.

 

Sıra No

 

İhale Konusu

Taşınmazlar

Geçici Teminat

Bedeli (TL)

İhale Şartnamesi

Bedeli (TL)

Son Teklif

Verme Tarihi

İletişim Numarası

1

Adana/Ceyhan/Sarımazı Mahallesinde yer alan Maliye Hazinesi adına kayıtlı;

-          505 ada 6 parseldeki, 22.091,93 m2 taşınmazın 1510265/2209193 hissesi,

-          505 ada 8 parseldeki 17.709,20 m2 taşınmazın 695359/1770920 hissesi,

-          514 ada 3 parseldeki 44.756,44 m2 taşınmazın 96896/4475644 hissesi,

-          514 ada 4 parseldeki 18.911,19 m² taşınmaz,

-          514 ada 10 parseldeki 32.595,49 m2 taşınmazın 639249/3259549 hissesi,

-          514 ada 11 parseldeki 22.681,39 m2 taşınmazın 113598/2268139 hissesi,

-          515 ada 1 parseldeki 112.387,74 m2 taşınmazın 1807363/11238774 hissesi,

-          516 ada 2 parseldeki 34.849,99 m2 taşınmazın 1516889/3484999 hissesi,

-          516 ada 3 parseldeki 7.313,23 m2 taşınmazın 181309/731323 hissesi,

              bir bütün halinde.

900.000.-

1.000.-

22.09.2020

(0312) 5858230

2

 

Adana/Karataş/Bebeli, 148 ada, 1 parseldeki 207.789,00 m²

120.000.-

500.-

12.10.2020

(0312) 5858230

3

Aydın/Didim/Altınkum, 854 ada, 60 parseldeki 1.196,24 m2

200.000.-

500.-

12.10.2020

(0312) 5858340

4

Ankara/Gölbaşı/Oyaca-İmar, 429 ada, 7 parseldeki 933,00 m2

2.500.-

500.-

12.10.2020

(0312) 5858270

5

Ankara/Mamak/Nenek, 185 ada 24 parseldeki 8.294,76 m2

30.000.-

500.-

12.10.2020

(0312) 5858270

6

Erzincan/Merkez/Gülabibey, 1324 ada, 32 parseldeki 442,00 mve üzerindeki bina

30.000.-

500.-

12.10.2020

(0312) 5858270

7

Tunceli/Ovacık/Pulur 41 ada, 32 parseldeki 86.400,00 m2 ve Tunceli/Ovacık/Pulur, 41 ada, 40 parseldeki 71.320,71 m2

150.000.-

500.-

12.10.2020

(0312) 5858270

8

İstanbul/Şile/Çayırbaşı, 643 parseldeki 28.999,85 m2

500.000.-

1000.-

13.10.2020

(0312) 5858340

9

İstanbul/Şile/Çayırbaşı, 691 ada, 11 parseldeki 6.426,96 m2

180.000.-

500.-

13.10.2020

(0312) 5858340

10

İstanbul/Şile/Çayırbaşı, 895 ada, 1 parseldeki 4.289,68 m2

130.000.-

500.-

13.10.2020

(0312) 5858340

11

Diyarbakır/Kayapınar/Kayapınar, 2783 ada, 1 parseldeki 14.589,93 m2

650.000.-

1.000.-

13.10.2020

(0312) 5858110

12

Diyarbakır/Kayapınar/Kayapınar, 2794 ada, 1 parseldeki 6.480,04 m2

500.000.-

1.000.-

13.10.2020

(0312) 5858110

13

Mersin/Silifke/Burunucu, 1269 parseldeki 9.742,65 m2

100.000.-

500.-

13.10.2020

(0312) 5858110

14

Mersin/Silifke/Burunucu, 1271 parseldeki 21.366,49 m2

200.000.-

500.-

13.10.2020

(0312) 5858110

15

Konya/Yunak/Merkez/Selçuk, 412 ada, 12 parseldeki 6.963 m2 ve üzerindekiler

40.000.-

500.-

14.10.2020

(0312) 5858487

(0312) 5858384

16

Afyonkarahisar/Dinar/İstasyon, 452 ada, 2 parseldeki 715 m2 ve 452 ada, 3 parseldeki 658 m2 ve üzerindekiler bir bütün halinde

40.000.-

500.-

14.10.2020

(0312) 5858487

(0312) 5858384

17

Gümüşhane/Kelkit/Bahçelievler, 498 ada, 4 parseldeki 4.724,45 m2 ve üzerindekiler

200.000.-

1.000.-

14.10.2020

(0312) 5858487

(0312) 5858384

18

Gümüşhane/Şiran/Karaca, 242 ada, 64 parseldeki 2.227,26 m2 ve üzerindekiler

60.000.-

500.-

14.10.2020

(0312) 5858487

(0312) 5858384

19

Van/Tuşba/Akköprü, 16 ada, 9 parseldeki 2.315,06 m2

30.000.-

500.-

14.10.2020

(0312) 5858487

(0312) 5858384

20

Ankara/Polatlı/Sazılar, 153 ada, 1 parsel ile 154 ada, 1 parseldeki toplam 13.814,71 m2 ve üzerindeki yapılar

6.500.-

250.-

14.10.2020

(0312) 5858240

21

Balıkesir/Manyas/Yeni Mahalle, 33 ada, 6 parseldeki 2.477,00 m2 ve üzerindeki yapılar

50.000.-

500.-

14.10.2020

(0312) 5858240

22

Bursa/Mustafakemalpaşa/Viraca, 49 ada, 6 parseldeki 4.055,00 m2 ve üzerindeki yapılar

400.000.-

1.000.-

14.10.2020

(0312) 5858240

23

Kastamonu/Daday/Merkez, 283 ada, 2 parseldeki 7.275,74 m2 ve üzerindeki yapılar

90.000.-

500.-

14.10.2020

(0312) 5858240

24

Manisa/Soma/Kurtuluş, 151 ada, 2 parseldeki 2.388,00 m2 ve üzerindeki yapılar

350.000.-

1.000.-

14.10.2020

(0312) 5858240

25

Tekirdağ/Hayrabolu/Kahya, 114 ada, 21 parseldeki 3.404,84 m2 ve üzerindeki yapı

55.000.-

500.-

14.10.2020

(0312) 5858240

26

Kocaeli/Kandıra/Cebeci, 103 ada, 10 parseldeki 3.515,00 m2

175.000.-

500.-

14.10.2020

(0312) 5858240

27

Kocaeli/Başiskele/Yeniköy, 687 ada, 4 parseldeki 7.054,06 m2

130.000.-

500.-

15.10.2020

(0312) 5858388

(0312) 5858164

28

Kahramanmaraş/Afşin/Gaziosmanpaşa, 1150 ada 9 parseldeki 15.881,94 m2 ve üzerindekiler

150.000.-

500.-

15.10.2020

(0312) 5858487

(0312) 5858384

29

Tokat/Zile/Bahçelievler, 266 ada, 16 parseldeki 6.603,16 m2 ve üzerindekiler

100.000.-

500.-

15.10.2020

(0312) 5858487

(0312) 5858384

30

Tokat/Niksar/İsmetpaşa, 18 ada, 8 parseldeki 2.317,87 m2 ve üzerindekiler

100.000.-

500.-

15.10.2020

(0312) 5858487

(0312) 5858384

31

Antalya/Döşemealtı/Yeşilbayır, 531 ada 1 parseldeki 15.878,00 m²

650.000.-

1.000.-

15.10.2020

(0312) 5858230

32

Antalya/Döşemealtı/Yeşilbayır, 545 ada 2 parseldeki 23.344,00 m²

850.000.-

1.000.-

15.10.2020

(0312) 5858230

33

Ankara/Çankaya/Lodumu(Me), 18996 ada, 2 parseldeki 8.287 m2

600.000.-

1.000.-

16.10.2020

(0312) 5858164

(0312) 5858388

34

Kayseri/Kocasinan/Tanpınar, 6926 ada, 1 parseldeki 91.110,84 m2, 6926 ada, 8 parseldeki 74.063,60 m2 taşınmazlar bir bütün halinde

950.000.-

1.000.-

16.10.2020

(0312) 5858388

(0312) 5858164

35

İstanbul/Tuzla/Orhanlı, 1370 parseldeki 6.447 m2

360.000.-

1.000.-

16.10.2020

(0312) 5858388

(0312) 5858164

36

İzmir/Torbalı/Yazıbaşı, 264 ada, 7 no.lu 29.458 m2 yüzölçümlü parsel üzerindeki C1-9 Blok no.lu bina

140.000.-

500.-

16.10.2020

(0312) 5858388

(0312) 5858164

37

 

Muğla/Bodrum/Gökçebel, 594 ada, 235 parseldeki 1.856,78 m2

100.000.-

500.-

16.10.2020

(0312) 5858270

38

Muğla/Bodrum/Bitez ,  432  ada,  1-2-3-4-5  parsellerdeki  toplam 7.836,83 m2

150.000.-

1000.-

16.10.2020

(0312) 5858270

39

Ankara/Gölbaşı/Kızılcaşar, 126292 ada, 1 parseldeki 12.987,00 m2

500.000.-

1.000.-

16.10.2020

(0312) 5858110

40

Muğla/Bodrum/Türkbükü, 254 ada, 63 parseldeki 8.185,34 m2

200.000.-

500.-

16.10.2020

(0312) 5858110

 

 

 1. İhaleler, birden fazla teklif sahibinden kapalı zarfla teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle “pazarlık” usulüile gerçekleştirilecektir. İhale Komisyonlarınca gerekli görüldüğü takdirde ihaleler, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile yapılacak açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilir.
 2. Teklif Sahipleri ayrı ayrı olmak koşuluyla birden fazla taşınmaz için teklif verebilirler. Birden fazla taşınmaz için teklif verilmesi halinde bu teklifler birbirleri ile ilişkilendirilemez.
 3. İhalelere gerçek ve tüzel kişiler, Ortak Girişim Grupları (OGG), kooperatifler ile kuruluş belgelerinde taşınmaz edinebileceklerine dair hüküm bulunan dernek ve vakıflar katılabilir. Yatırım fonları ise sadece bir OGG içinde yer alabilirler.
 4. İhale konusu taşınmazların ihalelerine katılacak teklif sahiplerinin her bir taşınmaz için ayrı İhale Şartnamesi alması her bir taşınmaz için ayrı teklif sunulması ve teklif ile şartnamede istenilen belgeleri İdare’nin Ziya Gökalp Caddesi No:80 Kurtuluş/ANKARA adresine son teklif verme tarihi saat 18.00’e kadar elden teslim etmesi zorunludur.
 5. İhale Şartnamesi almak için ödenmiş tutarlar her ne surette olursa olsun iade edilmez.
 6. İhale Şartnamesi ve ekleri ile Alındı Belgesi, banka dekontu karşılığı İdare’nin aşağıdaki adresinden elden teslim alınabileceği gibi talep edilmesi halinde İhale Şartname bedelinin ödendiğine dair banka dekontunun bir nüshasının en geç son teklif verme tarihinden 7 (yedi) gün öncesine kadar elektronik posta, posta veya kargo yoluyla İdare’ye ulaştırılması ve telefon ile teyidinin alınması kaydıyla, elektronik posta ile birlikte iadeli taahhütlü veya kargo ile gönderilebilecektir. Banka dekontunda ihaleye teklif verenin ismi/unvanı ve ihalenin konusu belirtilecektir (İhaleye teklif verenin OGG olması halinde dekontun OGG’nin veya ortaklarından birinin adına düzenlenmiş olması yeterlidir).
 7. Teklif sahiplerinden ihalelere katılabilmek için yukarıdaki tabloda belirtilen tutarlarda geçici teminat alınacaktır.
 8. Teklifler Türk Lirası cinsinden verilecek olup ihale bedeli peşin veya vadeli olarak ödenebilecektir. Vadeli ödemelerde; ihale bedelinin asgari %30 (yüzde otuz)’u peşin, vadeye bırakılan tutarı ise 12 (oniki) ayda bir ödeme yapmak kaydıyla en çok 48 (kırksekiz) ayda ödenebilecektir. İhale bedelinin vadeye bağlanan tutarına yıllık %13 (yüzde onüç) oranında basit faiz (vade farkı) uygulanacaktır.
 9. İhale Şartnamesi tutarı İdare’nin;
  • T.C. Ziraat Bankası A.Ş.         TR40 0001 0017 4538 7756 6157 38
  • T. Halk Bankası A.Ş.                         TR25 0001 2009 4520 0083 0000 06
  • T. Vakıflar Bankası T.A.O.    TR22 0001 5001 5800 7287 5506 67

numaralı Özelleştirme Fonu Tek İdare Tahsilat Alt Hesaplarından birine yatırılacaktır.

 1. İhale konusu taşınmazların yabancı uyruklu gerçek kişilere, yabancı ülkelerde kendi ülkelerinin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip şirketlere ve Türkiye’de kurulan yabancı sermayeli şirketlere satışı, yürürlükteki Doğrudan Yabancı Yatırımlar mevzuatı ve Tapu Kanunu ile ilgili diğer mevzuat hükümlerine tabidir. Bu kişiler satışın mümkün olup olmadığını önceden araştırmakla yükümlüdürler. İhaleyi kazanmaları halinde bu kişilerden en kısa sürede gerekli işlemleri yapmaları istenir.Ancak yukarıdaki tablonun 1. ve 2. sırasında yer alan taşınmazların tapu kayıtlarının ‘Beyanlar’ hanesinde “2565 SK 28. Md. Gereği Yabancıların Taşınmaz Mal Edinemeyecekleri ve İzin Almadıkça Kiralayamayacakları Bölge İçinde Kalmaktadır.” hükmü yer almaktadır.
 2. Özelleştirme ihaleleri, 2886 sayılı Devlet İhale Kanununa tabi olmayıp İdare, ihaleleri yapıp yapmamakta, dilediğine yapmakta serbesttir.
 3. İdare son teklif verme tarihini belirli bir tarihe kadar veya bilahare belirlenecek bir tarihe kadar uzatabilir. Bu husus teklif verme süresinin sona ermesinden önce duyurulur.
 4. Özelleştirme işlemleri; her türlü resim, vergi, harç ve KDV’den muaftır.
 5. İhaleler ile ilgili diğer hususlar İhale Şartnamelerinde yer almaktadır.
 6. İhale konusu taşınmazlara ilişkin şartnamelerin İdare’den satın alınmasının talep edilmesi durumunda, yukarıda yer alan iletişim numaralarından randevu alınması gerekmektedir.

 

T.C.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı

 

Ziya Gökalp Caddesi No:80 06600 Kurtuluş/ANKARA

www.oib.gov.tr

Cuma, 04 Eylül 2020 11:15

Konuyla ilgili ÖTB Genel Sekreteri Ali ÖZ: “Zom aracılığı ile 01-03.Eylül.2020 tarihlerinde iki ayrı gün olarak, verimli bir eğitim aldık. Müşteri memnuniyeti-sürekli iyileştirme prensipleri içersinde Akredite Borsa olan Kurumumuz Ödemiş Ticaret Borsası’na bu eğitim imkanını sağlayan TOBB’mize teşekkür ediyoruz” dedi. (01-03 Eylül 2020)

Perşembe, 03 Eylül 2020 11:14
Perşembe, 20 Ağustos 2020 10:36

1)  2020 / 2021 öğretim döneminde; geçen yıldan (2019/2020) burs alan ve başarılı olan (önceki dönemlerden başarısız dersi bulunmayan) öğrencilerin dışında yeni burs müracaatı kabul edilmeyecektir. (25.11.2019-30.12.2019 YÖNT-MECLİS kararları ile)

2)   Borsamız Burs müracaatları 24.08.2020 - 04.09.2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

3)  Faaliyet alanımızda bulunan şehit ailesi çocuklarına burs verilmesi önceliği, ön şartsız burs müracaatında bulunma ve Yönetim Kurulu kararı ile Ödemiş Ticaret Borsası Karşılıksız Burs'larından faydalanma hakkı verilmiştir. (01.08.2016 Yönetim Kurulu Kararı ile) 

4)   Öğrenciler ; nüfus cüzdanı fotokopisi, başarı durumlarını gösteren (transkript) belge ve Borsadan verilecek Burs Müracaat Formunu doldurarak başvuruda bulunabileceklerdir.

ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI

            GENEL SEKRETERLİĞİ

Salı, 18 Ağustos 2020 16:48

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA yeni atanan Ödemiş İlçe Kaymakamı Fatih AKSOY’ a, Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Hasan ÖZGE’ ye  ve Ödemiş İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ömer Faruk TUTAR’ a ziyarette bulunarak hayırlı olsun dileklerini iletti.

 İlgili ziyaretlerde Başkan AKA; Ödemiş Ticaret Borsası çalışmaları hakkında genel bilgi aktırarak başarılar diledi. (18/08/2020 )

Çarşamba, 29 Temmuz 2020 15:25

Ödemiş Vergi Dairesi Müdürü Ümit AĞDACI, görev tayini sebebiyle Kurumumuza veda ziyaretinde bulundu.

Yapılan ziyaret ile ilgili, Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA : “ Ödemiş Vergi Dairesi Müdürümüz Sayın Ümit AĞDACI ’nın görev tayinini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Müdürümüzün görevi süresinde Vergi Dairemiz ile Borsamız, mükellefler arasındaki şeffaf, yapıcı, karşılıklı güven ve çözüm odaklı yaklaşımlarını hep taktirle anacağız” dedi.

Başkan AKA; ziyaret sonrasında Ödemiş Vergi Müdürü Sayın Ümit AĞDACI ‘ ya Ödemiş’te yaptığı kamu hizmetinden dolayı plaket takdim etti. (29 Temmuz  2020 – Ödemiş Ticaret Borsası)

Perşembe, 09 Temmuz 2020 17:22

Ödemiş CHP Kadın Kolları Başkanı Ayşen GÖRGÜLÜ ve ekibi Ödemiş Ticaret Borsası’na ziyarette bulundu. Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Salonunda gerçekleşen ziyarette Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut AKIN bulundu. Ödemiş ile ilgili faaliyetlerden bahsedilen ziyarette Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut AKIN ziyaret için teşekkürlerini iletti.(09/07/2020 – Ödemiş TB)

Çarşamba, 08 Temmuz 2020 15:39

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Trendyol “Trendyol ile İşini Büyüt” KOBİ destek programını başlattı. Program ile KOBİ’lerin milyonlarca müşteriye ulaşarak işlerini büyütmeleri hedefleniyor. Program kapsamında KOBİ’ler için Trendyol’da nasıl satış yapılacağının anlatılacağı çevrimiçi eğitimler düzenlenecek. Destek programından yararlanmak için başvuran Oda ve Borsa üyesi şirketler, bir ay süreyle, 30 bin liraya kadar, sıfır komisyonla Trendyol’da satış yapabilecekler. Bir aylık süre satıcı platformda ürünlerini satışa hazır hale getirdikten sonra başlayacak. 
 
Destekten faydalanmak isteyen şirketlerin www.trendyol.com/saticiformu adresinde yer alan formdaki referans numarası bölümüne 00-00-081 yazması gerekiyor.
 
Başvurular 08 Temmuz - 22 Temmuz tarihleri arasında yapılabilecek.    


TOBB ve Trendyol “Trendyol ile İşini Büyüt” KOBİ Destek Programı’nı başlattı. Ürünlerinizi Trendyol’da milyonlarca müşteriye ulaştırmanızı sağlayacak destek programıyla ilgili bilmeniz ve başvurmak için yapmanız gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz. 

Destek programında neler var?

 • Satışa başladıktan sonraki ilk bir ay boyunca, brüt 30.000 TL’ye kadar yaptığınız satışlardan komisyon alınmayacak.
 • Tüm ürün gruplarında 4 Ağustos’a kadar yapılan tüm satışlarda ödeme vadesi 14 gün olacak.
 • Trendyol üzerinden satış arttırmanın püf noktalarının anlatılacağı ücretsiz eğitimler verilecek.

Neden başvurmalısınız?

 • Her gün 15 milyon kişinin ziyaret ettiği ve 18 milyon aktif müşterinin yer aldığı Trendyol’da avantajlı koşullarda satışa başlamak için başvurmalısınız.

Nasıl başvurabilirim?

 • Destekten faydalanmak için 8 - 22 Temmuz tarihleri arasında başvuru formunu doldurmalısınız.
 • Formda “Referans Kodu” alanına 00-00-081 yazılması gerekmektedir. Referans kodunu girmeyen firmalarımız destekten faydalanamayacaktır.

Kimler faydalanabilir?

 • Trendyol'a daha önce satıcı olma başvurusu yapmamış firmalar destekten faydalanabilirler. 
 • Belirtilen tarihler arasında başvurup, başvuru tarihinden sonraki 3 ay içinde ürünlerini satışa çıkarmayan firmalarımız “Trendyol ile İşini Büyüt” Kobi Destek Programı’ndan yararlanamayacaktır.

Eğitimlere nasıl katılabilirim? 

 • Eğitimlerde e-ticaret ekosistemi, Trendyol’un tedarikçilerine sağladığı faydalar ve destek programına nasıl başvurulacağı anlatılacaktır. 
 • Eğitim takvimini ve kayıt linklerini aşağıda bulabilirsiniz. 

Trendyol ile E-ticarete Merhaba - 13 Temmuz 2020 Pazartesi - 15.00

Trendyol ile E-ticarete Merhaba - 17 Temmuz 2020 Cuma - 10.30

Trendyol ile E-ticarete Merhaba - 20 Temmuz 2020 Pazartesi - 15.00

Trendyol ile E-ticarete Merhaba - 22 Temmuz 2020 Çarşamba - 15.00

Çarşamba, 08 Temmuz 2020 14:40

Ödemiş Ticaret Borsası  - İzmir İl Tarım Müdürlüğü – Ödemiş İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından organize edilen Dijital Tarım Pazarı ( DİTAP) bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Seminere Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin GÜLCÜ, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M.Fatih ZAİMOĞLU, Ödemiş İlçe Tarım Müdürü İbrahim ALTINTAŞ katılım sağladı. İl Tarım ÇKS Şube Müdürü Serkan ARMAOĞLU’nun Dijital Tarım ( DİTAP) sunumuyla seminer başladı.

Tarımsal arz ve talebin "dijital pazaryeri" yaklaşımı ve sözleşmeli tarım uygulaması ile buluşmasını sağlayacak olan DİTAP, üreticinin daha fazla gelir elde etmesini, tarım endüstrisinin istediği nitelikte tarımsal ürün bulmasını ve tüketicinin de tarımsal ürünlere daha ucuza ulaşmasını sağlayacak.

Seminer sonunda Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin GÜLCÜ ile Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M.Fatih ZAİMOĞLU birlikte Dijital Tarım Pazarı platformu üzerinden alım ve satım gerçekleştirdi. (08/07/2020 – Ödemiş İlçe Tarım Müdürlüğü)

Çarşamba, 01 Temmuz 2020 10:47

Sayın Üyemiz;

01 Temmuz 2020 tarihinden itibaren başlamak üzere,30 Haziran 2020 tarih ve 31171 sayılı  Resmi Gazete’de yayımlanan,2706 Cumhurbaşkanlığı Kararı gereği yeni koronavirüs (Covid -19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle kısa çalışma uygulanan iş yerleri için KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİN SÜRESİ  BİR (1) AY UZATILMIŞTIR.

 

Yine 30 Haziran 2020 tarih ve 31171 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2707 Cumhurbaşkanlığı Kararı gereği; 17 Nisan 2020 tarihinde çıkarılan Kanun ile 3 ay süre ile getirilen işten çıkarma yasağı, 1 (bir ) Ay daha ertelenerek  17 AĞUSTOS 2020 TARİHİNE KADAR UZATILMIŞTIR.

 

Bilgilerinize rica ederiz.

Salı, 30 Haziran 2020 14:28
AÇIK ALANLARDA DÜZENLENECEK OLAN FUARLARDA ALINACAK ÖNLEMLER VE UYULMASI GEREKEN KURALLAR
 
Dünyada ve ülkemizde yaşanan COVID-19 salgını nedeniyle açık alanda düzenlenecek yurt içi fuarlarda aşağıda belirtilen hususlara riayet edilecektir.
 
1) Fuar alanının tüm giriş ve çıkışları kontrol altına alınacaktır. ( turnike vb.)
2) Fuar alanına girişte ve fuar alanında katılımcılar, fuar alanı görevlileri ve ziyaretçiler maske kullanacaktır.
3) Fuarı düzenleyen firma tarafından fuar alanına giriş yapan katılımcı, fuar alanı görevlileri ve ziyaretçilerin ateşinin ölçülmesine yönelik tedbir alınacaktır. Ateşi 38 derece üzerinde olanların fuar alanına girişine izin verilmeyecek ve bu kişiler sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir.
4) Hasta ve hastalık belirtisi gösteren, izolasyonda bulunması gereken katılımcı ve görevliler fuar alanına alınmayacaktır.
5) Fuarı düzenleyen firma tarafından fuar alanına girişlerde ve her stantta el antiseptiği bulundurulacaktır.
6) Fuar alanında katılımcılar, görevliler ve ziyaretçiler dâhil kişi sayısı her dört (4) metrekareye bir kişi olacaktır.
7) Fuar alanına giren ziyaretçi sayısı belirlenerek ziyaretçi kapasitesine ulaşıldığında
yeni ziyaretçi alınmayacak ve sosyal mesafe kuralına göre bekletilecektir.
8) Fuar alanında stantlar, arasında en 3 metre mesafe bulunacak şekilde yerleştirilecektir.
9) Stantların önünde zemine sosyal mesafenin korunmasını sağlayacak işaretler konulacaktır.
10) Fuar alanında katılımcılar ve ziyaretçilerin sosyal mesafeye uymasına yönelik tedbirler alınacaktır.
11) Ziyaretçiler fuar alanında sosyal mesafeye uymaları konusunda uyarılacaktır.
12) Tuvaletlerde %70 alkollü el antiseptiği bulundurulacaktır.
13) Tuvaletlerin zeminleri, klozetler, pisuarlar, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları T.C. Sağlık Bakanlığı’nın ilgili rehberine göre temizlenecektir.
14) Tuvaletlerde eksik malzeme olmayacak, devamlı sıvı sabun, tuvalet kağıdı ve kağıt
havlu bulundurulacaktır.
15) El kurutma fanları kullanıma kapatılacaktır.
16) Fuar alanında kurallara uyum denetlenecektir.
 
Cuma, 26 Haziran 2020 16:49

Kesimlerin daha düzenli yapılması, zaman kaybının ve karmaşanın önlenmesi ile Covid-19 bulaşma riskini en aza indirmek için kesim yerlerinde randevu sistemi uygulanacak. Kesim işlemlerinin bayramın ilk gününde yoğunlaşmaması için gerekli tedbirler alınacak

-Satıcılar ve müşteriler arasında ''el teması'' olmayacak ve bu nedenle kurban pazarlığında, gelenekleşen ''tokalaşma'' yapılmayacak

-Kurban satış yerleri İstanbul'da bayramdan 15 gün, diğer illerde ise 1 ay önce hazır hale getirilecek ve bu tarihten önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmeyecek. İstanbul'a kurbanlık hayvan girişleri 16 Temmuz'dan itibaren başlayacak

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan 2020 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, illerde vali veya görevlendireceği bir vali yardımcısının, ilçelerde ise kaymakamın başkanlığında, müftülük, il veya ilçe sağlık müdürlüğü, il veya ilçe tarım ve orman müdürlüğü, çevre ve şehircilik il müdürlüğü, belediye ve Türkiye Diyanet Vakfı temsilcisinden oluşan Kurban Hizmetleri Komisyonu kurulacak.

Şehirlerde ihtiyacı karşılayacak sayıda ve kapasitede, kurban satış ve kesim yerleri ile adaklık kesim yerleri tesis edilecek. Halk eğitim merkezlerinde 20 saatlik "Kurban Kesim Elemanı" kursu düzenlenecek.

Kurban satış yerleri İstanbul'da bayramdan 15 gün, diğer illerde ise 1 ay önce hazır hale getirilecek ve bu tarihten önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmeyecek. İstanbul'a kurbanlık hayvan girişleri 16 Temmuz'dan itibaren başlayacak.

Kurban olması uygun olmayan hayvanların sevklerine izin verilmeyecek

Dini açıdan ve sağlık açısından kurban olması uygun olmayan hayvanların sevklerine asla izin verilmeyecek, sevk işlemleri hayvan refahı mevzuatına uygun yapılacak.

Kurban satış yerlerinde her satıcıdan hayvanların kurban olmaya uygun olduğuna dair taahhütname alınacak, yapılan denetimlerde uygun olmayan hayvanların satış yerine getirildiğinin anlaşılması durumunda (X) sembolüyle işaretlenerek vatandaşlar uyarılacak.

Kurban satış ve kesim yerleri belirlenen kriterler çerçevesinde değerlendirmeye tabi tutulacak, gerekli asgari şartları taşımayan işletmelere yaptırımlar uygulanacak.

Kesim yerlerinde Covid-19 önlemleri…

Kesimlerin daha düzenli yapılması, zaman kaybının ve karmaşanın önlenmesi ile Covid-19 bulaşma riskini en aza indirmek için kesim yerlerinde randevu sistemi uygulanacak. Kesim işlemlerinin bayramın ilk gününde yoğunlaşmaması için gerekli tedbirler alınacak.

Covid-19 tedbirleri kapsamında hayvan satış ve kesim alanlarında en az 1,5 metre olacak şekilde fiziki mesafenin korunmasına dikkat edilecek, ağız ve burnu kapatacak şekilde maske takmak zorunlu olacak.

Hayvan satış alanının etrafı sınırlandırılacak, insan kalabalığını önlemek için hayvan ve insanların giriş-çıkışına uygun kontrollü kapılar oluşturulacak. Satış ve kesim alanlarının girişleri ile alan içerisinde belirlenen noktalarda el antiseptiği bulundurulacak.

Hayvan satış alanında 8 metrekareye bir kişi (müşteri ve satıcı beraber) olacak şekilde kontrollü insan girişi sağlanacak, giriş kapılarına ve uygun yerlerine Covid-19'dan korunma önlemleri ile ilgili bilgilendirici kuralların olduğu tabelalar asılacak.

Satıcılar ve müşteriler arasında ''el teması'' olmayacak ve bu nedenle kurban pazarlığında, gelenekleşen ''tokalaşma'' yapılmayacak.

Hayvan pazarları ve kesim yerlerinin girişlerinde satıcı ve vatandaşların ateşi ölçülecek, ateşi 38 derecenin üzerinde olanların girişlerine izin verilmeyecek ve sağlık kuruluşlarına yönlendirilmeleri sağlanacak.

Müşterilerin, hayvan satış alanlarında uzun süre kalmamaları için uyarılar yapılacak. Hayvan satış alanında insan kalabalığı ve belirli yerlerde yoğunluğu önlemek için uygun hayvan satış üniteleri oluşturulacak. Bu üniteler arası mesafe en az 2 metre olacak.

Her hayvan satış ünitesinin uygun yerinde el antiseptiği veya hijyeni sağlayacak uygunlukta kolonya bulundurulacak ve alan içindeki ulaşılabilir yerlerde el yıkamak için lavabolar oluşturulacak, devamlı sıvı sabun ve kağıt havlu bulundurulması sağlanacak.

Satıcıların geceledikleri yerlerde yataklar arasındaki mesafe en az 1,5 metre olacak ve diğer satış ünitesindekilerle temas etmemeleri uyarısında bulunulacak.

Pasaportları ve nakil belgeleri olmayan hayvanların sevkine izin verilmeyecek

İller arası sevk edilecek kurbanlık hayvanlar için veteriner sağlık raporu düzenlenmeden önce usulüne uygun bastırılmayan, silinti ve okunaksız olan pasaportlar ve nakil belgeleri işleme konulmayacak.

Küpelenerek tanımlanmamış, veri tabanına kaydedilmemiş, yanlarında pasaportları veya nakil belgeleri bulunmayan büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sevklerine izin verilmeyecek.

Kurbanlık olarak sevk edilecek hayvanlar için veteriner sağlık raporu düzenlenmeden önce kulak küpe numaraları TÜRKVET'ten sorgulanarak hayvanların veri tabanındaki bilgileriyle uyum gösterip göstermediği kontrol edilecek.

Kurbanlık hayvanlar, Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığının taşıyıcısı olan keneler yönünden; özellikle hastalığın görüldüğü il ve ilçelerde dikkatli bir şekilde muayene edildikten ve gerekli tedbirler alındıktan sonra sevk edilecek.

Bu arada kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgileri Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanarak kullanıma açılan ''HaySag'' isimli mobil uygulama üzerinden küpe numarası girilerek sorgulanabilecek.

Kurban kesiminde kurallara uymayanlara ceza uygulanacak

Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara Çevre Kanunu'nun 20'nci maddesi gereğince 351 TL idari para cezası uygulanacak.

Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere, toplu kesimler için 88 bin 499 TL, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde 2 bin 199 TL idari para cezası verilecek.

Cadde, sokak ve parkları kurban kesim yeri olarak kullananlar ile kurban kesiminden sonra kan, atık ve iç organları sokak, cadde ve parklarda bırakanlara, yetkili birimlerce gerekli yasal yaptırımlar uygulanacak.

Hayvanların kesilmesi, dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak, hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılacak.

Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanacak. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere hayvan başına 1902 TL idari para cezası uygulanacak.

Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranan, acımasız ve zalimce işlem yapan, döven; aç ve susuz, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakan, bakımlarını ihmal eden, fiziksel ve psikolojik acı çektiren kişilere 947 TL idari para cezası verilecek.

Özel mülk veya bahçesinde kurban keseceklere uyarılar

Cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda kurbanlık hayvan kesimleri yapılamayacak. Kesim yerleri, resmi ve belediye veteriner hekimleri, belediye zabıta ekipleri ile din görevlileri iş birliğinde etkin olarak denetlenip kontrol edilecek.

Etrafı kapatılmış özel mülk veya bahçesinde kurban kesecekler için ise şu uyarılarda bulunuldu:

''Kesim yeri beton, beton asfalt ve benzeri sızdırmaz malzemeden olur, çıkan kanın toprağa dağılmasını önlemek üzere hemen toprakla kapatılır, gerektiğinde kireçlenir. Kurbandan çıkan, kullanılmayacak olan işkembe ve diğer benzeri atıklar sızdırmaz, dayanıklı, yüksek yoğunluklu polietilen siyah torbalara üçte iki oranında konulur, gerektiğinde ikinci torba kullanılır, ağzı iyice kapatılıp bağlanır ve Kurban Bayramı süresince düzenli olarak hizmet verecek olan belediye temizlik ekiplerine teslim edilir. Kesim sonunda kesim mahalli kanlı ve kirlenmiş bir durumda bırakılmaz, kan izi kalmayacak şekilde temizlenir, gerektiğinde kireçlenir. Kurban derilerinin taşınması esnasında kan sızmalarına ve çevre kirliliğine neden olunmaması yönünde tedbir alınır.''

 

İlgili tebliği ulaşmak için: Tıklayınız.

 

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/06/20200626-9.pdf

Cuma, 26 Haziran 2020 16:29

Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu, bütün sektörlere yönelik detaylı bir “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” yayınladı.

Rehbere ulaşmak için linki tıklayınız:

https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/depo/toplumda-salgin-yonetimi/salgin-yonetimi-ve-calisma-rehberi/COVID-19_SALGIN_YONETIMI_VE_CALISMA_REHBERI.pdf

Cuma, 26 Haziran 2020 15:04

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden Borsamıza iletilen yazıya göre, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından hizmete sunulan "Yetenek Kapısı" çevrimiçi kariyer platformu (www.yetenekkapisi.org); işverenlerin ihtiyaç duydukları yetenekleri henüz eğitimleri devam ederken keşfetmelerine, öğrenci/mezunlar ile zaman ve mekândan bağımsız şekilde iletişim kurmalarına imkân sağlamaktadır.

 

TOBB, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ile 8 Haziran 2020 tarihinde İş Birliği Protokolü imzalamış olup "Yetenek Kapısı" çevrimiçi kariyer platformunu desteklemektedir.

Sisteme ilişkin sorularınız olması halinde Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine iletebilirsiniz.

Kayıt olmak için: www.yetenekkapisi.org

Perşembe, 25 Haziran 2020 08:44

Tarım ve Orman Bakanlığı gıdada üretimden tüketime tüm zinciri dijital ortama taşıyacak Dijital Tarım Pazarı'nı (DİTAP) devreye soktu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin de (TOBB) desteklediği Dijital Tarım Pazarı ile tarımın tüm paydaşları tek bir platformda buluşacak. Tarımsal arz ve talebin "dijital pazaryeri" yaklaşımı ve sözleşmeli tarım uygulaması ile buluşmasını sağlayacak olan DİTAP, üreticinin daha fazla gelir elde etmesini, tarım endüstrisinin istediği nitelikte tarımsal ürün bulmasını ve tüketicinin de tarımsal ürünlere daha ucuza ulaşmasını sağlayacak. www.ditap.gov.tradresi üzerinden DİTAP'ı kullanan tarım sektörü paydaşları bankaların sözleşmeli tarım kapsamında oluşturulan destekleyici kredi paketlerinden de yararlanabilecek.

Çarşamba, 24 Haziran 2020 15:49

Kişisel Verilerin Kurumunu’nun 23/06/2020 tarihli ve 2020/482 sayılı Kararı ile6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nda VERBİS’e son kayıt süreleri sizlerden gelen talepler üzerine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin yapılan etkin girişimler sonucu aşağıdaki tabloda yer alan şeklinde uzatılıştır.

 

Çarşamba, 24 Haziran 2020 09:48

Güven damgası sistemi özellikle e-ticaret yapan küçük işletmelerimizin de güven algısı yaratabilmelerine ve kendilerini tanıtabilmelerine imkan sağlayacak."

https://www.ticaret.gov.tr/haberler/e-ticarette-guven-damgasi-sayisi-artiyor

Pazartesi, 22 Haziran 2020 17:40

Ülkemizin önemli ihraç ürünlerinden olan kuru incirde zarar yapan, verim ve kaliteyi azaltan, meyve içinde küf gelişimi ve toksin oluşumunda ve en önemli zararlılarından olan ekşilik böceği zararlısına karşı Ödemiş Ticaret Borsası’nca 750 adet çekici yem tuzağı satın alınarak  Ödemiş İlçe Tarım Müdürlüğü’müze teslim edildi.

İzmir   İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa ÖZEN, Ödemiş İlçe Tarım Orman Müdürü İbrahim ALTINTAŞ ve Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut AKIN’ ın katılımıyla Birgi İrimağzı’nda  örnek bir bahçede böcek tuzağının asılması etkinliği gerçekleştirildi.

Tuzaklı önemlilerini teslim alan incir üreticilerimiz duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konuyla ilgili İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa ÖZEN: “Kuru incir’de kalite ve verimi azaltan ekşilik böceği zararlısına karşı, çekici yem tuzağı satın alarak destek veren Ödemiş Ticaret Borsamıza teşekkür ediyoruz. Üreticilerimiz ağaçlarının kıymetini bilerek güzel bakmalı. Kaliteli ürün yetiştirmek için elinden geleni mutlaka yapmalı” dedi. ( 22.06.2020 – Birgi İrimağzı )

Çarşamba, 17 Haziran 2020 08:40

 

Ödemiş Ticaret Borsası ve  Ödemiş Ticaret Odası yaptıkları ortak bir çalışma ile talep eden üyelerini 17-20 Kasım 2020 tarihlerinde Almanya’da düzenlenecek olan dünyanın en büyük tarım ve hayvancılık fuarı olan EuroTier Hannover 2020 Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na götürüyor.

İlgili organizasyon için gerekli çalışmalar yapıldı. Üyelerin ticaretini geliştirmek ve katkı koymak amacıyla söz konusu karar alındı. Borsa ve Oda üyesi firmalar tek bir kurumdan iş geliştirme gezisine destek alabilecekler.

Almanya ‘da düzenlenecek olan yurt dışı fuarı ile ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA: “Bu yıl ki fuarın ana teması “besin zincirinde tarım”dır. Dünya’nın önde gelen hayvancılık fuarında üyelerimiz Borsamız ve Odamız ile birlikte yaptığımız ortak faaliyet ile tarım ve hayvancılık konusunda dünyada gelişen teknolojileri yakından takip etme fırsatı bulacaktır. Sınırlı sayıdaki kontenjandan faydalanmak isteyen üyelerimiz Borsamız / Odamız ile iletişime geçerek bilgi alabilirler. Ödemiş - bölgemiz ekonomisine katkı sağlayacağını ve bölgemiz hayvancılığının ufkunu açacağını düşündüğümüz yurtdışı fuar iş gezisi etkinliğimizin hayırlı – uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

(16 Haziran 2020 )

 

Pazartesi, 15 Haziran 2020 17:20

 

S.S.Demircili Kalkınma Kooperatifi tarafından düzenlenen “İlk Karakılçık Buğdayı Hasat Töreni”  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet ERİŞ, İzmir Köy Koop. Başkanı Neptün SOYER, Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin GÜLCÜ, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet KURTAR ve diğer protokol mensupları ile davetlilerin katılımlarıyla gerçekleştirildi. (13.06.2020-Demircili Mah/ÖDEMİŞ)
 
 
 
Salı, 02 Haziran 2020 13:30

Sayın Üyemiz;

KOBİ’lerin AR – GE ve yenilik faaliyetleri sonucu geliştireceği ve potansiyel müşterisi hazır olan yenilikçi ürünlerin / süreçlerin, bir Müşteri Kuruluş eşliğinde ortaya çıkarılacağı ortaklı projelerin desteklenerek gerek iş birliklerin artırılması,  gerekse AR – GE destekleri için ayrılan kamu kaynakların daha etkin kullanımının sağlanması amacıyla “ Siparişe Dayalı AR- GE projeleri için KOBİ Destekleme Çağrısı ( Sipariş Ar – Ge 2020)” açılmıştır. Bahse konu çağrı kapsamında bir “Müşteri” ve en az bir “Tedarikçi Kuruluş” ortak başvurusu yapabilecek olup, proje bütçesinin üst sınırı 2.500.000 TL olarak belirlenmiştir.

Ayrıntılı Bilgi için tıklayınız: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/siparise-dayali-ar-ge-projeleri-icin-kobi-destekleme-cagrisi-siparis-ar-ge-2020-acildi

Pazartesi, 01 Haziran 2020 18:03
Sayın Üyemiz;
Birliğimiz TOBB organizasyonunda 4 Haziran 2020 Perşembe saat 14:00’te düzenlenecek “Ticari Uyuşmazlıklarda Alternatif Çözüm Yöntemleri: Arabuluculuk ve Tahkim Webinarı”na tüm üyelerimiz davetlidir.
Katılımlarınızı dileriz.
Pazartesi, 01 Haziran 2020 16:00

 

Normalleşme döneminde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını geniş bir yelpazede karşılamak, yerli üretimi desteklemek ve tüm sektörlerde hareketlenmeyi sağlamak amacıyla kamu bankalarımız (Ziraat-Halk-Vakıf) 4 ayrı finansman paketini devreye aldı.
Bilgilerinizi rica ederiz.

Pazartesi, 01 Haziran 2020 15:50

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, firmaların e-ticaret sitelerine üyeliklerini, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımını, sanal fuar düzenlenmesini destek kapsamına aldıklarını bildirdi.

Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Bakan Pekcan, kararın detaylarını Twitter hesabından paylaştı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle iş yapma pratiklerinin radikal bir şekilde değiştiğine dikkati çeken Pekcan, dijitalleşmenin önem kazandığı bu dönemde ihracata yönelik dijital faaliyetleri teşvik edecek yeni bir destek mekanizması geliştirdiklerini vurguladı. Pekcan, kararın önemine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Kararla firmalarımızın e-ticaret sitelerine üyeliklerini, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımını, sanal fuar düzenlenmesini destek kapsamına alıyoruz. Bu çerçevede firmalarımızı e-ihracata özendirmek amacıyla e-ticaret sitelerine üyelik giderlerini 2020 yılı için yüzde 80, takip eden yıllarda yüzde 60 oranında destekleyeceğiz. Sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılım için iş dünyamızı temsil eden çatı örgütlerin yapacakları masraflar ve sanal fuar organizasyonları giderleri de yüzde 50 oranında desteklenecek. Bakanlık olarak firmalarımızın yeni ticaret dinamiklerine uyumlu olarak, dijitalleşme süreçlerinden en iyi şekilde faydalanmalarını sağlamaya ve yurt dışı pazarlara giriş faaliyetlerine destek olmaya devam edeceğiz."

- Destek tavanları 8 bin lira ile 100 bin dolar arasında değişiyor

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre, Türkiye’de sınai veya ticari faaliyette bulunan şirketler ile iş birliği kuruluşlarının pazara giriş ve pazarlamaya yönelik dijital faaliyetlerine ilişkin giderlerinin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan karşılanması amaçlanıyor.

Şirketlerin genelgede düzenlenen şartları haiz ve Bakanlıkça onaylanan e-ticaret sitelerine üyeliklerine ilişkin giderler yüzde 60 oranında ve e-ticaret sitesi başına yıllık 8 bin liraya kadar desteklenecek. Şirketler, bu destekten en fazla 3 e-ticaret sitesi için ve e-ticaret sitesi başına en fazla iki yıl yararlanabilecek. Söz konusu destek oranı bu yıl yüzde 80 olacak.

Bakanlık koordinasyonunda iş birliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal ticaret heyeti faaliyetlerine ilişkin giderler yüzde 50 ve faaliyet başına 50 bin dolara kadar desteklenecek.

İhracat Genel Müdürlüğü tarafından uygun görülen uluslararası niteliği haiz sanal fuarlara katılımcıların iştirak etmelerini sağlamak üzere iş birliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuarlara katılım organizasyonlarına, genelgede belirtilen giderler yüzde 50 ve faaliyet başına 50 bin dolara kadar desteklenerek katkı sağlanacak.

Ayrıca, iş birliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuar organizasyonlarına dair genelgede belirtilen giderler için yüzde 50 oranında, faaliyet başına 100 bin dolara kadar destek verilecek.

İlgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi için aşağıya tıklayınız:

Cuma, 29 May 2020 14:17

SAYIN ÜYEMİZ,

29.05.2020 TARİHİ SAAT 24.00 İLE 31.05.2020 TARİHİ SAAT 24.00 ARASINDA (BU HAFTASONU) BELİRTİLEN İSTİSNALAR HARİÇ OLMAK ÜZERE BÜYÜKŞEHİR STATÜSÜNDEKİ ANKARA, BALIKESİR, BURSA, ESKİŞEHİR, GAZİANTEP, İSTANBUL, İZMİR, KAYSERİ, KOCAELİ, KONYA, MANİSA, SAKARYA, SAMSUN, VAN VE ZONGULDAK OLMAK ÜZERE TOPLAM 15 İLİMİZ SINIRLARI İÇİNDE BULUNAN VATANDAŞLARIMIZIN SOKAĞA ÇIKMALARI KISITLANACAKTIR.

İLGİLİ GENELGE İLE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SÜRESİNCE AÇIK OLACAK İŞYERİ, İŞLETME VE KURUMLAR İLE İSTİSNA KAPSAMINDA OLACAK KİŞİLER BELİRLENMİŞTİR.

BİLGİLERİNİZE SUNARIZ.

GENELGELERİ ULAŞMAK İÇİN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ LİNKLERİ TIKLAYINIZ.

Perşembe, 21 May 2020 15:18

Sayın Üyemiz;

İlimiz İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca aşağıdaki ek kararlar alınmıştır.

İlimizin tüm ilçelerinde, Koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla daha önce alınmış kararlara ilave olarak ekte bulunan cadde ve alanlarda ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımının zorunlu hale getirilmesine karar verilmiştir. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı ilan edilmiştir.

30 ilçemizdeki maske kullanımının zorunlu olduğu cadde ve alanlara ait listeyi ulaşmak için AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYINIZ.

Perşembe, 21 May 2020 09:27
Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.
 
Yaklaşmakta olan Ramazan Bayramı süresince Koronavirüs (Covid-19) salgınının halk sağlığı açısından oluşturabileceği riskleri yönetebilmek adına alınabilecek ek tedbirler 18.05.2020 Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde değerlendirilmiş; Bilim Kurulunun önerileri ve Koronavirüsle mücadelede edinilen tecrübeler ışığında, 81 ilimizde Ramazan Bayramı arifesine denk gelen 23 Mayıs 2020 Cumartesi gününden başlayarak 24-25-26 Mayıs 2020 tarihlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasına karar verilmiştir.

Bugüne kadar alınan tedbirlerin, salgının yayılım hızının düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla yukarıda belirlenen çerçevede 81 ilimizde İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca il valileri/Hıfzıssıhha kurulları tarafından aşağıdaki kararların alınması gerekmektedir.
 
Bu kapsamda;

1- 22.05.2020 tarihi saat 24.00 ile 26.05.2020 tarihi saat 24.00 arasında 81 ilimiz sınırları içinde bulunan vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacaktır.

 

2-Açık Olacak İşyeri, İşletme Ve Kurumlar


Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla;
 
a) Market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler;

a.1- Sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 21.05.2020 Perşembe ve 22.05.2020 Cuma
günü market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler saat 23.00’a kadar faaliyetlerine devam edebilecek.

a.2- Kısıtlamanın olduğu 23.05.2020 Cumartesi günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

a.3- 24.05.2020 Pazar, 25.05.2020 Pazartesi ve 26.05.2020 Salı günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler ile online satış yapan işletmeler kapalı olacaktır.

b) 23.05.2020 Cumartesi, 24.05.2020 Pazar, 25.05.2020 Pazartesi ve 26.05.2020 Salı günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacaktır. (Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılabilir.)

23.05.2020 Cumartesi, 24.05.2020 Pazar günleri ile 25.05.2020 Pazartesi, 26.05.2020 Salı günleri vatandaşların dışarı çıkamadığı saatlerde tatlı satışı yapan iş yerleri sadece eve/adrese servis şeklinde satış yapabileceklerdir.

c) Ramazan Bayramı münasebetiyle, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 23.05.2020 Cumartesi, 24.05.2020 Pazar, 25.05.2020 Pazartesi ve 26.05.2020 Salı günleri, sadece evlere paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere lokanta ve restoran tarzı işyerleri,

ç) İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri,

d) Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri,

e) Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.),

f) Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50.000 nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi (Bu madde kapsamında açık olacak akaryakıt istasyonları ile lastik tamircileri kura yöntemi ile belirlenecektir ve nöbetçi akaryakıt istasyonlarının marketleri açık olacaktır.),

g) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (Rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi),

ğ) İçme suyu dolum tesisleri ile içme suyu, gazete ve mutfak tüpü dağıtımını yapan şirketler,

h) Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri,

ı) Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar,

i) Bulunduğu yerin İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından izin verilmesi şartı ile makarna, un ve unlu mamüller, süt, et, balık üretimi ile gibi temel gıda maddelerinin üretiminin yapıldığı tesisler ve kâğıt, kolonya üretimi başta olmak üzere hijyen malzemeleri ile bu malzemelerin üretimi için ihtiyaç duyulacak hammaddelerin üretiminin yapıldığı tesisler,

j) Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar,

k) Oteller ve konaklama yerleri,

l) Gıda, temizlik ve ilaç gibi sektörlere ambalaj sağlayan üretim tesisleri,

m) Çalışanları inşaat alanında/maden alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı veya çalışması devam eden büyük inşaatlar ile madenler (Bu madde kapsamında inşaat ve konaklama aynı şantiye alanı içinde ise izin verilir, başka bir yerden çalışanların gelmesine ve şantiyede kalanların başka bir yere gitmelerine izin verilmez. Çalışma alanı sadece inşaat alanı/maden sahaları ile sınırlıdır.),

n) Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete basım matbaaları,

o) Daha önceden sözleşmeye/taahhüde bağlanmış ve belirlenen süre içerisinde yetiştirilmesi gereken ihracata konu; mal, malzeme, ürün, araç-gereç üreten iş yerleri ve tesisler (mevcut zorunluluklarını ispatlamaları ve anılan şartlara uymaları kaydıyla),

ö) Zirai amaçlı akaryakıt satışı yapılan Tarım Kredi Kooperatifleri,

p) Kısıtlama süresinde yağmura bağımlı tarımsal faaliyetler göz önünde bulundurularak Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından tespit edilecek ihtiyaca göre kura ile belirlenecek; zirai ilaç, tohum, fide, gübre vb. tarımsal üretime ilişkin ürün satışı yapan işletmeler,

o) 23.05.2020 Cumartesi ve 26.05.2020 Salı günü sebze/meyve toptancı halleri,
 

3- İstisna Kapsamında Olan Kişiler


a) Bu Genelgenin (2) numaralı başlığında yer alan “Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlarda” yönetici, görevli veya çalışanlar,

b) Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (Özel güvenlik görevlileri dâhil),

c) Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Kızılay ve AFAD’da görev alanlar,

ç) Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri vb.) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar,

d) Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar,

e) Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar,

f) Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları,

g) Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi “Özel Gereksinimi” olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri,

ğ) Demir-çelik, cam, ferrokrom vb. sektörlerde faaliyet yürüten iş yerlerinin yüksek dereceli maden/cevher eritme fırınları ile soğuk hava depoları gibi zorunlu olarak çalıştırılması gereken bölümlerinde görevli olanlar,

h) Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezlerinin çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla),

ı) Bitkisel (gül, çay, meyve, hububat, kesme çiçek vb.) ve hayvansal (süt, et, yumurta, balık vb.) ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasatı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar,

i) Küçükbaş-büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler,

j) 30.04.2020 tarih ve 7486 sayılı Genelgemiz kapsamında oluşturulan Hayvan Besleme Grubu Üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar,

k) İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar,

l) Kısıtlama süresince ekmek dağıtımı yapanlar ile lokanta, restoranlar ve tatlı satış yerlerinin evlere servis hizmetinde görevli olanlar ile 23.05.2020 Cumartesi günü 10.00-17.00 saatleri arasında ise marketler, bakkallar, manavlar, kasap ve kuruyemişçiler iş yerlerinin evlere servis hizmetinde görevli olanlar,

m) Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay'a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil),

n) Yurt, pansiyon, şantiye vb. toplu yerlerde kalanların gereksinim duyacağı temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar,

o) İş sağlığı ve güvenliği nedeniyle iş yerlerinden ayrılmaları riskli olan çalışanlar (iş yeri hekimi vb.),

ö) Veteriner hekimler,

p) Servis hizmeti vermek üzere dışarıda olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları,

r) İşyerlerinin kapalı olduğu saatlerde/günlerde sürekli olarak işyerlerini bekleyenler,

s) Belediyelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere hafta sonu, Pazartesi ve Salı günleri çalışacak personel,

ş) Tedarik zincirinin aksamaması amacıyla sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 23.05.2020 Cumartesi günü 07.00-10.00 saatleri arasında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler ile 26.05.2020 Salı günü saat 18.00'dan sonra marketlerde mal, malzeme ve ürünlerin nakli, kabulü, depolama ve satışa hazırlama aşamasında görevli olanlar (Bu madde kapsamında hiçbir şekilde mal, malzeme ve ürün satışı yapılamaz.),

t) Madencilik, inşaat ve diğer büyük yatırım projelerinde kullanılmakta olan patlayıcıların imalat ve lojistiğinde çalışanlar,

u) 24 Mayıs 2020 Pazar günü, 14.00-20.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız ve ihtiyaç duyulan hallerde bunların refakatçileri,

ü) Mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartı ile),

v) Serbest muhasebeci mali müşavirler, yeminli mali müşavirler ve bu meslek mensupları ile beraber çalışanlar,

y) 24.05.2020 Pazar gününe (bayramın birinci günü) münhasır olmak üzere aziz şehitlerimizin kabirlerini ziyaret edecek anne, baba, eş, çocuk ve kardeşleri ile ihtiyaç halinde refakatçileri (şehit yakınlarımızın şehitliklere ulaşımları talepleri halinde valilik/kaymakamlıklarca sağlanacaktır.)
Belirtilen istisnalar dışındaki tüm vatandaşlarımızın evlerinde kalması esastır.
 
 • Seyahat izin belgeleri sokağa çıkma kısıtlaması süresince geçerli olacaktır.
 
 • Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu düzeninin tesisi için görevli olan kamu görevlilerinin şehir içi toplu ulaşımlarını teminen belediyelerce gerekli tedbirler alınacaktır.
 
 • Ekmek dağıtımının düzenli olması amacıyla Vali ve Kaymakamların başkanlığında fırıncılar odası, yerel yönetim, emniyet ve jandarma temsilcilerinin katılımıyla oluşturulacak bir komisyon tarafından, her mahalle için muhtar görüşü de alınarak ivedilikle il/ilçe ekmek dağıtım planı yapılacak, plan doğrultusunda il/ilçedeki ekmek üreten iş yerlerinin sorumlu oldukları dağıtım bölgeleri (mahalle/cadde/sokak ölçeğinde) ile her dağıtım bölgesi için görev yapacak araç listeleri belirlenecektir. Bu şekilde yapılacak planlama dışında sadece Vefa Sosyal Destek Birimleri ekmek dağıtımını gerçekleştirebilecektir.
 
 • Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 24.05.2020 Pazar, 25.05.2020 Pazartesi ve 26.05.2020 Salı günü gazete dağıtımı, gazete şirketlerinin ring halinde çalışacak dağıtım araçları, belirlenen içme suyu dağıtım bayileri ve Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla yapılacaktır (bu kapsamda gazete dağıtımının evlere servis şeklinde yapılması esastır). 23.05.2020 Cumartesi günü gazete dağıtımı/satışı marketler ve bakkallar aracılığı ile yapılacaktır.
 
 • Bu Genelgenin (2) numaralı “Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlar” başlığının (i) maddesine yönelik kararlar İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca en geç 21.05.2020 Perşembe günü saat 22:00'a kadar alınacaktır.

Söz konusu tedbirlere ilişkin Valiler/Kaymakamlar tarafından ilgili mevzuat uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.
 
Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem uygulanacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak.
Cuma, 15 May 2020 11:29

 

TOBB, Amazon.com.tr ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliğiyle Eylül 2019’da hayata geçirilen “BiTıklaAvrupa” eğitim programı, Türk firmalarının ürünlerini Amazon’un Avrupa’daki 5 pazaryeri (Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya) üzerinden tüm AB ülkelerine e-ihracat yoluyla sunmalarına destek olmayı amaçlamaktadır.

Eğitimler kapsamında dijitalleşmeyle gelişen müşteri beklentileri, e-ticarette başarılı olabilmek için dikkat edilmesi gereken unsurlar ve Amazon üzerinden Avrupa’ya e-ihracat yapmanın tüm adımları (sisteme kayıt, ürün listeleme, fiyatlandırma, lojistik modeller, satışları artırma yolları, masraf kalemleri, reklam verme vb.) detaylı bir şekilde ele alınmaktadır.

Ülkemizde ve dünyada kamu sağlığını tehdit eden Covid-19 salgını nedeniyle tüm sektörlerin ticari faaliyetlerinde sıkıntı çektiği bu dönemde, e-ticaret ve e-ihracat büyük bir fırsat sunmaktadır. KOBİ'lerimizi bu yönde desteklemek amacıyla BiTıklaAvrupa programı eğitimleri 20 Mayıs ve 27 Mayıs 2020 tarihlerinde sanal eğitim seminerleri olarak düzenlenecektir.

Sanal eğitimler tüm illerden TOBB çatısı altında bulunan tüm oda ve borsa üye firmalarının katılımına açık ve ücretsizdir. Programla ilgili tüm detaylar ve katılım başvurusu için www.bitiklaavrupa.comweb sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 


Cuma, 15 May 2020 09:28

Yönetim Kurulu Başkanımız A.Latif Aka, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında video konferans yoluyla gerçekleşen Ege Bölgesi Oda ve Borsa toplantısına katıldı. Toplantıda Covid-19 salgını sürecinde ekonomimizdeki gelişmeler ve sektörlerin durumları konuşulurken, ilgili kurumlara iletmek üzere Oda-Borsa Başkanları tarafından üyelerimizin yaşadıkları sorunlar dile getirildi. (14 Mayıs 2020)

Salı, 28 Nisan 2020 18:29

Covid-19 salgınından olumsuz etkilenen sektörlere destek olmak ve ticaretin devamını sağlamak üzere bütün kaynaklarını seferber ettiği " TOBB Nefes Kredisi" Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde başladı.

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA: “Borsamız Üyeleri Borsamızdan Faaliyet Belgesi alarak yıllık yüzde 7,5 faiz oranı ile 2020 yılı anapara ve faiz ödemesiz 50 bin TL ile 100 BİN TL arasında Kredi kullanabilecekler. Tüm dünyayı etkileyen ve ülkemizin de bu süreçte aynı zamanda mücadele ettiği Koranavirüs ( Covid – 19) salgının ticari hayata etkilerini en aza indirmek için borsamız olarak üyelerimizden gelen talepleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği aracığıyla Kamu Kurum ve Kuruluşlara ilettik ve takipçisi olduk. Bugün de Üyelerimizin finansman ihtiyacına katkı sağlayarak üyelerimizin yanındayız.

Bu zor dönemde bir özel bankanın (Denizbank) bu projeyi bizim kadar sahiplenmeleri ve ellerini taşın altına koydukları için teşekkür ederim” dedi.

Çarşamba, 22 Nisan 2020 08:43

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Ücretler en az 3 ay İşsizlik Sigortasından

Kamu-İşveren-Çalışan Birlikte Amaç İstihdamı Korumak
 

Covid-19 salgını yüzünden; İşyerinizi kapatmak, faaliyetlerinizi azaltmak, veya durdurmak zorunda mı kaldınız?

 • Cevabınız «EVET» ise ücretleri devlet ödüyor
 • Mevcut çalışanlarınızı işten çıkarmayın!
 • Mevcut çalışanlarınıza ücretsiz izin vermeyin!
 • İhtiyacınız olan kaynak Kısa Çalışma Ödeneğinde
   

Hangi İşletmeler Faydalanabilir?

 • İşyerinin tamamında veya bir bölümünde en az 4 hafta süreyle faaliyetine ara verenler
 • İşyerinde çalışma sürelerini en az üçte bir oranında azaltanlar

 

Çalışma Süresinin Azaltılması Nedir?

 • Günlük çalışma saatlerinin düşmüş olması
 • Çalışanların bölümler halinde gün aşırı, haftalık veya 15 günlük periyotlarla münavebeli çalışması
 • İşin niteliği dikkate alınarak zaman aralığı işverence belirlenmiş azaltılmış çalışma sürelerinin uygulanması

 

Hangi Çalışanlar Faydalanabilir?

 • Son 3 yıl içinde 450 gün işsizlik sigortası primi ödenmiş olanlar
 • Başvurulan işyerinde son 60 gün hizmet akdine tabi olarak çalışanlar

 

Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu nasıl yapılır?

 • Başvuruyu işveren yapar
 • İşyerinin covid-19’dan olumsuz etkilendiği veya etkileneceği gerekçesiyle kısa çalışma talep edilir
 • Kısa Çalışma Talep Formu ile Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesini kayıtlı olduğu Çalışma ve İŞKUR İl Müdürlüğünün veya biriminin elektronik posta adresine, elektronik posta göndermek suretiyle kısa çalışma başvurusu yapılır
 • İşverenin birden çok işyeri olması halinde, her bir SGK numarası için ayrı ayrı başvuru yapması gerekir
   

Kısa çalışma Ödeneğine başvuru kolaylaştırıldı,

Gerekli Evraklar

 • Kısa çalışma talep formu
 • Kısa çalışma uygulanacak çalışan listesi


Talep Edilmesi Halinde Sunulacak Evraklar

 • Resmi makamlar tarafından faaliyeti durdurulan işyerleri kapsamında olduğuna dair belge
 • Çalışma süresinin azaltıldığını veya faaliyetin kısmen/tamamen durdurulduğunu ortaya koyan belgeler
  → Ücret bordroları, Puantaj kayıtları
  → Üretimin, hizmetin ve/veya ihracatın azaldığına, siparişlerin ve/veya sözleşmelerin iptal edildiğine dair belgeler
   

Çalışana Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadar Ödenir?

 • Günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı ödenir
  → Son on iki aylık prime esas kazançların ortalaması dikkate alınarak hesaplama yapılır
 • Aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemez
 • Tamamen faaliyeti durdurulanlar için ödenecek asgari miktarı 1.752 TL azami miktarı 4.381 TL’dir
   

Bilinmesi Gereken Diğer Önemli Bilgiler

 • Ödeme her ayın beşinde çalışanın hesabına yapılır
 • İşverenin Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında yapılan ödeme dışında çalışanına bir yükümlülüğü kalmaz
 • İşveren dilerse işçinin ücreti ile ödenen kısa çalışma ödeneği arasındaki farkı işçiye ödeyebilir
 • Fark ödeyecek işveren, SGK’ya «0» gün ve matrah bildiriminde bulunur
  → Bildirilen ücret için SGK Primi ve vergisi kesintisi yapılır
   

Bilinmesi Gereken Diğer Önemli Bilgiler

 • Kısa çalışmanın işyerinde çalışma süresi azaltılarak uygulanması halinde kısa çalışma ödeneği çalışılmayan süreye orantılı olarak ödenir
 • Kısa çalışma uygulaması işçinin onayına tabi değildir
 • Kısa çalışma döneminde haklı nedenle fesih hariç işçi çıkartılmaması esastır
   

Kısa Çalışma Ödeneğinin süresi

 • Kısa çalışma ödeneğinin süresi 3 aydır
 • Cumhurbaşkanı, bu süreyi 3 ay daha uzatabilir
 • Zorlayıcı (mücbir) sebeple işçinin çalışamaması halinde kısa çalışmanın başladığı ilk hafta işveren yarım ücret ödemekle yükümlüdür
 • Kısa çalışma ödeneği bu sürenin bitiminden itibaren başlamaktadır
Perşembe, 16 Nisan 2020 08:45
Çarşamba, 15 Nisan 2020 09:00

TOBB Ticaret Borsaları Konseyi, 14 Nisan 2020 tarihinde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında, Ödemiş Ticaret Borsası Başkanı A.Latif Aka’nın da katılımıyla video konferans yoluyla gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli ‘nin de katılım sağladığı Konsey Toplantısı’nda, tarım ve hayvancılığa yönelik alınan destek kararları ve bundan sonrası için ihtiyaç duyulan adımlar istişare edildi.

Çarşamba, 15 Nisan 2020 08:05
Sayın Üyemiz;
TOBB ve Halk Sigorta isbirliginde 16 Nisan 2020 Persembe saat 14:00'te elektronik ortamda düzenlenecek olan "Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Bilgilendirme Webinari"na katılımızın faydalı olacağını düşünmekteyiz. Detaylı bilgi için https://tobb.org.tr/Sayfalar/20200409-alacak-sigortasi.php sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Cuma, 03 Nisan 2020 14:29

 

Sayın üyemiz,
02.04.2020 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu duyurusuyla;
Mücbir sebep kapsamında sayılan işyerlerinin SGK Primleri ve bu işyerlerinin sahiplerine ait ( şirket ise ortaklarının) Bağkur prim ödemeleri ertelenmiştir.

24.03.2020 tarihli, 31078 sayılı mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca Hazine ve Maliye Bakanlığınca 01.04.2020- 30.06.2020(bu tarihler dahil) tarihleri arasında mücbir sebep halinde olduğu kabul edilen:...
Ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunan mükelleflere,
Koronavirüs salgınından doğrudan etkilenen ve ana faaliyet alanı itibarıyla:
 Alışveriş merkezleri dahil perakende,
 Sağlık hizmetleri,
 Mobilya imalatı,
 Demir çelik ve metal sanayii,
 Madencilik ve taş ocakçılığı,
 Bina inşaat hizmetleri,
 Endüstriyel mutfak imalatı,
 Otomotiv imalatı ve ticareti ile otomotiv sanayii için parça ve aksesuar imalatı,
 Araç kiralama,
 Depolama faaliyetleri dahil lojistik ve ulaşım,
 Matbaacılık dahil kitap, gazete, dergi ve benzeri basılı ürünlerin yayımcılık faaliyetleri,
 Tur operatörleri ve seyahat acenteleri dahil konaklama faaliyetleri,
 Lokanta, kıraathane dahil yiyecek ve içecek hizmetleri,
 Tekstil ve konfeksiyon imalatı ve ticareti,
 Halkla ilişkiler dahil etkinlik ve organizasyon hizmetleri sektörlerinde faaliyette bulunan mükellefler,
 Ana faaliyet alanı itibarıyla İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilmesine karar verilen işyerlerinin bulunduğu sektörlerde faaliyette bulunan mükelleflere ait işyerlerinin
SGK primleri ve bu işyerlerinin sahiplerine ait Bağ-kur primleri aşağıdaki tabloda izah edildiği şekilde ertelenmiştir.

Dönem/ Yıl Normal ödeme zamanı Erteleme sonrası
ödeme zamanı
MART/ 2020 30/04/2020 02/11/2020
NİSAN/ 2020 01/06/2020 30/11/2020
MAYIS/ 2020 30/06/2020 31/12/2020
5510 sayılı Kanuna göre Kuruma verilmesi gereken her türlü bilgi, belge ve beyanname ile yapılması gereken başvuruların sürelerinde ertelemeye gidilmemiş olup cari usul ve sürelere göre işlem yapılacaktır.

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/kurumsal/merkez-teskilati/danisma_birimleri/basin_ve_halkla_iliskiler_musavirligi/anasayfa_duyurular/duyuru_20200402_51?fbclid=IwAR0jSkGiIVo3uD3zvuulNQYgMvD6L233Tw4W39GWazRPpNqA_7E_F2VexME


Üyelerimizin bilgisine sunulur.


Salı, 31 Mart 2020 16:06

 

Sayın Üyemiz;

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’mizin Koronavirüs (Covid – 19) salgınının ülkemizdeki ekonomik etkilerini sınırlandırmak için  sizlerden gelen talepler doğrultusunda konu ile ilgili Bakanlık -  Kamu Kurumlarına ilettiği  taleplerden sonuçlananlara aşağıda belirtilen link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.tobb.org.tr/Sayfalar/20200323-covid-destegi.php?fbclid=IwAR30O-hhxa7ksDi1w9ayrDKRClWnbqZXB9sequZ9CJkgcXo7so5TOtKuSCA

Pazartesi, 30 Mart 2020 16:02

 

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA, İzmir Oda ve Borsa Başkanları ile telekonferans toplantısıyla bir araya geldi. Koronavirüs ( Covid – 19) salgını süreci hakkında sorun ve çözüm önerileri konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. (30/03/2020)


Pazartesi, 30 Mart 2020 12:04

 

Sayın Üyemiz;

Hazine ve Maliye Bakanlığınca, belirlenen bazı sektörlerde faaliyet gösteren Mükelleflerin mücbir sebep halinde olduğu kabul edilmiş ve bu Mükellefler için bazı vergi beyannamelerin sürelerinin uzatılması ve ödemelerin ertelenmesi gibi destekler düzenlenmiştir.

Gelir İdaresi Başkanlığınca bu çerçevede, interaktif vergi dairesi  internet adresinde hangi mükelleflerin mücbir sebep hali kapsamında olup olmadığınının tespitine yönelik mücbir sebep durumu sorgu sonucu ekranı açılmıştır. (*)

Sorgulama ekranına ulaşmak için aşağıdaki adımlar izlenecektir:

1 – İnteraktif vergi dairesi  https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main.jsp?token=d1078f5e3dc646b78d5d4e5842f21e97feb48d366bc7617458b6679dec12675154a01fccc42292bb04d926bc259dbc75e39dd8e202535fd70a7098396c74a6f7

2 – BİLGİLERİM

3- 518 Sıra No’lu VUK Genel Tebliği Kapsamında Mücbir Sebep Durum Sorgusu

 

*Sorgulamada ana faaliyet  alanlarının tespit edilmesinde 24.03.2020 tarihi itibarıyla vergi dairesi kayıtlarındaki ana faaliyet kodları dikkate alınmıştır.

Ayrıca vergi dairesi kayıtlarındaki ana faaliyet kodu belirlenen sektörler arasında bulunmamasına rağmen ana faaliyet alanı olarak bu sektörlerden herhangi birisinde fiilen iştigal ettiğini ispat ve tevsik etmesi halinde, mükellefin mücbir sebep kapsamında olup olmadığının tespitinde ana faaliyet kodu yerine fiilen iştigal edilen faaliyet alanı dikkate alınacaktır.

 

Çarşamba, 25 Mart 2020 11:50

İlgili Video

Çarşamba, 25 Mart 2020 11:37
Salı, 24 Mart 2020 09:28

Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen tüm işletme ve girişimciler için KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ile ilgili BAŞVURULARI https://www.iskur.gov.tr/isveren/kisa-calisma-odenegi/?fbclid=IwAR1W7gNbCYVLfuQ5XPrSjuWrdIlJhyPGtCtbp75ohk58HoAvR2vamR-JhwM

Çarşamba, 18 Mart 2020 16:30

Sayın Üyemiz,

Üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB), korona virüs ( Covid-19 ) isimli hastalığa karşı işyerlerinde alınması gereken önlemler hakkında hazırladığı rapor Odamıza iletilmiştir.

Salı, 17 Mart 2020 09:54

Sayın Üyelerimiz;

Bildiğiniz üzere ülkemizde yaşanan koronavirüs salgını nedeni ile iş dünyamız da olumsuz yönde etkilenmiştir. İş dünyamızda yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili Birliğimizce bir çalışma başlatılmıştır. Konu başlıkları aşağıda sunulmuştur. Yetkili mercilere iletilmek üzere sorun ve önerilerinizi Borsamızın Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. mail adresine, ya da 0232 54513 78 no’lu telefon numaramıza  bugün (17.03.2020) saat 15.00’e kadar bildirmeniz hususunda ilgilerinizi önemle rica ederiz. Konu başlıkları ;

1) iç pazarda koronavirüs kaynaklı olumsuz etkilenen sektörler nelerdir?

2) ihracatta koronavirüs kaynaklı sipariş iptalleri ve sorun yaşayan sektörler nelerdir?

3) ihracatta koronavirüs kaynaklı sipariş artışı yaşayan sektörler nelerdir?

4) Üye şirketlerin gümrükleme veya lojistik alanlarda yaşadığı sorunlar nelerdir?

5) Girdi ithalatında sorun yaşadığı için üretim aksaması yaşayan , yada yaşaması muhtemel sektörler nelerdir?

Cuma, 13 Mart 2020 18:33

Ortaya çıkan yeni tip Koronovirüs (Covid – 19) isimli hastalık sonrasında bazı işletmelerin söz konusu durumdan istifade ederek ticari ürünlerde haksız fiyat artışı gerçekleştirdiği hakkında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’mize şikayetler ulaşmaktadır.

Konuyla İlgili Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA:  “Ödemiş Ticaret Borsası; haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı Borsamız disiplin mekanizmalarını çalıştıracağımızı ve bu haksızlıkları yapan firmalara hak ettikleri cezaları vereceğimizi bir kez daha buradan kamuoyuna duyuyoruz.

Herkes bilmeli ki vatandaşı mağdur edenlere karşı sessiz kalmayacağız” dedi. (14 /03/2020 – Ödemiş Ticaret Borsası)

Çarşamba, 11 Mart 2020 16:18

Ödemiş Ticaret Borsası  1 No’lu Meslek Komitesi  aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

1 Nolu Meslek Komitesi Başkanı Hüseyin GÜLCÜ : “ Sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizin sektör sorunlarını belirlemek, çözüm önerileri aramak amacıyla meslek komitemizle bir araya geliyoruz” dedi.

 İlgili Meslek Komitesi Toplantısı ; Meslek Komitesi Asil Üyelerinin dilek ve temennileri alınarak sona erdi.(11/03/2020 – ÖDEMİŞ TB )

Çarşamba, 11 Mart 2020 10:17

>İnsanda solunum yolu hastalıklarına yol açar ve bulaşıcıdır.
>Solunum yollarını tutan diğer hastalıklarla benzer belirtiler gösterir; yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, halsizlik...
>Hastalıktan korunmada kişisel hijyen kurallarına uymak çok önemlidir.
Yeni Koronavirüs (COVİD-19) hakkında bilgi almak ve korunma yöntemlerini öğrenmek için tıklayınız.

Cuma, 06 Mart 2020 08:54

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA Ticaret Borsaları Konsey Toplantısına katılım sağladı. Konsey öncesi hazırlık toplantısı yapılarak sorun – çözüm önerileri görüşüldü.

Hayvancılık Kurulu ve Tarım Kurulu Üyelerinin de katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Başkan AKA Ödemiş İlçemizin ve borsa üyelerinin sorun –çözüm  önerilerini iletti.

 TOBB Başkanı M.Rifat  HISARCIKLIOĞLU’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen TOBB Ticaret Borsaları Konsey toplantısına Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ de teşrif etti. TOBB ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında Gıda Ürünlerinde Taklit ve Tağşiş yapan firmalar ile ilgili bilgi paylaşım protokolü  imzalandı. ( 04-05/03/2020 – TOBB)

Pazartesi, 02 Mart 2020 10:55

 

İdlib’de gerçekleşen hain saldırı sonrası Ege Bölgesi Sanayi Odası ev sahipliğinde meslek örgütleri, sendika konfederasyonları sivil toplum örgütleri ve Odalar ve Borsalar saldırıya tepkilerini göstermekte ve 02 Mart 2020 Pazartesi günü saat:11:00’de Türkiye genelinde eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirmiştir.

Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut AKIN, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Hüseyin GÜLCÜ ’nün  katıldığı basın açıklamasını EBSO Başkanı Sayın Ender YORGANCILAR yaptı;

İlgili Basın Açıklması şu şekilde yapıldı:

“Değerli basın mensupları, Hepiniz hoş geldiniz.

Şu an 81 İl’de Türkiye’nin önde gelen 30’a yakın meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve sivil toplum kuruluşu, hep birlikte bu açıklamayı yapıyoruz 

Bizler, her kritik dönemde milletimizin ve devletimizin yanında durduk

Üstlendiğimiz sorumluluğun hakkını vererek hareket ettik

Bugün de, İdlib’te gerçekleşen hain saldırıya ilişkin, ortak tepkimizi gösteriyoruz

Öncelikle vatanın huzuru, güvenliği ve mazlumları müdafaa etmek üzere üstlendikleri görevde şehit olan tüm kahraman askerlerimizin ruhları şad olsun

Rabbim şehitlerimizin mekânını cennet, eylesin

Yakınlarına sabır ve metanet, yaralılarımıza acil şifalar nasip eylesin. Milletimizin başı sağ olsun

Askerlerimiz İdlib’de, hem ülke sınırlarımızı ve hem de mazlumları korumaktaydı

Zira Suriye’de yaşanan zulümlere, yüzbinlerce sivilin zalimce katledilmesine, milyonların evinden, toprağından sürülmesine, dünya sessiz kaldı

Türkiye’nin barış ve huzur odaklı çabalarıysa, ne yazık ki, pek çok ülkede karşılık görmedi

Buradan tekrar sesleniyoruz

Karşımızda, insanlıktan nasibini almamış, tüm ahlaki, insani ve dini değerleri hiçe sayan, kendi yurttaşlarını bile topraklarından eden, canlarına kasteden, zihniyete sahip bir rejim bulunuyor

Suriye’yi her geçen gün daha da ağır bir yıkıma sürüklüyor

İşte rejim güçleri son olarak da, yapılan anlaşmalara uymayarak, askerlerimizi kalleşçe pusuya düşürdü

Bu saldırı, asla kabul edilemez

Dolayısıyla, masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan bu rejim unsurlarına karşı sessiz kalmamız beklenemez

Tarihi ve kültürel bağlarımız bulunan, rejimin zulmünden kaçan Suriyeli kardeşlerimizin yaşama hakkını korumak tarihi, insanı ve vicdani sorumluluğumuzdur

Türk Devleti ve Ordusu, bugüne kadar, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtıyla terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermiştir

Elbette bu acımasız saldırının sahipleri bunun bedelini ödeyecektir

“Bahar Kalkanı” harekâtıyla da bu bedeli ödemeye de başlamışlardır.

Şunu da herkes bilsin ki, biz, her türlü zorluğu aşmasını bilen bir milletiz

Mevzubahis vatan olunca, tüm siyasi ve fikri ayrılıkları bir tarafta bırakırız

İşte şimdi de birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor, sabır ve dayanışma gösteriyoruz

Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutuyoruz

Bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz

Türkiye’nin tüm kesimlerini temsil eden Mesleki ve Sivil Toplum Örgütleri olarak, bayrağımızın altında kenetlendik

Katil rejime karşı kararlı şekilde mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız

Alınacak her kararın, atılacak her adımın arkasındayız

Cenabı Hak ülkemizi korusun, milletimizin birliğini ve dirliğini muhafaza etsin, ordumuzu muzaffer kılsın”  dedi. (02/03/2020 – EBSO)

 


Salı, 25 Şubat 2020 08:40

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA; Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin GENGÖRÜ’ye ziyarette bulundu. Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ortak projelerde yer almaktan mutluluk duyacağını ifade etti.(24 Şubat 2020 – Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü)

Pazartesi, 24 Şubat 2020 15:52

Ödemiş Vergi Dairesi Müdürü Ümit AĞDACI, Müdür Yardımcıları Remzi ADALIOĞLU, Mehmet Halis BALCI ve Gelir Uzmanı İlknur EKER 31.VERGİ HAFTASI ETKİNLİKLERİ çerçevesinde ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI’  nı   24 Şubat 2020 tarihinde ziyaret etti.  Misafirleri karşılamada, Ödemiş Ticaret Borsası adına Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA, Yönetim Kurulu üyesi Mehmet KURTAR   Borsa’da hazır bulundu.

İlgili ziyarette ;  verginin geleceğimiz olduğu ve vergi bilincinin yerleştirilmesinin önemini vurgulandı. Vergi haftası etkinlikleri çerçevesinde çeşitli kuruluşlara ziyaretlerin devam ettiği, Sivil Toplum Kuruluşlarına yapılan ziyaretlerde ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI’ na yer verildiği belirtildi.    

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı  : “İlgili ziyaretinizden dolayı çok memnun olduk. Vergi Dairemiz ile sürekli iç içe çalışıyoruz. Vatandaşlarımıza çözüm üreten, mükellef haklarını gözeten, samimi, güvenilir, şeffaf yapılarını ön planda tutan Ödemiş Vergi Dairemizin Vergi Haftasını kutluyoruz. Görevlerinde başarılar diliyoruz” dedi. (24 Şubat 2020 – Ödemiş Ticaret Borsası)

Çarşamba, 19 Şubat 2020 11:27

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen TİBOS (Ticaret Borsaları Otomasyon Sistemi), Kişisel Verilerin Korunması ve Muhtasar – Prim Hizmet Beyannamesi konulu eğitimlere Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreter Ali ÖZ, Genel Sekreter Yrd. Onur AKAR katılım sağladı.

İki gün süren eğitimlerde; birinci gün yapılan TİBOS (Ticaret Borsaları Otomasyon Sistemi) eğitiminde Ticaret Borsaları temsilcilerinden soru-görüş-öneriler alınarak, sistemde yaşanan sıkıntılara değinilerek, programın son hali uygulamalı olarak gösterildi.

TOBB Hukuk Müşavirliği koordinasyonunda “ Kişisel Verilerin Korunması” ve VERBİS’ e kayıt konusunda Kişisel Verilerin Korunması Kurumu ’ndan uzmanların sunumu ile Kişisel Verilerin Korunmasının önemi anlatıldı.

SGK ve Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinin katılımı ile 2020 yılında uygulaması başlatılacak (01.03.2020) olan “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi” ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı. (17- 18 Şubat 2020 – TOBB)

Cuma, 07 Şubat 2020 11:46

Türkiye’nin en büyük,  Avrupa’nın ilk dört tarım fuarından biri olma özelliği taşıyan, dünyada hızla gelişen tarım-hayvancılık ürünlerine yönelik; 15.Agroexpo Uluslararası  Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na Ödemiş Ticaret Borsası üyelerini, paydaşlarını 06 Şubat 2020 tarihinde götürdü.  

Konu ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ :  “ 06-09 Şubat 2020 tarihleri arasında katılımcılarını kabul edecek olan Gaziemir/Fuar İZMİR ’deki açılış 06 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Fuara yoğun bir ilgi var. Fuarda ilçemizin yöresel-ticaret ürünlerinin  ticarileşme süreçlerini desteklemek ve markalaşmayı sağlamak, katkı değerini artırmak amacıyla, yöresel ürünlerimizin canlanması ve pazar payının artırılması, yabancı firmalar ile ilişki ve işbirliğinin güçlendirilmesi hedeflenmektedir. 15.yıla özgü yöresel ürünler özel holü ilgi çekicidir. Etkinlik takviminin ilk günkü programında yer alan AĞIR ABİLER YARIŞIYOR-BOĞA YARIŞMASI ’nda yöremizden ve Ödemiş Ticaret Borsası üyesi Şirin Kasap-İrfan Şenkaya firmasının yaklaşık 1400 Kg’lık hayvanı ile birinci olması ve yine Yalçın Atasoy firmasının hayvanının ödül alması hepimizi memnun ederek, Ödemiş hayvancığımızın ulaştığı noktayı göstermiştir. Ödemiş’ten üyelerimizi ilgili fuara götürüp-getirerek hizmet vermeye çalışıyoruz. Söz konusu fuarın bölgemiz ekonomisine olumlu katkı yapacağını ve ticaret potansiyeli yaratacağına inanarak, fuarda Ödemiş bölgemizden stant açarak yöre ürünlerimizin tanıtımına katkı koyan üyelerimize ve firmalarımıza teşekkür ederiz ”  (06 Şubat 2020-Gaziemir-Fuar/İZMİR)

Perşembe, 06 Şubat 2020 09:43

 

İzmir’de gerçekleştirilen ve İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsası’nca organize edilen müşterek Ödül Töreni’ne Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet KURTAR katılım sağladı. Söz konusu ödül töreni Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN, Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M.Rifat HISARCIKLIOĞLU’nun teşrifleriyle gerçekleşti.

Ödül Töreninden sonra TOBB Başkanı M.Rifat HISARCIKLIOĞLU; Ege Bölgesinde yer alan Oda ve Borsa Başkanları ile basına kapalı gerçekleşen toplantıda başkanlar ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak iş dünyasının beklentilerini dinledi. (05/02/2020 – İzmir )

Çarşamba, 05 Şubat 2020 09:28

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA, Manisa Ticaret Borsası ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen “Manisa İş Dünyası Müşterek İstişareToplantısı”na katılım sağladı.

TOBB Başkanı M.Rifat HISARCIKLIOĞLU’nun teşrifleriyle Manisa’da gerçekleşen toplantıda bölgenin ekonomisinin ve ticaret hayatı masaya yatırıldı. İş dünyasının sıkıntıları ve görüş ve önerileri alındı.

TOBB Başkanı M.Rifat HISARCIKLIOĞLU 2019’un ekonomi açısından zor bir sene olduğunu ancak son birkaç aydır ekonomide bir toparlanma başladığının görüldüğünü anlattı. Bunu da gelecek için umut verici olarak gördüklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu: “Elbette ülkemizi büyütme sürecinde sadece siyasetçilere değil, hanehalkından müteşebbisine, meslek örgütlerine kadar hepimize önemli görev ve sorumluluklar düşüyor. Ekonomi yönetimi reformları sürdürmeli. Özel sektör olarak bizlerde üretime, istihdama, yatırıma, ihracata devam etmeliyiz. Risklere değil, fırsatlara, içeriye değil dışarıya odaklanmalıyız. 2020’de temkinli ama kararlı bir şekilde ilerlemeliyiz. İşte bunun için neler yapmamız lazım, bugün sizlerle bunu istişare edeceğiz. Siz bize ev ödevlerimizi vereceksiniz. Biz de Ankara’da bunlara çalışacağız” dedi.(04.02.2020 – Manisa )

Cuma, 31 Ocak 2020 12:03
Çarşamba, 29 Ocak 2020 15:50

Sayın Üyemiz;
Ödemiş Ticaret Borsası olarak 06-09 Şubat 2020 tarihleri arası İZFAŞ Gaziemir Fuar İzmir de düzenlenecek olan
“AGROEXPO ULUSLARARASI TARIM HAYVANCILIK FUARI"na üyelerimizi 06 Şubat 2020 Perşembe günü götürüp-getirmeyi planlamış bulunmaktayız.
31 Ocak 2020 tarihine kadar katılım durumunuzu bildirmenizi önemle rica ederiz.
(OTB: 0 (232) 545 13 78 - 0 (530) 398 20 97 )

 

 

 

Cuma, 24 Ocak 2020 15:06

Aydın Uluslararası Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı açılış törenine Ödemiş Ticaret Borsası katılım sağladı. 23 Ocak 2020 tarihinde yoğun bir katılım sağlanarak Aydın Efeler Pamuk Tariş Depoları Fuar Alanı’ndaki açılış; Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Aydın Milletvekilleri, TOBB Başkan Yardımcısı/İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi / Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, İstanbul Ticaret Borsası Meclis Başkanı Bülent Kasap, Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A.Bahri Erdel, Alaşehir Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Soygür, Aydın Ticaret Borsası Meclisi ile Yönetimi ve beraberindeki protokol üyeleri, Oda/Borsa Genel Sekreterlerinin katılımları ile gerçekleştirildi. Yaklaşık 358 firmanın katılım sağladığı fuarı gezen Vali Köşger ve beraberindeki protokol,  fuar alanındaki stantları gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Fuara katılım sağlayan Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ : “ İyi bir organizasyon gerçekleştiren başta Aydın Ticaret Borsası Kurumumuzu ve tüm emeği geçenleri kutluyoruz. Ödemişli firmalarımızın da stant açtıklarını gördük ve memnuniyet duyduk. Stant açan,  yöre ürünlerimizin tanıtımına katkı koyan SS. Bademli Fidancılık Kalkınma Kooperatifi, Özbudak Tarım Makine, Dumanlılar Tarım vb işletmelerimizi tebrik ediyoruz. Diğer stant açan firma-kuruluşları ziyaret ettik. 20 Şubat 2019 tarihinde yapılan protokolle Kardeş Borsa olduğumuz Aydın Ticaret Borsası’nın fuarcılık faaliyetine destek vermeye çalıştık. Başarı ile gerçekleştirilen organizasyon da önemli bir payı olan Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi ÇONDUR başta olmak üzere,  organ üyelerini, Genel Sekreteri ve personelini gösterdikleri misafirperverlik için teşekkür ederiz” dedi.  (23 Ocak 2020- Aydın Efeler Pamuk Tariş Depoları Fuar Alanı)   

Pazartesi, 20 Ocak 2020 16:53

Tarım ve Orman Bakanlığı 13.01.2020 tarihinde laboratuvar sonucu taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen ve kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve satan firmaların bilgilerini kamuoyuna duyurmuştur.

Konuyla ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA: “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ( TOBB) 81 ilde faaliyet gösteren  365 oda / borsa yönetimine gıda taklit ve tağşiş yapan üye firmaların disiplin kurulunda ele alınmasına  yönelik talimat gönderdi. Taklit ve tağşiş yapan firmalar listesini incelediğimizde Ödemiş İlçemizde taklit ve tağşiş yapan firma çok şükür yoktur. Bakanlıkça taklit ve tağşiş yaptığı teyid edilen firmalardan belirtilen ürünleri alım ve satımının yapılmamasını belirtmekteyiz. İnsan hayatını ve sağlığını tehlikeye sokanları cezasız bırakmamalıyız. Üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirme bilinciyle hareket ediyoruz” dedi. (20 Ocak 2020 )

 

https://www.tarimorman.gov.tr/Lists/Duyuru/Attachments/1102/Kamuoyu_Duyurusu_2020-1.pdf

Salı, 07 Ocak 2020 10:27

5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunun 32. Maddesinin 4. fıkrasında ; “İçinde bulunulan yıldan önceki son 2 (iki) yıldan itibaren adresleri ve durumları tespit edilemeyen ve içinde bulunulan yıldan önceki son iki yılda , borsa maddeleri üzerine alım satımı bulunmayan üyelerin isimleri, borsa meclis kararıyla meslek grupları ve seçmen listelerinden silinir, aidat tahakkukları durdurulur ve bunlar borsa hizmetlerinden yararlanamazlar” hükmü yer almaktadır.

 

Yine ilgili mevzuat;  “Söz konusu üye kayıtları, borsa kararını takip eden yıl başından itibaren 2 (iki) yıl içinde, ilgilinin üyesi bulunduğu borsaya müracaatla adres ve durumunu bildirmemesi halinde, borsa yönetim kurulunun teklifi ve meclis kararıyla borsadan kaydı silinir.Bu süre içinde durumunu bildirenlerin aidat tahakkukları başlatılır.Ancak bunlar aidat borçlarını ödemedikçe seçmen listelerine tekrar kaydedilmeyeceklerdir” şeklindedir.

 

Borsamızın üye bilgilerini güncelleştirme çalışmaları kapsamında değerlendirilmek üzere; üyelerimizin üye bilgilerini (adres, telefon, faks, e-mail, vergi kaydı terkin vb.) ve üyelik mükellefiyetlerini en geç 24 Ocak 2020 (Cuma) tarihine kadar Ödemiş Ticaret Borsası’na bildirmeleri gerekmektedir.

 

Üyelerimize önemle duyurulur.

 

ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI

Pazartesi, 06 Ocak 2020 16:32

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Hüseyin  GÜLCÜ’nün bulunduğu ziyarette,Borsa hakkında bilgi verildi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyet dile getiren Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Mümin SEVGEN yeni yılda başarılar diledi.( 06/01/2020 – Ödemiş Ticaret Borsası )

Cuma, 03 Ocak 2020 16:11

Ödemiş Ticaret Borsası 2019 yılının son meclis toplantısını gerçekleştirdi ve 2020 yılı  bütçesi oy birliği ile kabul edildi. Toplantı sonrasın da Borsamızdan emekli olan Tescil Memurumuz Muzaffer UÇAR’ a plaket takdim edildi.

Ödemiş Ticaret Borsası’nın 2020 yılı bütçesi üzerine Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA: “ Borsamızın  30.12.2019 tarihli Yönetim Kurulu ve Meclis kararları ile onaylanan 2020 yılı bütçemizde mevzuat dahilinde yeterli ödenekler ayrılmıştır. 2020 yılı bütçemizin başta üyelerimize, Ödemiş’imize Kurumumuza ve camiamıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi. (30/12/2019 – Ödemiş Ticaret Borsası )

 

Pazartesi, 30 Aralık 2019 11:19

VERBİS’e kayıt ve bildirim gerçekleştiren veri sorumluları ile envanter hazırlama süreçlerini tamamlayamadığı için süresinde kayıt ve bildirim yükümlülüğünü yerine getiremeyecek olan veri sorumluları dikkate alınarak, VERBİS’e girilmiş olan bilgilerde herhangi bir hata veya Kanuna aykırılık varsa bu durumun bir an önce düzeltilmesi için gerekli çalışmaların yapılabilmesini teminen 6698 sayılı Kanunun Geçici 1 inci maddesi gereği;

 • Yıllık çalışan sayısı 50’den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularına Sicile kayıt ve bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeleri için verilen sürenin 30.06.2020 tarihine,
 • Yurtdışında yerleşik gerçek ve tüzel kişi sorumlularına Sicile kayıt ve bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeleri için verilen sürenin 30.06.2020 tarihine,
 • Yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den az olup ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek veya tüzel kişi sorumlularına Sicile kayıt ve bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeleri için verilen sürenin 30.09.2020 tarihine,
 • Kamu kurum ve kuruluşu veri sorumlularına Sicile kayıt ve bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeleri için verilen sürenin 31.12.2020 tarihine,

kadar uzatılmasına, karar verilmiştir.

 

Veri Sorumluları

Kayıt Yükümlülüğü Başlangıç Tarihi

Kayıt Yükümlülüğü Son Tarihi

Yıllık çalışan sayısı 50'den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL'den çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları

01.10.2018

30.06.2020

Yurtdışında yerleşik gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları

01.10.2018

30.06.2020

Yıllık çalışan sayısı 50'den az ve yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL'den az olup ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları

01.01.2019

30.09.2020

 

Kamu kurum ve kuruluşu veri sorumluları

01.04.2019

31.12.2020

 

Resmi Gazete :https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/12/20191228-8.pdf

Cuma, 27 Aralık 2019 17:09

Uzun yıllar beraber çalıştığımız Borsamızın Tescil Memuru Muzaffer UÇAR'ın emekliliğini kutladık,Emekli Personelimize bundan sonraki hayatında sağlık, huzur, afiyet dolu günler diliyoruz.

 

 

Cuma, 20 Aralık 2019 16:57

Bilindiği üzere 19/10/2019 tarihli ve 30923 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 509 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde yer alan açıklamalar uyarınca; 11/3/2010 tarihli ve 5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun hükümlerine göre KOMİSYONCU veya TÜCCAR olarak sebze ve meyve ticaretiyle iştigal eden mükelleflere 1/1/2020 tarihi itibariyle e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Müstahsil Makbuzu ve e-Defter Uygulamalarına geçiş zorunluluğu getirilmiştir.

Konu ile ilgili mükelleflerimizin bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamalar yapılmıştır:

1- Kapsama 11/3/2010 tarihli ve 5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda “KOMİSYONCU” ve “TÜCCAR” olarak tanımlanan mükellefler girmektedir. Bu tanımlara göre; KOMİSYONCU; malların toptan satışı amacıyla kendi adına ve başkası hesabına komisyon esası üzerinden çalışan meslek mensuplarını, TÜCCAR; malların toptan satışı amacıyla kendi adına ve hesabına çalışan meslek mensuplarını ifade etmektedir.
Bu çerçevede ilgili Kanununda TÜCCAR veya KOMİSYONCU tanımına girmeyen mükelleflerin (Örneğin: pazarcı, seyyar olarak sebze ve meyve satışı yapanlar, bütün satışlarını perakende olarak gerçekleştiren manav, market vb. işletmeler) belirtilen e-Belge uygulamalarına geçiş zorunluluğu bulunmamaktadır.

2- Hal Kayıt Sistemine bildirim yapma yükümlülüğü bulunanlar (Sebze ve Meyve Ticareti ve Toptancı Halleri Hakkında Yönetmelik’ in 40. Maddesinde “Bildirimci” olarak belirtilenler) arasından Tüccar ve Komisyoncu olarak yer verilen mükellefler kapsama girmekte olup, bildirimciler arasında yer alan ancak Tüccar veya Komisyoncu sıfatına haiz olmayan:
a) Sınaî üretimde kullanmak üzere mal satın alan sanayicilerin,
b) İhraç etmek üzere mal satın alan ihracatçıların,
c) İlgili mevzuatı çerçevesinde mal ithal eden ithalatçıların, ç) Üretici örgütlerinin,
d) Üreticiden temin ettiği malları, tüketiciye satan market, manav, pazarcı ve diğer perakendecilerin,
e) Üreticiden temin ettiği malları münhasıran kendi tüketiminde kullanan lokanta, otel, yemekhane, hastane ve yurt gibi kuruluşların,

belirtilen e-Belge uygulamalarına geçiş zorunluluğu bulunmamaktadır.

3- Sebze ve meyve ticaretiyle iştigal eden tüccar ve komisyoncuların tamamının Hal Kayıt Sistemine kaydolması ve alım satım faaliyetleri ile aracılık faaliyetlerinin Hal Kayıt Sistemine bildirilmesi gerekmekte olup, Hal Kayıt Sistemine kayıtlı olunmaması; e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye ve e-Müstahsil Makbuzu düzenleme zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.

4- Söz konusu uygulamalar kapsamında e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Müstahsil Makbuzu belgelerinin düzenlenmesi zorunluluğunun getirilmesi, kapsamdaki mükelleflerin Hal Kayıt sistemine bildirim yapma yükümlülüğünü ortadan kaldırmamaktadır.

5- Uygulama kapsamında düzenlenecek e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye belgeleri için; belgenin senaryosu “HAL”, belgenin tipi mükellefin tipine göre “KOMİSYON” ya da “SATIŞ” olacaktır.

6- Uygulama kapsamında düzenlenecek e-Belgelerde tanımlanan ilgili alana HKS bildirimi sonucu sistem tarafından üretilen 19 karakterli “Künye Numarası” girilecektir.

7- Uygulama kapsamında bulunan Tüccar ve Komisyonculardan, Basit Usulde vergilendirilen mükellefler ile İşletme Hesabı Esasında defter tutan mükellefler, defterlerini 486 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde usul ve esasları belirlenen “Defter Beyan Sistemi” aracılığıyla tutması gerekmekte olup, Bilanço esasına tabi olana kadar ayrıca e-Defter uygulamasına başvuru yapmalarına gerek bulunmamaktadır.

8- Hal Kayıt Sistemine tabi olup tüccar veya komisyoncu tanımına girmeyen diğer mükelleflerin, e-Belge ve e-Defter uygulamalarına, diğer genel sebeplerle geçiş zorunluluğunun bulunup bulunmadığının Genel Tebliğde yer alan diğer genel esaslar çerçevesinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve diğer e-belge uygulamaları geçiş takvimine aşağıdaki bağlantı ile ulaşabilirsiniz.

e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve diğer e-belge uygulamaları geçiş takvimi

9- Uygulama kapsamına giren mükelleflerin ilgili e-Belge ve e-Defter uygulamalarına başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını 1/1/2020 tarihine kadar tamamlaması ve bu tarihten itibaren söz konusu uygulamalara dahil olması gerekmektedir.

10- Söz konusu uygulamalara başvurabilmek ve uygulamalar kapsamında oluşturacağınız belgelerin imzalanması için tüzel kişiler için Mali mühür, gerçek kişiler için mali mühür veya Nitelikli Elektronik Sertifika (e-İmza) temin etmeleri (Daha önceden e-Belge veya e-Defter uygulamalarına geçildi ise tekrar Mali Mühür/Nitelikli Elektronik Sertifika başvurusu yapılmasına gerek bulunmamaktadır) ve süresinde ilgili uygulamalara başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

11- Mali Mühür Sertifikası başvurusu işlemleri elektronik ortamda mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go adresinden ilgili alanlar doldurularak, Nitelikli Elektronik Sertifika başvurusu işlemleri ise Nitelikli Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı kuruluşlara başvurularak gerçekleştirilecektir.

12- Mali mühür /Nitelikli Elektronik Sertifika teminini sağlandıktan sonra e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Müstahsil Makbuzu ve e-Defter uygulamalarına aşağıda adresleri yer alan uygulamalar ve kılavuzlarda açıklandığı şekilde başvurular yapılmalıdır.

• e-Fatura başvurusu için: https://ebelge.gib.gov.tr/efaturabasvuru.html
• e-Arşiv Fatura ve e-Müstahsil Makbuz başvurusu için; https://portal.efatura.gov.tr/EArsivPortalBasvuru/
• e-İrsaliye başvurusu için; https://ebelge.gib.gov.tr/dosyalar/kilavuzlar/E- irsaliyeUygulamasiBasvuruRehberiveKilavuzu_V1.pdf
• e-Defter başvurusu için; http://www.edefter.gov.tr/edefterbasvuru.html

13- Uygulama kapsamında bulunan mükellefler e-Belge uygulamalarını talepleri halinde Başkanlığımız tarafından ÜCRETSİZ olarak sunulan GİB PORTAL yöntemi ile de yararlanabileceklerdir. Bu nedenle kapsama giren mükelleflerimiz söz konusu e-Belge uygulamalarına dahil olmak için bir özel entegratör kuruluş ile anlaşma yapma zorunlulukları bulunmadığı gibi, hali hazırda bir özel entegratör kuruluş ile herhangi bir e-Belge uygulamasından yararlanan mükelleflerin diğer e-Belge uygulamaları için başka özel entegratör kuruluşlardan da yararlanabilmesi mümkün bulunmaktadır.

14- e-Fatura uygulaması kapsamında başvurularını tamamlayan ve fatura oluşturma, gönderme ve alma işlemlerini kendi bilgi işlem sistemlerinin entegrasyonu usulü ile gerçekleştirmek isteyen mükelleflerin entegrasyon çalışmaları tamamlanana kadar, başkanlığımızdan izin alan özel entegratör kuruluşların bilgi işlem sistemleri aracılığıyla gerçekleştirmek isteyen mükelleflerin ise kullanıcı hesaplarının özel entegratör kuruluş tarafından tanımlanmasına kadar aktive edilmeyecektir. Yapılan düzenlemeler ile kendilerine belli bir tarihe kadar uygulamaya geçme zorunluluğu getirilen mükelleflerden zorunluluk tarihine kadar entegrasyon çalışmaları tamamlanmayanların veya bu tarihe kadar kullanıcı hesapları özel entegratör kuruluşça aktif edilmeyenlerin GİB Portal hesapları Başkanlığımızca otomatik olarak açılacaktır.

15- e-Belge uygulamalarına dâhil olan mükellefler, uygulamaya dâhil oldukları tarihin içinde bulunduğu ayın (e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamaları için 7 nci günün) sonuna kadar (1.1.2020 de başlayanlar için 31.1.2020 tarihine kadar), söz konusu belgeleri kâğıt ortamda da düzenleyebilirler. Belirtilen tarihlerden sonra ise e-Belgelerin düzenlenmesi zorunluluğu bulunacak olup ancak aynı işlem için e-Belge veya kâğıt ortamdaki belgelerinden sadece birinin düzenlenmesi gereği bulunmaktadır.

Duyurulur.

 Konuyla ilgili makaleye ulaşmak için:

https://suleymanruhiaydemir.blogspot.com/search?q=Hal+kay%C4%B1t+sistemi

 

Pazartesi, 16 Aralık 2019 17:04

Sayın Üyemiz;

Gıda ve Yem İşletmelerinde Çalıştırılması Zorunlu Meslek Mensuplarının Belirlenmesine Dair Tebliğ (No: 2019/48)   06 Aralık 2019 Tarihli ve 30970 sayılı Resmi Gazetede Yayınlandı.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/12/20191206-4.htm

Salı, 10 Aralık 2019 10:44

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde gerçekleşen Türkiye Ürün İhtisas Borsası  Aracılık Sistemi İstişare Toplantısına Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ ve Genel Sekreter Yrd. Onur AKAR katılım sağladı. Genel Kurul ve Aracılık Sistemi İstişare Toplantısı şekliyle iki oturum olarak düzenlenen toplantıya TOBB Başkanı M.Rifat HISARCIKLIOĞLU’da teşrif etti.

 Ürün toprağında yetişir, Borsasında değerlenir vurgusu yapılan toplantıya yoğun katılım vardı.Ürün ihtisas borsasına ilişkin bilgilendirme ve değerlendirmelerde bulunuldu. 5174 sayılı Oda / Borsa Kanunu yazılır iken (01.06.2014 – 53 Mad.) Ürün İhtisas Borsası’na yer verildiği belirtilerek konunun önemi vurgulandı. Soru ve cevapların ardından toplantı sona erdi.(09/12/2019 – TOBB)

Cuma, 22 Kasım 2019 17:08

Sayın Üyemiz,

HAYVANCILIK DESTEKLEMELERİ UYGULAMA TEBLİĞİ (TEBLİĞ NO: 2019/54) Resmi Gazetede yayımlandı. 2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar kapsamında hayvan yetiştiricilerinin desteklenmesine ilişkin usul ve esaslar belli oldu.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/11/20191120-5.htm

 

Perşembe, 14 Kasım 2019 11:48

Ödemiş Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürü Timuçin GÖÇ Ödemiş Ticaret Borsamızı ziyaret etti. Borsamız paydaşlağında gerçekleştirilen “İŞKUR Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Projesi”nin meyvelerini verdiği konusu üzerine fikir alışverişinde bulunuldu. Yapılan çalışmalar neticesinde; geçirmiş oldukları adli süreç nedeni ile sigortalı iş bulmakta zorlanan hükümlülerin, Kamusal destek sayesinde kendi işlerinin başına geçmeleri ile tekrarlı suça sürüklenmenin engellendiği belirtildi.(14 Kasım 2019 - Ödemiş Ticaret Borsası)

Pazartesi, 11 Kasım 2019 16:59

Sayın Üyemiz;

İhracat yapan firmanızın bir yetkilisine yeşil pasaport verilmesi için öngörülen yıllık 1milyon dolar İhracat alt kriteri 500,000 dolara indirilmiş bulunmaktadır.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan ve ilgili Bakanlar Kurulu kararında değişiklik yapan Cumhurbaşkanı kararına göre, yeni düzenlemeyle , son üç takvim yılı itibariyle yıllık ortalama ihracatı 500,000(beşyüzbin) dolar ile 10.000.000 (On Milyon) dolar arasında olan firmaların bir yetkilisine hususi damgalı pasaport verilebilecek. Yapılan düzenlemeyle yeşil  pasaport ile dünyanın üçte ikisine vize almadan kolaylıkla pazarlara girme imkanı sağlıyor. (11 Kasım 2019)

Pazartesi, 11 Kasım 2019 14:38

Tüm yurtta olduğu gibi İlçemizde de 11 Kasım 2019 Pazartesi günü  saat:11.00’de gerçekleşen “11 MİLYON FİDAN DİKİMİ ETKİNLİĞİ”’ ne Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Üyesi Metin Hüseyin YAĞCI, Genel Sekreter Yrd. Onur AKAR ve Sistem Operatörü Fırat YURDAKUL katılım sağladı. (11 Kasım 2019 – Bıçakcı Mah;Ovacık Yaylası)

Cuma, 08 Kasım 2019 17:21
Cuma, 08 Kasım 2019 11:27

Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreter Ali ÖZ, Genel Sekreter Yrd. Onur AKAR Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde düzenlenen  "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi (VERBİS) Hakkında Eğiticinin Eğitimi" programına katılım sağladı.

Ayrıca söz konusu eğitim programı öncesinde T.C Ticaret Bakanlığı Baş Müfettişi Süleyman Ruhi AYDEMİR’e makamında bir ziyaret gerçekleştirerek, uygulamada rastlanan sorunlarımızı aktararak, görüş alışverişinde bulunuldu.

TOBB Hukuk Müşaviri İbrahim Bayar,  Kişisel Verilerin Korunması Kurumu’ndan Hukuk İşleri Dairesi Başkan Yardımcısı Tuğba Yiğit ve Veri Yönetimi Dairesi Başkanı Mustafa Erbilli tarafından teknik bilgiler aktarıldı.Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na ilişkin detaylar ve Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi’ne kayıtın nasıl yapılacağı anlatıldı.

Ayrıca muhtelif sektör temsilcileri ve TOBB'un talebi üzerine, yıllık çalışan sayısı 50’den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon liradan fazla olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının, VERBİS'e kayıt süresinin 31 Aralık 2019'a kadar uzatıldığı da bildirildi.

Konuyla ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ: “VERBİS'e kayıt yükümlülüğünün yerine getirilmemesi halinde, gerçek ve tüzel kişi tacirlerine 20 bin liradan 1 milyon liraya kadar para cezası kesilebiliyor, konu önemli.Üyelerimizi ve Kurumumuzu mağdur etmeyecek çalışmalar TOBB’nce ve Ödemiş Ticaret Borsamızca planlanmaktadır” dedi. (07/11/2019 – TOBB)

Salı, 05 Kasım 2019 16:45

Borsa ve Odaların kurumsal kapasitesinin arttırılarak üyelerine sunulan hizmet kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği 12. Dönem Akreditasyon Sürecine dahil olan ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI ; Akreditasyon Belge Yenileme Denetimi 04 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirildi. İlgili Denetimde Ödemiş Ticaret Borsası Akreditasyon İzleme Komitesi Üyeleri de hazır bulundu.

Konu ile İlgili Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Sayın A.Latif AKA : “Akreditasyon Belge Yenileme Denetimimizi başarı ile tamamladık. İlgili Denetim Türk Loydu Uygunluk Değerlendirme Hizmetleri Aş. Denetçisi Sayın Özlem BOCUTOĞLU tarafından gerçekleştirildi. Bu işi bir ekip çalışması ile yaptık. Akreditasyon İzleme Komitemiz, Meslek Komitelerimiz, Meclisimiz, Yönetim Kurulumuz, Personelimiz ve Danışman firmalarımız ile hep beraber çalışarak konuyu sahiplendik. Amaç Kurumlarımızı sürekli geliştirmektir. Aralık-2016 döneminde yapılan denetimde AKREDİTE BORSA olmuştuk. Ödemiş Ticaret Borsası Üyeleri beş yıldızlı hizmet almaya devam edecekler. 2020 yılı içersinde düzenlenecek olan Sertifika Töreni’nde söz konusu AKREDİTASYON BELGESİ ’ni yenilemiş olacağız. Üyelerimize, Kurumumuza ve Camiamıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi. ( 04 Kasım 2019 – Ödemiş Ticaret Borsası)

Salı, 05 Kasım 2019 16:41

Geçtiğimiz yıllarda ilkokul ve ortaokullarda okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilere giyim yardımında (Öğrenci kaban, mont, eşofman takımı, ayakkabı vb) bulunan Ödemiş Ticaret Borsası bu yıl öğrencilerce daha çok kullanıldığı-ihtiyaçları olduğu düşünülen eşofman takımı yardımında bulundu. Ödemiş ilçe merkezi, beldeleri ve köylerdeki tüm ilk-orta öğrenim devlet okullarında eğitim gören öğrencilere eşofman takımları dağıtıldı. Ödemiş Ticaret Borsası yetkilileri tarafından, önceden İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığı ile beden ölçüleri, okul ve sınıfları alınan öğrenci montları imza karşılığında okul müdürlüklerine 800 adet (Sekizyüz) teslim edildi. İhtiyaç sahibi öğrencilerin daha rahat spor yapmalarını sağlayacak eşofman takımları teslimi 04.11.2019 tarihinde öğrencilerin bizzat okullarına gidilerek yapıldı.

Konuyla ilgili; Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA şu açıklamalarda bulundu: "Her yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin Borsamıza sağladığı kaynakla; çeşitli firmalardan teklif alınarak temin edilen öğrenim yardımları ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılmaktadır. Ayrıca Kurumumuz kendi bütçe imkanlarını zorlayarak 2019/2020 eğitim-öğretim yılında yaklaşık 100 (Yüz) adet ihtiyaç sahibi-başarılı üniversite öğrencisine Karşılıksız Burs vermektedir. Bütçe imkanlarımız el verdiği sürece eğitime bu tür katkılarımız devam edecektir. Eşofman takımlarının öğrencilerimize ulaştırılması konusunda Kurumumuz adına emeği geçenlere teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin GENGÖRÜ ve Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Fahri CEYHAN yapılan törende katkılardan dolayı Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA ’ya teşekkür etti. Yine Cumhuriyet Ortaokulu’nda yapılan törende Ödemiş Ticaret Borsası'nın yardımlarının yüzlerce çocuğu sevindirdiğine dikkati çeken Bahattin GENGÖRÜ : “Ödemiş Ticaret Borsamızın öğrenim yardımları sayesinde ihtiyaç sahibi çocuklarımız daha rahat bir kış geçirecek ve sporlarını yapacak. Ben Ödemiş' lilerden daima eğitime ve öğrencilerimize destek olmalarını bekliyorum. Ödemiş'teki eğitim camiası adına ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI ‘na teşekkür ediyorum" diye konuştu. (04/Kasım/2019-Ödemiş Cumhuriyet Ortaokulu)

Cumartesi, 02 Kasım 2019 17:31

Ödemiş Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle ilk kez düzenlenen Ödemiş Kestane Festivali, kentte hareketli bir hafta sonu yaşattı.

02-03/11/2019 tarihleri arasında düzenlenen Kestane Festivaline Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ, Sistem Operatörü Fırat YURDAKUL katılım sağladı.

Konuyla ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ: “Orman alanlarında kalan kestane ağaçlarımızın orman alanından çıkarılması adına Meslek Komitemizin  talepleri mevcut konuyu Borsamızca sahiplenerek çıkarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ve Tarım ve Orman Bakanlığına ilettik.Bölgemiz açısından ekonomik değer ifade eden ve kritik ürün olan “KESTANE” ile ilgili yapılan festivalde emeği geçen tüm kesimlere teşekkür ediyoruz” dedi. ( 02-03 Kasım 2019 – Bıçakcı mah. – Kemer Mah.)

Cuma, 25 Ekim 2019 20:17

Resmi Gazete'nin 24.10.2019 tarih ve 30928 sayılı nüshasında "2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar" yayımlanmış olup; söz konusu kararı https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/…/20191024-3.pdf ulaşabilirsiniz.

Cuma, 25 Ekim 2019 18:14

 

E-Arşiv ve E-Fatura hakkında 1 Ocak 2020 itibari ile uygulamaya alınacak ve Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yayımlanan açıklayıcı bilgi notuna ve tebliğe https://www.gib.gov.tr/elektronik-defter-genel-tebligi-sira… adresinden ulaşabilirsiniz.


Perşembe, 24 Ekim 2019 09:10

Balıkesir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Faruk KULA'yı kaybettiğimizi üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allahtan rahmet, acılı ailesine, tüm dostlarına ve TOBB camiamıza başsağlığı dileriz.

Pazar, 20 Ekim 2019 18:02

 

18-20 Ekim 2019 tarihleri arasında üç gün süren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin düzenlediği Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’ne Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri katıldı. Sunumların ilk iki günü TOBB’ nde, üçüncü günü ise TOBB – ETÜ’ nde yapıldı.

Seminerin açılış konuşması yapan TOBB Genel Sekreteri Mustafa SARAÇÖZ, katılımcılara başarılar diledi.
Meclis Üyelerine TOBB’un Kurumsal yapısı, Karar Alma Süreçlerinde TOBB’un Rolü, Küresel Gelişmeler ve Türkiye, Kredi Garanti Fonu (KGF), Protokol Kuralları, Finansal Yönetim, Devlet Destekli Alacak Sigortası, TOBB Tahkimi ve Arabuluculuk, TOBB İştiraki MEYBEM, İş Hayatında İletişim, Dijital İş Modeli E – Ticaret, Etkili Yönetim Becerileri, TOBB ETÜ sunumu ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler konuları hakkında bilgi verilerek sunumlar ilgiyle izlendi.
Seminerin son gününde TOBB ETÜ Teknoloji Merkezi gezilerek gelişmeler hakkında bilgi aktarıldı.

Konuyla ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA: “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nce düzenlenen MECLİS ÜYELERİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİ’ ne katılım sağladık. Tüm katılımcılarımıza pozitif katkı yapan ve son derece faydalı geçtiğine inandığımız TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’ ni düzenleyen ve bizlere bu imkanı sunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimize sonsuz teşekkür ederiz” dedi. ( 18-19-20 Ekim 2019 – TOBB ; TOBB ETÜ)


Perşembe, 17 Ekim 2019 17:44

 

15.Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisinin açılışına Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekteri Ali ÖZ katılım sağladı.

Konuyla ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ: “Ödemiş’te yetişen bir çok önemli ürünlerin yanı sıra süs bitkileri ve fidancılık sektörümüzde önemli bir merkez haline gelmiş olup, bölgemiz açısından önemli ekonomik değer ifade eden bir gelir kaynağımızdır. Aradığınız en kaliteli süs bitkisi ve fidanı, uygun fiyatta bulacağız yer ÖDEMİŞ ve Küçük Menderes Havzasıdır” dedi.

Daha sonra stant açan Borsa üyesi firmalar ve diğer sektör temsilcileri ziyaret edildi. ( 17 Ekim 2019 – Ödemiş Belediyesi Fuar Alanı )


Çarşamba, 16 Ekim 2019 13:00

 

TOBB BARIŞ PINARI HAREKATINA destek vermek amacıyla Oda ve Borsalarımızın öncülüğünde, Türkiye genelinde eş zamanlı olarak 16 Ekim 2019 Çarşamba günü saat:10.00’da basın toplantısı düzenlendi.

Söz konusu Basın Toplantısı Ödemiş Ticaret Odası Meclis Salonu ’nda gerçekleştirildi. Ödemiş Ticaret Borsamızın katılımıyla yapılan basın açıklamasında Ödemiş Ticaret Odası, Ödemiş Bilumum Gıda Maddeleriyle Uğraşanlar,Esnaf Ve Sanatkarlar Odası, Ödemiş Ayakkabıcılar ve Deri İşleri İle Uğraşanlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası , Mimarlar Odası Ödemiş Temsilciliği, Ödemiş Ziraat Odası, Ödemiş Marangozlar ve Mobilyacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ödemiş Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, Ödemiş Terziler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kurumları yer aldı. Söz konusu basın metni, katılımcıların huzurunda okunarak kamuoyu ile paylaşıldı.

Basın metni şu şekildedir;

“81 İl’de aynı anda tüm Odalar ve Borsalarla birlikte bu açıklamayı yaparak, sizler aracılığıyla hem ülkemiz, hem de dünya kamuoyuna sesleniyoruz. Türkiye, 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde “Barış Pınarı” adı verilen sınır ötesi harekât başlatmıştır. Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır. Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir. Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz. Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır. Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir. Dolayısıyla bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur. Ülkemiz özellikle Fırat’ın doğusunda sınırın ötesinde konuşlu terör örgütü unsurlarınca, son iki yılda yüzün üzerinde taciz ve hasmane eyleme maruz kalmıştır. Bu terör örgütleri, Suriye içinde ve Suriyelilere yönelik de saldırılar düzenlemektedir. Suriye’deki yerel halkın da terör örgütlerinin giderek artan insan hakkı ihlalleri, göçe zorlanma, taciz ve zulmüne karşı şikâyetleri ve tepkileri sürekli artmaktadır. Herkes artık şunu çok iyi görmelidir ki; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtıyla başlayıp devam eden tüm bu operasyonlarıyla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir. Aynı zamanda da sivillerin ve masumların korunmasına azami dikkat gösterilmektedir. Zaten bunu hem Fırat Kalkanı hem de Zeytin Dalı harekâtlarında da gösterdik. Önceden terörün hâkim olduğu bölgede hayat normale döndü, barış ve huzur geldi. Yurtlarını terk etmek zorunda kalmış Suriyelilerin geri dönüşüne de zemin hazırlamış olduk. Türkiye’nin elinden gelen tüm imkânlarını bu bölgeler için nasıl seferber ettiğini de tüm dünya kamuoyu gördü. Çünkü biz inanıyoruz ki, gönül dünyasını ve insanları imar edemeyenler, yeryüzünü imar edemezler. Bizler Türkiye olarak yıkmaktan, yakmaktan yana hiç olmadık, olmayacağız.Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir.Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dâhil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PKK/PYD/YPG ve DEAŞ eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkıda bulunacaktır.Bu nedenle Türkiye’nin başlattığı her harekât, Suriyeli göçmenler, mazlum ve mağdur durumdaki yerel halk tarafından desteklenmektedir.Tüm bu gerçekler ışığında, uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hâkim kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet ediyoruz.Son olarak, şunu da herkesin bilmesini istiyoruz.Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk milleti, iş dünyası ve sivil toplumu, bir ve beraber olarak en güzel cevabı verecektir.Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir.Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhuyla, bir ve beraber olarak ses verme günüdür.Öte yandan bütün vatandaşlarımızı, özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aynı medeniyetin, aynı kültürün, aynı inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez. Türkiye’nin iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekânları cennet olsun. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Cenab-ı Hak Mehmetçiğimizi korusun, Ordumuzu muzaffer kılsın. Yar ve yardımcımız olsun. “


Cuma, 11 Ekim 2019 15:37

 

Ödemiş Ticaret Borsası ve İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ nce organize edilen “Kestane Hastalık ve Zararları ile Mücadele Eğitim Semineri” ne Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret DAYIOĞLU, Ödemiş İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim ALTINTAŞ, Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA ve Kestane üreticileri, sektör temsilcileri, ihracatçıları yer aldı.

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Ramazan YILMAZ ve Huriye KARSAVURAN’ ın bölgedeki kestane türlerinde görülen veya görülme riski bulunan hastalıklar ve zararlılar hakkında sunum yaparak bilgi verdi. Kestane kanseri, kök çürüklüğü, mürekkep hastalığının belirtilerini ve bunlarla mücadele yöntemlerine değinildi. Ayrıca, ağaç kızıl kurdu ve gal arısı gibi zararlılarla biyolojik ve kimyasal mücadele yöntemleri anlatıldı. Soru cevap bölümüyle katılımcılar bilgilendirildi.

Konuyla ilgili olarak Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA: “Bölgemiz açısından KESTANE önemli ve ekonomik bir değer ifade eden, kritik bir üründür. Kestane üreticilerimizin konu üzerine daha hassas davranarak sadece kestane sezonunda değil yılın tüm zamanlarında toplu mücadele ettiğimizde, kestane meyve üretiminde ve ağaçlarımızda daha iyi bir verim alınacağı ve ekonomik, sosyal, estetik faydalar sağlayacağı şüphesizdir. Seminerimizin amacına ulaşan faydalı bir etkinlik olduğunu düşüyoruz “dedi. Toplantı sonunda anı fotoğrafı paylaşıldı. (11.10.2019 – Ödemiş Belediyesi Nikah Salonu)


Perşembe, 10 Ekim 2019 18:41

Şirketiniz 2016-2018 döneminde hızlı büyüdüyse, yüzünüzü dünyaya dönmek, yeni pazarlara açılmak istiyorsanız; gelin Türkiye 100´e başvurun. Dünyanın yıldızları arasındaki yerinizi alın.
Başvuru için : http://turkiye100.tobb.org.tr

Pazartesi, 07 Ekim 2019 17:29

 

Her yıl, iş dünyası için önem arz eden konularda etkinlikler düzenleyerek iş dünyasını, karar alıcılarla, akademisyenlerle ve ilgili tüm paydaşlarla bir araya getirmeyi hedefleyen Milletler arası Ticaret Odası 100’üncü yılında ekonomik ve teknoloji gelişmeler ışığında inovasyona dayalı iş modelleri kadar büyük rol oynayan ve bu pazarları şekillendiren fikri mülkiyet hakları korunması amacıyla TOBB,ICC Türkiye Milli Komitesi ile Ankara Üniversitesi FİSAUM Fikri ve Sınai Haklar Araştırma Merkezi ) işbirliğinde ve TOBB ETÜ’nün desteği ile İstanbul’da 07 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen “Güçlü Bir Ulusal Ekonomi için Fikri Mülkiyet Rolü Zirvesi”ne Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA katılım sağladı.

Konferansta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Fikir üretenleri desteklerken, onları koruyacak politikalar da üretmek zorundayız” dedi. Hisarcıklıoğlu, fikri mülkiyet haklarının ihlalinin de hırsızlığa girdiğini ifade etti.

Yapılan inovasyonu, üretilen teknolojiyi, çıkarılan markayı koruyacak altyapıyı ve düzenlemeler ortaya koyulamadığında, Türkiye’yi ileri teknoloji ihracatçısı, küresel markaları olan bir ülke haline getirmenin mümkün olmadığını bildiren Hisarcıklıoğlu, “Bizden de Google’lar, Uber’ler, Apple’lar çıksın istiyorsak, markamıza, patentimize, teknolojimize, bilgimize, verimize sahip çıkmamız, çaldırmamamız lazım. Çünkü, dijitalleşme ile telif hakları da farklı boyut kazanıyor, bunun da gerisinde kalmamak önemli. Çünkü 21.asırda, bilgi en önemli güçtür. Bilgi, 21. yüzyılın petrolüdür. Aynı petrolde olduğu gibi; bulacaksın, çıkaracaksın, işleyeceksin, kullanacaksın, satacaksın. Bakın geçen ay, dünyanın en büyük seyahat şirketi olan, 178 yıllık Thomas Cook battı. 20 küsür yıllık booking.com veya hotels.com ise faaliyetini artırarak sürdürmeye devam ediyor, çünkü bilgiye hükmediyorlar. Bu yeni dünya, işte böyle bir şey. Teknolojik değişimi dikkate almazsanız, ayakta kalamıyorsun. Eski olanda direnip, yeniye adapte olamazsanız yok oluyorsun” ifadesini kullandı. (07 Ekim 2019 – İstanbul )


Cumartesi, 05 Ekim 2019 17:00

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te 4 – 5 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Türk İş ve Yatırım Formu’nda Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA yer aldı.

TOBB Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU konuşmasında farklı ülke ama tek millet olduklarını vurgulayarak, “1,1 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe, 560 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ve 160 milyonluk nüfusa sahibiz. Yani bir araya gelince, küresel bir güç haline geliyoruz. Öte yandan, birbirimizle olan ticaretimize baktığımızda, o kadar da büyük bir hacme ulaşamadığımızı görüyoruz. 6 ülkenin birbiriyle ticareti ancak 9 milyar dolara ulaşabilmiş, yani toplam ticaretimiz içinde ancak yüzde 2 pay alabilmiş. Bu rakamı artırmak da yine bizlerin elinde. Zira ticaret demek, kalkınma demek, halkların zenginleşmesi demek.
İnşallah Türk TSO ile birlikte, bu rakam da hızla artacak” dedi.

Forum’a TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun yanısıra, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Elyor Ganiyev, Türk Keneşi Genel Sekreteri Bagdat Amrayev, Büyükelçiler, Özbekistan TSO Başkanı Dr. Adham İkramov, Azerbaycan ASK Başkanı Memmed Musayev, Kırgızistan TSO Başkanı Marat Şarşekeev, Macaristan TSO temsilcisi ile Türkiye’nin önde gelen iş adamları ve oda-borsa başkanları da katıldı.(05 Ekim 2019 – Özbekistan – Taşkent)


Perşembe, 03 Ekim 2019 17:20

 

Ödemiş Ticaret Borsası ve Ödemiş Ticaret Odası’nca ortaklaşa düzenlenen “Türkiye - İzmir Ekonomisi” konulu konferansa, İzmir Ekonomisi Üniversitesi Prof. Dr. C. Coşkun KÜÇÜKÖZMEN’ in sunumları ile katılımcılar bilgilendirildi. Konferansa Oda – Borsa organ görevleri ile üyeleri ve paydaşları katılım sağladı.

Oda / Borsa TOBB Akademik Danışmanlığı yapan Prof. Dr.C.Coşkun KÜÇÜKÖZMEN konferanstaki sunumunda Türkiye ve İzmir ekonomisi üzerine bilgilendirmeler yaptı.

Konferans bitiminde Ödemiş Ticaret Borsası ve Ödemiş Ticaret Odası Kurumları adına Porf.Dr.C.Coşkun KÜÇÜKÖZMEN’ e ortak bir plaket takdim edildi. (03 Ekim 2019 – Ödemiş Belediyesi Nikah Salonu)


Salı, 01 Ekim 2019 17:13

 

Ödemiş Ticaret Borsası ile Makrofarm - Alltech firmalarınca ortaklaşa düzenlenen “büyükbaş damızlık işletmelerinde buzağı beslenmesindeki kritik noktalar” başlıklı seminere katılım yoğundu. Seminer sunumunu Prof.Anna Catharina BERGE (Berge Veterinerlik Danışmanlık, Avrupa Belçika) yaptı. Anında tercüme yapılarak sunumlar izlendi.

Hayvancılık sektörümüzün bir araya geldiği seminerde damızlık sığır yetiştiriciliğinde buzağı beslenmesinde ilk 8 haftanın kritik önemi, Süt buzağılarında ölümlere ve ekonomik kayıplara neden olan başlıca etkenler ve bunlarla mücadele yöntemleri, buzağılarda koruyucu hekimliğin önemi ve aşı protokolleri, Sağlıklı buzağı yetiştirmenin altın kuralları ana başlıklarına ayrıntılı değinilerek, katılımcılar ve üyelerimiz bilgilendirildi. Soru cevapların yoğunluğu dikkat çekti.

Seminer ile ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA: “ Verimli ve bölgemiz hayvancılığına katkı koyan seminerimize katılım sağlayan üyelerimize, üreticilerimize ve sektör temsilcilerimize teşekkür ediyoruz” dedi. (01 Ekim 2019 – Ödemiş Belediyesi Nikah Salonu)

 

 

 


Pazartesi, 30 Eylül 2019 18:05

 

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA Ödemiş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne atanan Mümin SEVGEN’ i makamında ziyaret ederek, yeni görevinde başarı temennisinde bulundu.
(30 Eylül 2019 - Ödemiş İlçe Emniyet Müdürlüğü)


Pazartesi, 30 Eylül 2019 17:02
Cuma, 27 Eylül 2019 16:54

TOBB Başkanımız M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU ’nun teşrif ederek onurlandırdığı; “İzmir Ekonomi Üniversitesi 2019 – 2020 Akademik Yılı Açılış Töreni” ne Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA da katılım sağladı. TOBB Başkanımız M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU İzmir Ekonomi Üniversitesi Akademik Açılış Törenindeki konuşmasında girişimciliğin esasları, hayal kurmak, hedef koymak, çok çalışmak, icat çıkarıp yeni şeyler yapmak, markalaşmak, risk almak, pes etmemek ve ortaklık kültürünü geliştirmek konularına vurgulama yaptı.

TOBB Başkanı ve Heyeti daha sonra İzmir Ticaret Odası’nın Eylül ayı meclis toplasına geçti. İzmir Ticaret Odası Meclis toplantısına Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ‘ün teşrifleriyle gerçekleşti. Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL kürsü konuşmasında yargı reformu konusuna ağırlıklı olarak değindi.

İzmir Ticaret Odası Meclis toplantısında TOBB Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU “Odalarımızda, Arabuluculuk ve Tahkimin Merkezleri kuruyoruz. Bu noktada Sayın Bakanımıza iki önerimiz olacak. Bu yöntemin daha da etkin kullanılmasını sağlamak için, ticari uyuşmazlıklarda, arabulucuların hukukçu olma şartını kaldıralım. İki tarafı tacir olan uyuşmazlıklarda, Odalarımız da arabulucu olabilsin. Tahkimin yaygınlaşması için, zorunlu tahkim içeren sözleşmelerin damga vergisi kaldırılmalı. Kararların icrasında alınan damga vergileri de yarıya indirilmeli. Böylece firmalarımız, yaptıkları sözleşmelere, tahkim maddesi ekleme konusunda daha istekli olacaklar. Arabuluculuk ve Tahkim ne kadar yaygınlaşır ve daha fazla kullanılırsa, bu hem iş dünyamızın, hem de yargı camiamızın lehine olacaktır. Bu niye önemli? Yine bizim kültürümüze, inancımıza bakıyoruz. Mülkün temelinde Adaletin olduğunu görüyoruz. Çok beğendiğimiz bir söz var. Adalet kutup yıldızı gibidir. Yerinde durur ve geri kalan her şey onun etrafında döner. O yüzden de adalet terazisinin dengesini korumaya mecburuz” diye konuştu.

Toplantı sonrasında anı fotoğrafı paylaşıldı. ( 27/09/2019 – İzmir Ekonomi Üniversitesi – İzmir Ticaret Odası )

Salı, 24 Eylül 2019 16:49

Ödemiş Ticaret Odası ve Ödemiş Ticaret Borsası’nca müşterek olarak düzenlenen seminer 03 Ekim 2019 - 14.30’da Ödemiş Belediyesi Nikah Salonu’nda (Eski Otogar üzeri) gerçekleştirilecektir. İzmir Ekonomi Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü Öğretim Üyesi - Oda/Borsamızın Akademik Danışmanı Prof. Dr. C. Coşkun KÜÇÜKÖZMEN’ in konuşmacı olacağı seminer de “İZMİR EKONOMİSİ” program konusu olacak.
İlgili seminerimize tüm Üyelerimiz ve paydaşlarımız davetli olup, teşriflerinizi rica ederiz.

Perşembe, 19 Eylül 2019 16:19

 

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Hüseyin GÜLCÜ, ZEKİ TURAN, Genel Sekreter Ali ÖZ ve Genel Sekreter Yrd. Onur AKAR Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın düzenlediği Ekonomi Zirvesi toplantısına katılım sağladı.

Zirveye ev sahipliği yapan Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ender YORGANCILAR açılış konuşmasında “Türkiye ve Dünya Ekonomisini” üzerine bir sunum yaptı.

Moderatörlüğünü Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yaşar UYSAL’ ın yaptığı Zirvede konuşmacı, İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant MANUKYAN “Küresel piyasalardaki son gelişmeler, kripto paraların geleceği, yeni yatırım imkanları” üzerine sunumunu gerçekleştirdi. Yine diğer konuşmacı Ekonomi ve Stratejik Danışmanlık Hizmetleri Başkanı Dr .Can Fuat GÜRLESEL "Yeni Sistemde Reel Sektör, Türkiye’deki Gelişmeler ve Beklentiler” konusunda sunumunu yaptı.

Katılımcılar EBSO Ekonomi Zirvesi küresel ekonomide, ülkemizde, reel sektörde neler oluyor, neler yapılmalı yeni düzene nasıl uyum sağlanabilir, rekabet nasıl artırılabilir gibi sorulara konunun uzmanlarınca cevap bulunmaya çalışıldı. (19 Eylül 2019 – Hilton /İzmir – EBSO)


Salı, 17 Eylül 2019 12:37

TOBB Ticaret Borsaları  Konsey üyeliği, Umat Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini yürütmekte olan Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan A. Latif AKA  yeni bir görev daha aldı. Başkan AKA; 3. Tarım Şurası “Tarımda Üretici Örgütlenmesi” çalışma grubunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizi temsilen görev yapacak.

TOBB Tarım Hayvancılık Çalışma Grubu tarafından; mevcut sorunların analizi ve çözüm önerilerin geliştirilmesi, Tarım Orman Bakanlığı’ndan talep edilecek reform ve düzenleme alanların ortaya çıkarılması hedefleniyor.

Pazartesi, 16 Eylül 2019 12:10

İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası - Ödemiş İlçe Temsilciliği’ne yeni seçilen Başkan Neylan Balkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ödemiş Ticaret Borsasına ziyarette bulundu. Daha önce Başkan SMMM Merhum Sabri DİKEN’ in vefat etmesi sebebiyle boşalan Ödemiş Temsilciliği’ne muhasebecilerimiz yeni başkan yönetim Kurulu üyelerini 09/09/2019 tarihinde seçim yaparak gerçekleştirmişti.

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA ve Yönetim Kurulu üyeleri ilgili ziyaretten memnuniyet duyduklarını belirterek, yeni başkan ve yönetim kuruluna görevlerinde  başarılar diledi. Kurumlar arası iletişim – diyaloğun önemi vurgulandı.

 

Salı, 20 Ağustos 2019 17:00

Sayın Üyemiz;

Kırsal Kalkınma Desteklerinin 13. Etabı Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi hakkında Tebliğ 02/08/2019 tarih ve 30850 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Programa başvurular Tebliğin yayımı tarihinden itibaren altmış gün (60) içerisinde yapılacağı belirtilmiştir.

Tebliğ, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, gelirleri artırmak ve farklılaştırmak için kadın ve genç girişimciler öncelik olmak üzere ve tüzel kişilerin ekonomik faaliyetlere yönelik yatırımlar için yapılacak hibe ödemelerine ilişkin hususları kapsamaktadır.

Yatırım konuları

a) Bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,

b) Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,

c) Su ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,

ç) Soğuk hava deposu,

d) Çelik silo

e) Hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,

f) Yenilebilir enerji kullanan yeni sera

g) Yenilebilir enerji üretim tesisleri,

ğ) Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar,

h) Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; Kırsal turizm yatırımları, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik alt yapı sistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları hibe desteği kapsamında değerlendirilir.

2019/30 sayılı Tebliği için; http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/08/20190802-14.htm

Cuma, 02 Ağustos 2019 09:24

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği genel koordinasyonu ve TEPAV işbirliğinde Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından yürütülmekte olan “ Mahir Eller Projesi” ile mesleki yeterlilik  belgesi almaya  hak kazananlar ödül törenine Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA katılım sağladı. İlgili tören  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat HISARCIKLIOĞLU’nun teşrifleriyle 31 Temmuz 2019 tarihinde, Ege Bölgesi Sanayi Odası ev sahipliğinde  gerçekleştirildi.

TOBB önderliği ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfının (TEPAV) ortaklığında AB’nin finansmanıyla hayata geçirilen Mahir Eller Projesi'nin önemine değinen Rifat Hisarcıklıoğlu törendeki konuşmasında: “Yoğun bir çalışma ve emek isteyen bu belgelendirme için buradaki kardeşlerimin hepsini tebrik ediyorum. İsmi üstünde mahir eller. Mahir ne demek? Becerikli,  usta, ehliyetli demek. Bu işi yapabilir demek. Sizler artık ara eleman değil, aranan eleman oldunuz. Tüm gelişmiş batı ülkelerinde bu belgeyle iş bulacaksınız. Bundan hem firmalarımız, hem ülkemiz kazançlı olacaktır” hususlarına yer verdi.

Tören sonrası İzmir Valisi Erol AYYILDIZ, TOBB Başkanı M.Rifat HISARCIKLIOĞLU, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet ERİŞ, Ödemiş Ticaret Borsası Başkanı A. Latif AKA bir araya gelerek Ödemiş ekonomisi üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Perşembe, 01 Ağustos 2019 09:21

1) 2019/2020 öğretim döneminde; geçen yıldan (2018/2019) burs alan ve başarılı olan (önceki dönemlerden başarısız dersi bulunmayan) öğrencilerin dışında yeni burs müracaatı kabul edilmeyecektir. (26.11.2018-24.12.2018 YÖNT-MECLİS kararları ile)

2) Geçen yıldan Bursumuzdan faydalanan öğrencilerimize ait Borsamız Burs müracaatları 26.08.2019-03.09.2019 tarihleri arasında yapılacaktır.

3) Öğrenciler ; TC Kimlik kartı (nüfus cüzdanı) fotokopisi, başarı durumlarını gösteren (transkript) belge ve Ödemiş Ticaret Borsası’ndan temin edilecek Burs Müracaat Formunu doldurarak başvuruda bulunabileceklerdir.

ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI
GENEL SEKRETERLİĞİ

 

Çarşamba, 31 Temmuz 2019 09:12

Ödemiş Ticaret Borsası Stratejik Plan çalışmaları doğrultusunda (2020-2024) Swot  analizi yapıldı.

Ödemiş Ticaret Borsası Akreditasyon Danışmanı Birsen BAŞTAN TIRIS yaptığı  swot analizine Borsa personeli katılım sağladı.

Konuyla ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Genel sekreteri Ali ÖZ: “Kurumumuzun nerde olduğu, gelecekte nasıl olacağı, Ödemiş Ticaret Borsası’nın  güçlü yönleri, zayıf yönleri, fırsatlar ve tehditleri içeren analizleri beyin fırtınası, kolektif fikir üretme mantığıyla yapmaya çalıştık. Kurumumuza ait Stratejik Planı oluşturulması yönünde çalışmalarımızı planladık.  Amacımız AKREDİTE BORSA olan Kurumumuzun çalışmalarına hız vermek,  Kurumsallaşma bilincini yaygınlaştırmaktır. Daha sonra ise Meslek Komitesi üyelerimizi kapsayacak şekilde ilgili  çalışmalar planlanmıştır”  dedi.

 

Pazartesi, 29 Temmuz 2019 10:05

Elektronik Ürün Senetleri’nin (ELÜS) güven, serbest rekabet ve istikrar içinde şeffaf ve kolay bir şekilde tek bir borsa çatısı altında işlem görebilmesini teminen 2018 yılında kuruluşu gerçekleştirilen Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB), 26.07.2019 tarihinde faaliyete geçmiştir. Ödemiş Ticaret Borsası Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) acentesi olmuştur.

Faaliyet İzni Belgesi Teslim Töreni, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla 24 Temmuz 2019 Çarşamba günü Ticaret Bakanlığı’mızda gerçekleştirilmiştir.

Ticaret Bakanlığının faaliyet iznini vermesi ile birlikte ürün ihtisas borsasının faaliyete geçeceğini belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:  “26 Temmuz itibariyle yeni sistemin geçiş aşamasını başlatıyoruz. Elektronik ürün senetlerinin alım ve satımı artık sadece ürün ihtisas borsası üzerinden yapılacak. Çiftçimizin, tüccarımızın işlemlerini en rahat şekilde yapabilmesi için iyileştirmeler yapmaya devam edeceğiz. Geçiş sürecini tamamlayıp, tam kapasiteye ulaşınca da inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılacağı bir gong töreni ile tarımsal ürün piyasalarında tarihi bir süreci başlatmış olacağız. Bu yeni dönemde tarımsal ürünlerin fiyatları 3-5 kişi tarafından speküle edilemeyecek. Çiftçimiz mağdur olmayacak, finansmana erişmek için kapı kapı dolaşmayacak. Buğday, mısır, arpa gibi hububatlar başta olmak üzere tarımsal ürünlerimizin fiyatları şeffaf bir şekilde belirlenecek. Ve daha da önemlisi bu ürünleri cep telefonunuzdaki bir aplikasyon üzerinden bir tıkla satın alabilecek, helal mala, alın terine yatırım yapabileceksiniz” şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

TÜRİB’in faaliyete geçmesini takiben, yatırımcıların ELÜS işlemlerine devam edebilmesi için TÜRİB’e kayıt olması gerekmektedir. Yatırımcıların TÜRİB’e kaydı için Ticaret Borsaları ile TÜRİB arasında acentelik ilişkisi tesis edilmiştir. Acentelik hizmeti kapsamında ELÜS yatırımcıları tarafından kayıt yaptırılabilecek Ticaret Borsalarının listesi www.turib.com.tr/acenteler internet adresinde yer almaktadır.

ELÜS alım satımlarına ilişkin takas işlemleri Takas Merkezi olarak görevlendirilen İstanbul Takas ve Saklama Merkezi A.Ş. üyesi kuruluşlarca (Takas Merkezi Üyesi) gerçekleştirilecektir. Aynı şekilde, TÜRİB’de yatırımcılar tarafından gerçekleştirilecek ELÜS alım satım işlemlerine ilişkin tüm elektronik kayıt işlemleri Elektronik Kayıt Kuruluşu olarak yetkilendirilen Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. tarafından gerçekleştirilecektir. TÜRİB’de ELÜS alış ve satış işlemlerinde Takas Üyesi olarak hizmet verebilen aracı kurumlar/bankalar http://www.turib.com.tr/takas-uyeleri.aspx internet adresinde yer almaktadır.

Konuyla ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA: “Çağdaş pazarlama ve ticaret  sistemi olan TÜRİB’in  ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Yatırımcıların sistem kaydı için TÜRİB acentesi olan Ödemiş Ticaret Borsamıza müracaat etmeleri gerekmektedir.  Sitemiz ve sosyal medyamızda duyurusu yapılan gerekli belgelerle birlikte, tüm yatırımcılarımızı, üyelerimizi, üreticilerimizi   Borsamıza bekliyoruz. Ayrıca bizi bu sürece taşıyarak, ACENTE olmamızı sağlayan Birliğimiz TOBB’ne teşekkür ediyoruz” dedi. 

Salı, 23 Temmuz 2019 17:30

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet ERİŞ ve Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyelerinden Hüseyin GÜLCÜ , M. Fatih ZAİMOĞLU  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER’ e tebrik ve hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

İlgili ziyarette Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA Ödemiş Ticaret Borsasının Kurumsal yapısından bahsetti. Başkan AKA ziyaret sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER’e plaket takdim etti.

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu dile getiren İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı  Tunç SOYER Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet ERİŞ’e, Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA ve Heyetine teşekkür etti.

Salı, 23 Temmuz 2019 17:00

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet ERİŞ, Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Hüseyin GÜLCÜ ve Ödemiş Ticaret Borsası Sayman Üyesi M.Fatih ZAİMOĞLU İzmir Valisi Erol AYYILDIZ’a makamında ziyarette bulundu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren İzmir Valisi Erol AYYILDIZ ziyaret  dolasıyla Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet ERİŞ’e , Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA ve beraberindeki heyete teşekkür etti.

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA ziyaret anısına Vali EROL AYYILDIZ’a plaket takdim etti.

 

Cumartesi, 20 Temmuz 2019 07:23

Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ, Genel Sekreter Yrd. Onur AKAR TOBB Ankara’da 18-19 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlenen DENETİM ÖNCESİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ‘na katılım sağladı.

Yoğun bir katılımın olduğu ve iki gün süren TOBB eğitiminde; TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi- Ankara Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Faik YAVUZ salona hitap ederek, katılımcılarımızı onurlandırdı. Eğitim sunumunu TOBB Akreditasyon Müdürü Özge KARATEPE yaptı ve TOBB Akreditasyon Personeli Başak AYIK ’ta katkı koydu. Planlama, Analiz, Çözüm, İkna ve Sistematik yol haritası üzerine Ebru AĞDUK bir sunum yaptı. TOBB Odalar Md. Volkan TUFAN TOBB Kurumsal Yapı ve Faaliyetleri üzerine yaptığı sunum dinlenerek, izlendi. Denetim öncesi, denetçilerimizin ve sistemimizin neler isteği üzerine genel bilgi verildi.

Konu ile ilgili ÖTB Genel Sekreteri Ali ÖZ “ Borsa ve Odaların kurumsal kapasitesinin arttırılarak, üyelerine sunulan hizmet kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla 12. Dönem Akreditasyon Sürecine dahil olan ve Aralık-2016 döneminde AKREDİTE BORSA olan Kurumumuz Kasım/Aralık-2019 döneminde denetim yaşayacak. Borsamıza Mart-2019 döneminde gerçekleştirilen geliştirme ziyareti ve sonucunu içeren rapor ışığında eksikliklerimizi tamamlama, iyileştirmeye açık yönlerimizi daha da güçlü hale getirme adına notlar almaya çalıştık. Amacımız Kurumumuzu bir tık ileriye taşıyabilmek. Söz konusu eğitimin faydalı geçtiğine inanmaktayız. Bizi bu sürece taşıyan Birliğimiz TOBB’ne teşekkür ediyoruz” dedi.

Perşembe, 18 Temmuz 2019 07:20

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA Kırsal kalkınma destekleri kapsamında ilk kez, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu gençlere 100 bin liraya kadar hibe desteği sağlanacağını dile getirdi. Başkan AKA: “Hibe desteği pilot uygulama ile 4 ilde uygulanacak. Başarılı olursa diğer illere de yaygınlaştırılacak.

Üniversite mezunu gençlere yönelik hibe desteğine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı 12 Temmuz 2019 tarihinde Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin Karar Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin’de uygulanacak. Konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan  uygulama tebliği’ nin yayınlanması beklenmektedir” dedi.

Kimler yararlanabilir?

Karara göre, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu gençler, Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin’de köye yatırım yaptıklarında 100 bin liraya kadar hibe desteği alabilecek.

Hibe desteği herkese verilmeyecek. Karara ilişkin yayınlanacak tebliğde istenen koşullar ayrıntılı olarak yer alacak.

Hangi projeler desteklenecek?

Karar kapsamında; hayvansal üretim, bitkisel üretim, su ürünleri üretimi, yöresel tarım ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik projeler hibe desteği ile desteklenecek. Ayrıca bu ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeler de hibe desteğinden yararlandırılacak

Hibe tutarı ve koşulları

Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre, proje bütçesine oranla 100 bin TL’ye kadar hibe verilebilecek. Hibe desteğinin üst limiti 100 bin lira olacak. Proje bütçesi katma değer vergisi (KDV) hariç hazırlanacak. Hibe ödenebilmesi için hibe sözleşmesinin imzalanması ve proje yatırımının tamamlanması şart.

Kararda da belirtildiğine göre, gibi değerlendirme kriterleri sonucunda projeyi uygulamaya hak kazananlar ile hibe sözleşmesi imzalanacak. Hibe sözleşmesi, hak sahibi ile İl Tarım ve Orman Müdürü arasında imzalanacak.

Hibe desteğinden kimler yararlanamayacak?

1-Tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu olmayan kişiler bu Karar kapsamındaki desteklemeden yararlanamayacak.

2- Hak sahipleri, bu Karar kapsamında verilecek hibe desteklerinden sadece bir kez yararlanabilecek.

3- Hayvansal üretim, bitkisel üretim, su ürünleri üretimi, yöresel tarım ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, bu ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik Tarım ve Orman Bakanlığının diğer hibe programlarından yararlanan veya hak sahipliğine aday kişiler, bu Karar ile düzenlenen desteklemeden yararlanamayacak.

Çarşamba, 17 Temmuz 2019 17:00

Kurumumuz Ödemiş Ticaret Borsası TÜRİB acentesidir. Türkiye Ürün İhtisas Borsası'na (TÜRİB) kayıt için gerekli belgeler:

 

Pazar, 14 Temmuz 2019 07:06

Yönetim Kurulu Başkanımız A.Latif AKA’dan 15 Temmuz Mesajı:

15 Temmuz Hain Darbe girişiminin 3. Yıldönümünde; Unutmadık, Unutturmayacağız

Türkiye, 15 Temmuz 2016 gecesi demokrasisine ve hukuk devleti yapısına kasteden hain ve alçakça bir saldırıyı geri püskürterek şunu açıkça göstermiştir: Gücünü sandıktan, yetkisini milletten almayan bir idareyi asla meşru kabul etmeyiz. Demokrasi ve milletin iradesi dışında bir seçeneğe de boyun eğmeyiz.

15 Temmuz hem Türkiye siyaseti, hem de Türkiye ekonomisi için tarihi bir stres testi oldu. Milletin dirayetiyle bu test başarıyla geçildi. Demokrasimiz ve kurumlarımız kaba kuvvete teslim olmayacak kadar olgunlaştıklarını kanıtladı. Devlet içinde illegal örgütlenen FETÖ çetesi ortaya çıkarıldı. Darbe heveslilerine karşı ortaya konan milli direniş sayesinde gelecekte benzer kalkışma girişimi içinde olabileceklerin önüne set çekildi.

FETÖ kaynaklı bu hain darbe girişiminin ortaya çıkmasıyla birlikte, TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak tepkimizi ilk anda ortaya koyduk. Darbe girişimine karşı ilk harekete geçen, ilk inisiyatif alan meslek örgütü olduk. Daha darbe bildirisi okunur okunmaz, gece saat 00:22’de çıktık dedik ki; “Milletin iradesi ve demokrasi dışında hiçbir iradeyi tanımıyoruz. Gün demokrasiye sahip çıkma günüdür”.

365 Oda ve Borsamızla birlikte 81 il ve 160 ilçede eş zamanlı olarak darbeye karşı tepkimizi gösterdik. “Demokrasi Vazgeçilmezimiz, Milli İrade Gücümüz, Kardeşliğimiz Geleceğimizdir” dedik. Sonrasında 81 ildeki Odalarımız ve Borsalarımız ilk günden itibaren Demokrasi Nöbetlerinde aktif bir şekilde yer aldı. Ayrıca 15 Temmuz Şehitleri Dayanışma Kampanyasına en fazla katkıyı da TOBB, Odalar ve Borsalar sağladı.

TOBB ve Oda-Borsa Camiası; Demokrasinin, Milletimizin ve Devletimizin Yanındayız

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hâkimiyet, kayıtsız şartsız milletindir” ilkesini şiar edinen TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz. Devletimizin yanında, milletimizin emrinde olacağız. Ülkemizin birliğine, kardeşliğimize ve demokrasimize karşı olanların da karşısına dikileceğiz. Çünkü devletimiz ve ülkemiz var oldukça biz de varız. Demokrasi varsa hepimiz varız.

100 sene önce kahraman ecdadımız “Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” diyerek İstiklal Harbinin adeta ilk kıvılcımını yakmıştı. 15 Temmuz 2016 gecesi aynı ilkeyle ve birlikte hareket eden Türk Milleti bir büyük felaketin önüne geçmiş oldu.

Türk iş dünyası olarak, aynı ruh, aynı inançla çalışmayı sürdürüyoruz. Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomileri arasında yerini almasını ve lider ülke haline gelmesini de, yine hep birlikte çalışarak sağlayacağız.

Tarihe geçen bu destansı demokrasi mücadelesinde hayatını kaybeden milli direnişin kahraman şehitlerine Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine sabırlar diliyoruz, gazilerimizi minnetle anıyoruz.

Pazartesi, 08 Temmuz 2019 17:34

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Hüseyin GÜLCÜ, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet KURTAR Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet ERİŞ’i makamında ziyaret etti.

Salı, 25 Haziran 2019 08:52

Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ Ankara’da 20-21-23 Haziran 2019 tarihleri arasında düzenlenen TOBB DİJİTAL DÖNÜŞÜM PROJESİ EĞİTİMİ ve TÜRİB (Türkiye Ürün İhtisas Borsası Aş) TOPLANTISI ’na katılım sağladı.

İlgili eğitim önce ; 20-21 Haziran 2019 tarihleri arasında Ankara’daki Birlik merkezinde, TOBB Dijital Dönüşüm Projesi 2.faz çalışmaları kapsamında stok yönetimi, satın alma, demirbaş ve bordro konu başlıklarını kapsayacak şekilde verildi. Daha sonra yine Birlik merkezinde 22 Haziran 2019 tarihinde Türkiye Ürün İhtisas Borsası AŞ. (TÜRİB) işlemleri hakkında toplantı düzenlenerek bilgiler verildi.

Konuyla ilgili üç gün süren (20-21-22 Haziran 2019) eğitim-toplantılara katılım sağlayan Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ : “TOBB Dijital Dönüşüm Projesi 1.faz çalışmaları üye, muhasebe, bütçe yazılımları yapılan güncellemeler ile Kurumlarımıza büyük katkı sağladı. Düzenlemesi henüz yeni yapılan ; stok yönetimi, satın alma, demirbaş, personel bordro konularını kapsayan eğitimler verildi. Kurumlarımızın temsilcilerinin saptadığı aksaklıkların programda düzeltilmesi, güncellenmesi ile beraber büyük fayda sağlanacağı şüphesizdir. Ayrıca Ödemiş Ticaret Borsamız 27.05.2019 Yönetim Kurulu kararlarımız ile Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB) acentesi olmuştur. Hububat, Baklagiller ve Yağlı Tohumlardan buğday, arpa, mısır, çeltik ve ayçiçeği , çavdar, fasulye, fındık, mercimek, nohut, pamuk, soya fasulyesi, yulaf , zeytin gibi emtia ürünlerine yatırım yapmak isteyen bölgemiz yatırımcılarımızın Ödemiş Ticaret Borsamıza uğrayarak, kayıt işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir. Söz konusu emtia ürünlerine yatırım yapmak isteyen yatırımlarımızı Ödemiş Ticaret Borsamıza beklemekteyiz” dedi. (20-21-22 Haziran 2019 / TOBB-ANKARA)

Salı, 11 Haziran 2019 12:17

Ödemiş Ticaret Borsası Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş (TÜRİB) Acentesi Oldu

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA  TOBB ve Ticaret Borsaları tarafından kurulan TÜRKİYE ÜRÜN İHTİSAS BORSASI A.Ş.'nin (TÜRİB) faaliyete geçmesiyle birlikte Ticaret Borsalarının Elektronik Ürün Senetlerine ( ELÜS) ilişkin borsacılık faaliyetlerinin değişeceğini belirtti.

Başkan A.Latif AKA, 2018 yılında kuruluşu gerçekleştirilen;  TOBB ve Ticaret Borsalarının kurucu ortağı olduğu Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. 'nin (TÜRİB) faaliyete geçmesiyle birlikte ELÜS’lerin alım-satım işlemleri, yatırımcılar tarafından aracı olmaksızın http://www.turib.com.tr adresinden erişileceğini “TÜRİB İşlem Platformu” üzerinden doğrudan emir girme yoluyla gerçekleştirileceğini kaydettiği açıklamasında ;

"TÜRİB’in faaliyete geçmesini takiben, TÜRİB' in Acentesi olan Ödemiş Ticaret Borsamız ELÜS’e ilişkin borsacılık faaliyetlerini gerçekleştirme yetkisine sahip olmuştur. Daha önceden ELÜS’e ilişkin borsacılık faaliyetlerini gerçekleştirme yetkisi olan borsalarında yetkileri sona erecek olup, tüm ELÜS işlemleri TÜRİB bünyesinde acente olan borsalar tarafından gerçekleştirilmeye başlanacaktır. Bu noktada, TÜRİB faaliyete geçtiğinde ELÜS işlemleri yapan yatırımcıların işlemlerine devam edebilmesi için TÜRİB’e kayıt olması gerekmektedir. Ödemiş Ticaret Borsamız, Acentelik hizmeti kapsamında ELÜS yatırımcıları tarafından kayıt yaptırılabilecek  Ticaret Borsasıdır. TÜRİB’de işlem yapılan ürünler arpa, buğday, çeltik, fındık, mercimek, mısır, pamuk, soya fasülyesi ,zeytin vb. olup ürün yelpazesi ileri ki aşamalarda genişletilerek  hizmet verecektir.Yatırımcıların ELÜS işlemlerine ilişkin herhangi bir kesintiye uğramadan devam edebilmesi için Borsamızdan TÜRİB’e kayıt işlemlerini en kısa sürede yerine getirmeleri gerekmektedir. Ayrıca, gerekli teknik alt yapı Borsamızda sağlanmış olup,Yatırımcılarımızın Kurumumuz ile irtibata geçmesini beklemekteyiz” dedi.(10 Haziran 2019 ÖDEMİŞ TB)

Cuma, 07 Haziran 2019 11:51
Çarşamba, 29 May 2019 10:25

Sayın Üyemiz, 

 

TOBB’dan borsamıza gönderilen 15.05.2019 tarih ve 5186 sayılı yazıda;

Ticaret Bakanlığından alınan ilgi yazıda Kapıkule sınır kapısından yapılan ithalatlarda mesai dışı yapılan veteriner kontrollerinde ücret farklılıklarının kaldırıldığı belirtilmektedir.

Ayrıntılı bilgiler  ekteki linklerde  sunulmakta olup, bilgilerinizi rica ederiz.

 

Bilgilerinizi rica ederiz.

 

Güncel listeyi https://www.tarimorman.gov.tr/DHDB/Duyuru/121/Doner-Sermaye-Isletmeri-2019-%20Yili-Birim-Fiyat-Listesi-Guncelendi web sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

Çarşamba, 29 May 2019 09:38

“Türkiye’nin En itibarlıİşDünyasıSivil Toplum Kuruluşu Lideri” TOBB Başkanımız Sayın M.Rifat HİSARCIKOĞLU:

Yıldız Teknik Üniversitesi ve Türkiye İtibar Akademisi tarafından, 72 ilde yapılan ve bu yıl 8’incisi gerçekleştirilen Türkiye İtibar Endeksi Araştırması sonucunda  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat HİSARCIKOĞLU, “Türkiye’nin En itibarlıİşDünyasıSivil Toplum Kuruluşu Lideri” seçildi.

Bu ödülü alan TOBB Başkanımız Sn. M.Rifat HİSARCIKOĞLU’ nu tebrik eder,  başarılarının devamını diler ve camiamıza hayırlara vesile olmasını dilerim.  

 

A.Latif AKA
Ödemiş Ticaret Borsası 
Yönetim Kurulu Başkanı

Pazartesi, 20 May 2019 11:28

Çalışma ve İş Kurumu Torbalı Müdürü Cemil ALTUN Ödemiş Ticaret Borsamızı ziyaret etti.

Konu ile ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ : “  İş kur Hizmet Noktası olan Kurumumuz Ödemiş Ticaret Borsası ‘na yapılan ziyaretten memnuniyet duyduk. Portala giriş yetkimizi kullanarak, işçi ve işvereni buluşturmaya çalışıyoruz. Sistemde yaşanan sorunları dile getirmeye çalıştık. Üyelerimizin daha iyi hizmet alması adına, İş Kur yetkilileri ile daha sık bir araya gelinmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz” dedi.  (20/05/2019-Ödemiş Ticaret Borsası)

Salı, 14 May 2019 09:30

Ödemiş Ticaret Borsası Ramazan ayı nedeniyle 800  adet aileye gıda erzak paketi dağıttı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin destek verdiği yardımlar, Ödemiş Ticaret Borsası meclis üyeleri ve personeli aracılığı ile ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı.

Ayrıca Ödemiş Ticaret Borsası; Ödemiş Belediyesi iftar çadırlarının iki günlük (13-14 Mayıs.2019) tüm ihtiyaçlarını karşıladı. Belediyemiz tarafından, ilçemizin beş ayrı  noktasında oluşturulan iftar çadırlarında günde yaklaşık 4500 kişinin iftarını açtığı belirtilmiştir.

Ramazan ayının yardımlaşma ve paylaşım ayı olduğuna vurgu yapan Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA: “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin sağladığı kaynakla Ödemiş’imizden temin edilen ve Kurumumuzca hassas davranarak ihtiyaç sahibi ailelere ilgili gıda erzak poşetlerimizi ulaştırdık. Yardımlarımız Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de desteğiyle devam edecek. Ramazan ayının ruhuna uygun birlik, beraberlik, paylaşma ve dayanışmanın sembolü haline gelen Ödemiş Belediye’mizin  iftar çadırlarına iki günlük katkı yaptık. Bu vesile ile tüm üyelerimize ve vatandaşlarımıza hayırlı Ramazanlar diliyorum” ifadelerini kullandı. (14/05/2019-Ödemiş)

Pazartesi, 13 May 2019 12:11

Ödemiş Cumhuriyet Başsavcısı Tuğan SARICA Ödemiş Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA’dan Borsa’nın işleyişi hakkında bilgi aldı. (13.05.2019 – Ödemiş TB)

Cuma, 03 May 2019 18:30

Ödemiş Ticaret Borsası, Tire Ticaret Odası tarafından düzenlenen ticari uyuşmazlık dava şartı arabuluculuk sempozyumuna iştirak etti.

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Umut İlhan DURMUŞOĞLU, Yargıtay Onursal Daire Başkanı Şükrü SARAÇ, İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Üyesi Akademik Danışmanımız Prof. Coşkun KÜÇÜKÖZMEN’ in sunumları ile gerçekleşen Sempozyuma Ödemiş Cumhuriyet Başsavcısı Tuğan SARICA, Ödemiş Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Dr. Mert GÜMÜŞAY, Tire Cumhuriyet Başsavcısı Mehdi CAN Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ, Genel Sekreter Yrd.Onur AKAR ve Sistem Operatörü Fırat YURDAKUL katılım sağladı.

Sempozyum ile ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ: "Faydalı bir sempozyum gerçekleştirildi. Arabuluculuk sempozyumuna ev sahipliği yapan Tire Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nadir DELİKANLI, Genel Sekreter Olcay TAŞLI ve organ görevlilerine teşekkür ederiz" dedi. (03 Mayıs 2019 – Tire Belediyesi Kültür Salonu)

Cuma, 03 May 2019 18:15

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA, Meclis Başkanı Turgut AKIN,TOBB Delegeleri Hüseyin GÜLCÜ, Ersoy YALLIOĞLU, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Zeki TURAN, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Fatih ZAİMOĞLU, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet KURTAR, Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreter Ali ÖZ ve Borsa Personeli Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği 75.Genel Kuruluna Katılım sağladı.

1 Mayıs 2019 Çarşamba günü TOBB Hizmet Şeref Belgesi ve Plaketleri ile Proje Ödülleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı  M. Rifat HISARCIKLIOĞLU’ nun ev sahipliğinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY, Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN’ ın katılımıyla gerçekleşti. Daha sonra Ödemiş Ticaret Borsası Heyeti TOBB İkiz kulelerin bahçesinde gerçekleşen Yöresel Ürünler stantlarını ziyaret etti. Sonrasında Anıtkabir ziyareti gerçekleştirildi.

02 Mayıs 2019 Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayip ERDOĞAN’nın katılımıyla TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde gerçekleşti. TOBB Başkanı M.Rifat HISARCIKLIOĞLU Genel Kurul Konuşmasında “birliğimiz edebi, gündemimiz ekonomi” temasına vurgulama yaparak ,iş dünyasının önümüzdeki süreçte gündemin ekonomi olmasını istediğini söyledi.

TOBB multivizyon tanıtım filmi, Komisyon sunuşları, Yönetim Faaliyet Raporunun Genel Kurul’a sunulması, müzakere – onaylanması gerçekleştirildi.

Genel Kurulumuz ile ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA “TOBB 75.Genel Kurul büyük bir katılım ile gerçekleştirildi. Genel Kurulumuzda Türkiye’nin dört bir yanından gelen Oda ve Borsa temsilcileri ile görüş alışverişinde bulunma fırsatı yakalandı .TOBB Genel Kurullarının ekonomi dünyasında bir sinerji oluşturması anlamında önemli bir yeri vardır. Başarı ile tamamlanan TOBB 75.Genel Kurulumuzun Ülkemize, Oda/Borsa camiamıza, ekonomi dünyasına hayırlı – uğurlu olmasını diliyorum” dedi.( 01-02 Mayıs 2019 – TOBB/TOBB ETÜ)

Cuma, 03 May 2019 14:32

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin GÜLCÜ Ödemiş Karayolları Komisyonunca organize edilen Trafik Haftası Etkinliği programına katılım sağladı.(03/05/2019-BİRGİ)

Çarşamba, 01 May 2019 16:15
Salı, 30 Nisan 2019 17:28
Salı, 30 Nisan 2019 12:12

01 -02 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleşecek olan TOBB 75.Genel Kurulu öncesinde TOBB Başkanı M.Rifat HISARCIKLIOĞLU Başkanlığında Genel Kurul   Çalışma Grubu  bir araya geldi. Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA’da protokol karşıma heyeti ve 75. Genel Kurul Çalışma Grubunda yerini aldı. (29 Nisan 2019 – TOBB)

Salı, 30 Nisan 2019 11:48

 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanuna istinaden Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerin usul ve esasları  hakkındaki yönetmeliğin  6 maddesi gereği  Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Üyeleri ve Borsa personeline İş Sağlığı ve Güvenliği  Uzmanı Kamil SEVER tarafından İş sağlığı ve Güvenliği eğitimi verildi. (29.04.2019 – ÖDEMİŞ TB)

Cuma, 19 Nisan 2019 17:18

TOBB Ticaret Borsaları Otomasyon Sistemi (TİBOS)’nin geliştirilmesi-yaygınlaştırılması  amacıyla 19 Nisan 2019 tarihinde TOBB Borsalar Müdürü Muhibbet ULUDOĞAN, TOBB Yazılım Müdürlüğü’nden Fikret ERDEN ve TİBOS Yazılım Yetkilisi Ayda MORKOÇ ’la birlikte  Ödemiş Ticaret Borsası’na bir ziyaret gerçekleştirildi.

 

TİBOS programına 01.04.2019 tarihinde geçen Ödemiş Ticaret Borsası ;  ziyaret esnasında uygulamada yaşanan-yaşanabilecek sıkıntıları belirterek, görüşlerini ileterek  programa katkı koyma adına görüş-fikir alışverişinde bulunuldu. Mevzuatın tüm Kuruluşlarımızda hep beraber uygulanması ile konunun hedefe ulaşılacağı ifade edildi.   

 

Konu ile ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ: “Ankara’dan Borsamıza ziyaret gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyduk. Uygulamada yaşanan sıkıntılarımızı birebir aktarma şansını elde ettik. Kayıt dışı mücadeleyi ve Ticaret Borsalarını tek bir çatı altında ve tek bir tescil programında toplamayı hedefleyen Ticaret Borsaları Otomasyon Sistemi (TİBOS) 01 Nisan 2019 tarihi itibariyle Ödemiş Ticaret Borsamızda uygulanmaya başlamıştır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler web sitemizde mevcut olup, programın istediği kalıpta listelerin üyelerimiz-muhasebecilerimiz-ön muhasebe elemanlarımızca yapılması konusunda Kurumca destek vermekteyiz. Şu an 150 adet civarı beyannameyi sisteme aktarmış bulunmaktayız. Özellikle teminatlı çalışmayı zorunlu kılan sistem, stok kontrolleri üzerine çok hassastır. Üyelerimiz, muhasebecilerimiz ve personelimiz hep beraber ahenk içerisinde çalışarak sistem oturtulmaya çalışılmaktadır. Yeni TİBOS programımızın, başta üyelerimize, Kurumumuza ve camiamıza hayırlı–uğurlu olmasını diliyoruz” dedi. (19 Nisan 2019  – Ödemiş Ticaret Borsası)

Salı, 16 Nisan 2019 09:22

Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı İzmir Bölge Temsilcisi Emekli Tümgeneral Göktürk GÖKBAYRAK, Ödemiş Ticaret Borsası’nın  yapmış olduğu katkıdan dolayı Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA’ ya Madalya Beratı Plaketi takdim etti. (15 Nisan 2019 – ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI)

Pazartesi, 15 Nisan 2019 15:02

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı  A.Latif AKA ve beraberindeki  Borsa Heyeti göreve yeni başlayan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet ERİŞ’e   yeni görevinde başarı dileklerinde bulundu. Ödemiş ve Bölge ekonomisine katkı koyma adına neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.( 15 Nisan 2019 – Ödemiş Belediyesi )

Salı, 09 Nisan 2019 16:50

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet KAYA’yı makamında ziyaret etti.

Başkan AKA Ödemiş Ticaret Borsası çalışmaları ve sektör ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Pazartesi, 08 Nisan 2019 11:39


Yönetim Kurulu Başkanımız A.Latif AKA; 02-06 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenen Diyarbakır Tarım Hayvancılık Fuarı’na katılım sağladı.
İlgili fuarda Başkan AKA; Diyarbakır Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı – TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Engin YEŞİL ve organ görevlileri ile Tüyap Dış ilişkiler Danışmanı – TOBB Kadın Girşimciler Kurulu Danışmanı Erkut TEMİZ’le sektör sorunlarını görüştü.
Tarım Sektörünün beklenen buluşmasını gerçekleştiren Diyarbakır Tarım ve Hayvancılık Fuarı ;Tüyap Diyarbakır Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. (06 Nisan 2019 – Diyarbakır )

Çarşamba, 27 Mart 2019 13:59

 

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA 26 Mart 2019 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  (TOBB) Başkanı M.Rifat HISARCIKLIOĞLU’nu ziyaret etti.

TOBB Başkanı M.Rifat HISARCIKLIOĞLU ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunan Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA ; ayrıca 27 Mart 2019 tarihinde düzenlenen Umumi Mağazalar Türk A.Ş (UMAT) Yönetim Kurulu toplantısına katılım sağladı. (26 – 27 Mart 2019 – TOBB)

Cuma, 22 Mart 2019 12:16

 

 

Borsa ve Odaların kurumsal kapasitesinin arttırılarak, üyelerine sunulan hizmet kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla 12. Dönem Akreditasyon Sürecine dahil olan ve Aralık-2016 döneminde yaşanılan denetim ile AKREDİTE BORSA olan ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI ; Akreditasyon Sistemi Geliştirme Ziyareti 21 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirildi. İlgili ziyarette Ödemiş Ticaret Borsası Akreditasyon İzleme Komitesi Üyeleri de hazır bulundu.

Konu ile ilgili Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Sayın A.Latif AKA: “ Akreditasyon Geliştirme Ziyareti ; Türk Loydu Uygunluk Değerlendirme Hizmetleri Aş. Baş Denetçisi Sayın Özlem BOCUTOĞLU ile yapıldı. Ziyaret sırasında bir tür yerinde eğitim ve danışmanlık hizmeti sunularak Akreditasyon statümüzün devamı adına güçlü ve iyileştirmeye açık yönlerimiz tespit edildi. Son derece faydalı geçtiğine inandığımız geliştirme ziyareti özüne ait bir rapor, daha sonra Kurumumuza gönderilecek. Asıl denetimin yapılacağı Aralık-2019 dönemine kadar iyileştirmeye açık yönlerimiz daha da güçlü hale getirilecek. Söz konusu yapılan geliştirme ziyaretinden çok memnun olduk. Bizi bu sürece taşıyan TOBB’ne teşekkür ediyoruz” dedi. (21 Mart 2019-Ödemiş Ticaret Borsası)

 

Cuma, 22 Mart 2019 09:42

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği; KOBİ’lerimizin yurtdışı pazarlara açılmalarını sağlayabilmeleri, bu çerçevede yurt dışı iş gezilerini yaygınlaştırarak bu gezileri daha nitelikli hale getirip ihracat kapasitelerini artırabilmeleri adına KOSGEB’le yeni bir destek modeli konusunda işbirliği gerçekleştirdi.

 

Bu destekle; KOBİ’lerimiz kendi sektörü ile ilgili ürün gelişmelerini ve yeni teknik-teknolojileri takip edebilmeleri, yabancı pazarda ikili iş görüşmelerini tesis edebilmeleri, ithal/ihraç ürünler analizi ve pazar araştırmaları yapabilmeleri adına fırsat oluşturulmuş; fuar katılımları, sanayi bölgesi, fabrika, teknopark gezileri ile ticari kapasitelerini artırmaları hedeflenmiştir.


KOSGEB İşletme Geliştirme Destek Programı Yurt Dışı İş Gezisi Destekleri çerçevesinde KOBİ’lerimiz; oda-borsaları kanalı ile sektörel ve en az 10 KOBİ’nin katılımı ile yurtdışına gerçekleştirecekleri iş gezilerinde destek almaya hak kazanacaklardır.


Uygulama bugün itibarıyla devreye girmiş olup,
- KOBİ’ler için Yurt Dışı İş Gezisi Desteği Rehberi’ne http://www.kobi.org.tr/kobiler-icin-yurt-disi-is-gezisi-destegi-rehberi adresinden,
- Oda-Borsalar için Yurt Dışı İş Gezisi Desteği Rehberi’ne http://www.kobi.org.tr/oda-borsalar-icin-yurt-disi-is-gezisi-destegi-rehberi adresinden
ulaşılabilmektedir.

Çarşamba, 20 Mart 2019 15:22

ÖDEMİŞTİCARET BORSASI ; AYDIN TİCARET ODASI ’NDA DÜZENLENEN “2019 YILI İSTİHDAM SEFERBERLİĞİAYDIN İŞDÜNYASI BULUŞMASI” PROGRAMINA KATILIM SAĞLADI:

20 Mart 2019 Çarşamba günü saat:11:00 ‘de Aydın Ticaret OdasıKonferans Salonu’nda başlayan program, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler BakanıSayın Zehra Zümrüt SELÇUK ve TOBB BaşkanıSayın M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU ’nun teşrifleri ile gerçekleştirildi. Söz konusu Aydın’daki programda ÖdemişTicaret BorsasıYönetim Kurulu BaşkanıA.Latif AKA ve Borsa Heyeti (Hüseyin GÜLCÜ-Yönetim Kurulu Bşk Yrd, Mehmet KURTAR-Yönetim Kurulu Üyesi, Hasan ÇAKIR-Meclis Bşk Yrd, Halil UYAR-Meclis Üyesi, Onur AKAR-Genel Sekreter Yrd, Fırat YURDAKUL-Sistem Operatörü) yer alarak katılım sağladı.

Aydın’daki İstihdam Seferberliği-2019 programında; Yeni istihdama ücret desteği, yeni istihdam SGK primine, vergisine destek, Siz bi Nefes Alın Ücretler Bizden Desteği, Mevcudu Koru, Bu da Bizden Olsun Desteği, Düzenli Ödemeye Devamlı Desteği, Kalkınmaya İlave Desteği, Önce İşbaşı Eğitim Sonra İstihdam Desteği, İhtiyacınıza uygun nitelikli işgücü Eğitimine tam destek olmak üzere toplam sekiz ana başlıkta işveren ve çalışanlara önemli fırsatlar konularına vurgulama yapıldı. Daha sonra istihdam seferberliğine katkı yapan firmalara plaket takdim edildi.

TOBB Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU ’nun Aydın programı, Nazilli Ticaret Odası yeni hizmet binası açılış töreni ile devam etti. Sonrasında ise Nazili Ticaret Borsası'na bir ziyaret gerçekleştirilerek Aydın programı sona erdi. (20.03.2019-Aydın)

 

Pazar, 17 Mart 2019 11:35

 

Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ, Genel Sekreter Yrd. Onur AKAR ve Sistem Operatörü Fırat YURDAKUL Aliağa ‘da düzenlenen personel eğitimine katıldı. Söz konusu program; 16 Mart 2019 tarihinde Aliağa Ticaret Odası ev sahipliğinde, Ticaret Bakanlığı Başmüfettişi Bağımsız Denetçi Dr. Süleyman Ruhi Aydemir tarafından Odalar ve Borsalar Uygulamalar-Sorunlar ve Çözümler Eğitimi gerçekleştirildi.

Aliağa Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen eğitime, Torbalı Ticaret Odası, Ödemiş Ticaret Borsası, Ödemiş Ticaret Odası, Selçuk Ticaret Odası, Bergama Ticaret Odası, Menemen Ticaret Odası, Söke Ticaret Borsası, Bayındır Ticaret Odası, İmeak Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi Genel Sekreter ve personelleri katıldı.

Dört oturumda yapılan eğitimin, birinci oturumunda Sayım ve Mutabakat çalışmaları, ikinci oturumunda Muhasebe İş ve İşlemleri, üçüncü oturumunda Muamelata Yönelik İş ve İşlemler, dördüncü oturumunda Personel ve Sicil İşlemleri konuları işlendi.

Ticaret Bakanlığı Başmüfettişi Bağımsız Denetçi Dr. Süleyman Ruhi Aydemir, 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği kanunu ve bu kanun uyarınca çıkarılan yönetmelikleri açıklayarak ve yer yer örnekleyerek oda ve borsa personellerini bilgilendirdi. Eğitim, uygulamada problem yaşanılan muamelat sorunlarının çözümleri ve ardından soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Söz konusu eğitim ile ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ : “Doğrulama/mevzuata uygunluk kontrolü, tespit etme, önleyici olma, rehberlik sunma, işimizi iyi yapma odaklı çok faydalı bir eğitim gerçekleştirildi. Verilen eğitimle dağarcıklarımız olumlu katkı aldı. Uygulamada karşılaştığımız sorunlarımızı masaya yatırarak, çözüm yollarını, yapılan çalışmalarımızın mevzuata uygunluğunu irdeledik. Başta TC. Ticaret Bakanlığı Başmüfettişi Bağımsız Denetçi Dr. Süleyman Ruhi Aydemir olmak üzere ve bu personel eğitim programına ev sahipliği yapan Aliağa Ticaret Odası Genel Sekreteri Sezen Gürgen Hanıma, ayrıca katılım sağlayan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi. (16 Mart 2019 – Aliağa Ticaret Odası)

 

Cuma, 15 Mart 2019 17:41

 

Ödemiş Ticaret Borsası hissedarı olduğu Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk AŞ’nin (ELİDAŞ) Genel Kurulu’na katılım sağladı. İlgili Genel Kurul 14 Mart 2019 tarihinde Selçuk/Belevi ’de bulunan Lisanslı Depo’da gerçekleştirildi.

İlgili toplantıya katılım sağlayan Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ : ” Genel kurulun gündem maddeleri arasında yer alan, şirketin 2018 yılı faaliyet raporları, finansal tabloları görüşülerek, karara bağlandı. Borsamızın da hissedarı olduğu ve 17 adet ortağı bulunan Lisanslı Depoculuk şirketimizin bu yıl kar etmesinden memnuniyet duyulmuştur. Yavaş yavaş artık şirketimizin olumlu neticeler verdiği izlenmeye başlamıştır. Toplantıda lisanslı depoculuğun yayılması adına çeşitli kurumlara destek verildiği belirtilerek, sistemi Türkiye’ye yaymak istenildiği ve zeytinyağ-kuru üzüm-hububat konuları için yatırım yapılacağı ifade edilmiştir. Bu sistemin en son ayağının ise ürün ihtisas borsası olduğu ifade edilerek, konu ile ilgili TOBB ve Bakanlıkta çalışmaların sürdürüldüğü belirtilmiştir” dedi. Genel Kurul sonunda anı fotoğrafı çektirildi. ( 14 Mart 2019 – Belevi/Selçuk )


Cuma, 15 Mart 2019 09:28

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK’un teşrifleriyle, İzmir Ticaret Odası ‘nda gerçekleştirilen “İzmir ve Eğitim Vizyonu Toplantısı” na  Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mehmet Fatih ZAİMOĞLU katılım sağladı. (14 Mart 2019 – İzmir Ticaret Odası )

Salı, 12 Mart 2019 16:16

Borsa üyelerinin, muhasebecilerinin, paydaşlarının İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ-2019 TEŞVİK PAKETİ üzerine bilgilendirilmesi amacıyla ilgili toplantı 12 Mart 2019 tarihinde saat 11:00’de başlayarak Ödemiş Belediyesi Nikah Salonu (Eski Otogar Üzeri) ‘nda gerçekleştirildi. Kurumun kurumsal kapasitesinin artırılarak üyelerine sunulan hizmet kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla TOBB 12. Dönem Akreditasyon Sürecine dahil olarak,  Aralık-2016 döneminde AKREDİTE BORSA olan ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI ; üye eğitimi gerçekleştirdi. İlgili eğitim seminerine Resmi Kurum yetkilileri, STK temsilcileri, Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA, Borsa Meclis Başkanı Turgut AKIN ile Yönetim-Meclis Kurulu  Üyeleri, Borsa Üyeleri, iç-dış paydaşlar, muhasebeciler, basın temsilcileri vb. katılarak destek verdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Oda/Borsalarımızca  tayin olunan ve bölge ekonomimizin kalkınmasına destek vermek amacıyla sinerji yaratarak programlar belirleyen Ödemiş Ticaret Borsası Akademik Danışmanı Prof Dr. Coşkun KÜÇÜKÖZMEN (İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Üyesi) ‘in katkılarıyla ve Ödemiş Ticaret Borsası’nca organize edilen seminerin konusu İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ-2019 TEŞVİK PAKETİ  idi. Toplantının ikinci bölümünde “Zor Zamanlarda İşimizi Yönetmek” konulu eğitim verildi.  

İlgili sunumu Prof Dr Coşkun KÜÇÜKÖZMEN gerçekleştirdi. Pek çok başarıya atan KÜÇÜKÖZMEN ‘ in  tecrübelerini dinleyen katılımcılar, Ödemiş’imize ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak fırsatı değerlendirdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Seminerin  açılış konuşmasını  Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA yaptı.

Açılış konuşmasının ardından Ödemiş Ticaret Borsası Akademik Danışmanı Prof Dr. Coşkun KÜÇÜKÖZMEN:   “Yeni istihdama ücret desteği, yeni istihdam SGK primine, vergisine destek, Siz bi Nefes Alın Ücretler Bizden Desteği, Mevcudu Koru, Bu da Bizden Olsun Desteği, Düzenli Ödemeye Devamlı Desteği, Kalkınmaya İlave Desteği, Önce İşbaşı Eğitim Sonra İstihdam Desteği, İhtiyacınıza uygun nitelikli işgücü Eğitimine tam destek olmak üzere toplam sekiz ana başlıkta işveren ve çalışanlara önemli fırsatlar “ konularına vurgulama yaptı.

Seminer bitimi sonrası hatıra fotoğrafı çektirildi. Katılımcılara dağıtılan anketlerle Borsa üyelerinin, iç-dış paydaşların Ödemiş Ticaret Borsası hakkındaki görüşleri, talepleri, beklentileri ve önerileri alındı. (12.03.2019-Ödemiş)

Pazartesi, 11 Mart 2019 17:31

Chp Ödemiş Belediye Başkan Adayı Mehmet Eriş ve Heyeti  11 Mart 2019 Pazartesi günü Ödemiş Ticaret Borsasını ziyaret etti.

Borsa Meclis Salonunda gerçekleşen ziyarette Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA, Meclis Başkanı Turgut AKIN, Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri  bulundu. (11/03/2019 ÖDEMİŞ TB)

Pazartesi, 11 Mart 2019 17:30

Ak Parti Ödemiş Belediye Başkan Adayı Münir BEZMEZ  ve Heyeti  11 Mart 2019 Pazartesi günü Ödemiş Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

Borsa Meclis Salonunda gerçekleşen ziyarette Ödemiş Ticaret  Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA, Meclis Başkanı Turgut AKIN ,Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri bulundu.

(11 Mart 2019 – ÖDEMİŞ TB)

Cuma, 08 Mart 2019 10:32

 

Ödemiş Ticaret Borsası olarak; İZFAŞ tarafından organize edilen 06 – 09 Mart 2019 tarihleri arasında Gaziemir Fuar İzmir’de etkinliği süren 9.Olivtech Zeytin, Zeytinyağı, Süt Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı’na üyelerini ve paydaşlarını Gaziemir-Fuar İzmir’e götürdü.

Üyelerini Ödemiş’ten Gaziemir Fuar İzmir alanına götüren Ödemiş Ticaret Borsası ile katılımcılar; ilgili sektörlerdeki gelişmeleri, yenilikleri izledi. Fuar alanında mevcut birçok standı gezen katılımcılara;  yine Borsa tarafından fuar değerlendirme anketi doldurtuldu.

ikisi yabancı, 112'si ise Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden olmak üzere 114 katılımcı firma zeytin-zeytinyağı, süt-süt ürünleri vb. tanıtmak üzere standlarda yerlerini aldı. Geçen yıllara kıyasla daha az firmanın katılım sağladığı ve fuarın sakinliği görüldü. Borsamız üyesi firmalarımızın fuarda bu yıl  stant açtığı görüldü. Stand açan Üyelerimize, Oda/Borsalarımıza ilgili ziyaretler gerçekleştirildi.  

İzmir-9.Olivtech Fuarı kapsamında,  Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi'nin Kalite Kontrol Programı Sertifika Töreni ve Uluslararası Zeytin Konseyi, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Türkiye Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Ödül Töreni gerçekleştirildi. Ödemiş’imizden  ödül alan firmalar oldu.

Fuarla ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ :  “ Üyelerimiz;  fuarlara katılım sağlayarak, sektörlerindeki gelişmeleri izleme şansını elde ediyorlar. İzmir-9.Olivtech Fuarı kapsamında, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi'nin Kalite Kontrol Programı Sertifika Töreni ve Uluslararası Zeytin Konseyi, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Türkiye Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Ödül Töreni’nde Ödemiş’imizden  ödül alan firmaların bulunmasından memnuniyet duyduk” dedi. (08 Mart 2019 – Fuar İzmir- Gaziemir)  

 

Salı, 05 Mart 2019 11:47

Kıymetli Basın Mensupları,

Hatırlayacağınız üzere 21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar.

Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı.

İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde.

Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim.

Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır.

2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak.

Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz.

İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak.

Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek.

Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz.

İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor.

Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru.

 

Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.orgadresinden ulaşabilmek mümkün.

Aklınıza takılan bir konu olursa, Ödemiş Ticaret Borsası’na ulaşmanız mümkün.

Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.

Önümüzdeki süreçte de Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz.

İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız.

Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur.

Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum.

Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.

Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak.

Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz.

Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz.

Sizleri Ödemiş Ticaret Borsası olarak saygıyla selamlıyorum.

Pazartesi, 04 Mart 2019 13:47

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA ; 21 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda  Cumhurbaşkanımızın  çağrısının ardından, 25 Şubat 2019 tarihinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  ortak çalışması ile yürütülen “BURASI TÜRKİYE BURADA İŞ VAR -  İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019” kampanyası, teşvik paketi başlatıldığını belirtti. İstihdam Seferberliği 2019 kapsamındaki teşviklerin 3 ana başlıkta toplandığını belitti. Bunların ise;

 • Yeni İstihdama ücret Desteği (Şubat, Mart, Nisan 2019  sonuna kadar )
 • Yeni İstihdamın SGK Primine ,Vergisine Destek ( 12 ay)
 • Kısa çalışma Ödeneği  şeklinde olduğunu ifade etti.

 

Konunun önemi ve duyurulması yönünde sorumluluklarının bulunduğunu ifade eden Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA: “2,5 milyon yeni istihdam sağlanması hedeflenen istihdam seferberliği  uygulamasının başta Ödemiş’imize, bölgemize ve Ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Yeni İstihdam sağlamaya yönelik  uygulamada alımlar işkur üzerinden yapılacak olup; son üç ay içinde 10 günden fazla çalışmamış olan işçilerimiz yeni uygulamadan yararlanabiliyor. Bu istihdam seferberliği kapsamında verilen teşviklerden ve avantajlardan bütün üyelerimizin faydalanmasını bekliyoruz. Yeni istihdam seferberliğinde asgari ücret desteği, prim ve vergi teşvikleri başta olmak üzere farklı teşvikler sağlanmaktadır. Üyelerimizin verilecek desteklerden faydalanarak daha fazla üretim ve iş yapmasını ümit ediyoruz. İlave istihdam yapan gerçek ve tüzel kişilere her bir çalışan için  3 ay boyunca prim, vergi ve ücret desteği verecek izleyen 9 ayda da prim ve vergiler devletimiz tarafından ödenecek. Tüm üyelerimizi bu teşvik paketinden yararlanarak hem işletmelerine hem de ekonomik kalkınmaya katkı sunmaya davet ediyorum. Bu yeni İstihdam Seferberliği ile işsizlik rakamlarının aşağıya  ineceğine inanıyoruz. Firmalarımızın yaşadığı sıkışıklığa olumlu etki yapacağını düşünüyoruz, istihdam seferberliği ile ilgili bilgilendirmelerimiz devam edecek” dedi.

Çarşamba, 27 Şubat 2019 17:01

Ödemiş Vergi Dairesi Müdürü Ümit AĞDACI, Md Yrd. Remzi ADALIOĞLU ve Gelir Uzmanı İlknur EKER 30.VERGİ HAFTASI ETKİNLİKLERİ çerçevesinde ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI’  nı   27 Şubat 2019 tarihinde ziyaret etti.  Misafirleri karşılamada, Ödemiş Ticaret Borsası adına Meclis Başkanı Turgut AKIN, Yönetim Kurulu Başkanı Yrd.  Zeki TURAN, Meclis Üyesi Mustafa YİYEN, Genel Sekreter Ali ÖZ  ve personel   Borsa’da hazır bulundu.

İlgili ziyarette ;  verginin geleceğimiz olduğu ve vergi bilincinin yerleştirilmesinin önemini vurgulandı. Vergi haftası etkinlikleri çerçevesinde çeşitli kuruluşlara ziyaretlerin devam ettiği, Sivil Toplum Kuruluşlarına yapılan ziyaretlerde ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI’ na yer verildiği belirtildi.    

Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut AKIN  : “İlgili ziyaretinizden dolayı çok memnun olduk. Vergi Dairemiz ile sürekli iç içe çalışıyoruz. Vatandaşlarımıza çözüm üreten, mükellef haklarını gözeten, samimi, güvenilir, şeffaf yapılarını ön planda tutan Ödemiş Vergi Dairemizin Vergi Haftasını kutluyoruz. Görevlerinde başarılar diliyoruz” dedi.  (27 Şubat 2019 – Ödemiş Ticaret Borsası)

Çarşamba, 27 Şubat 2019 11:09

Ziraat Bankası Seracılık Kredileri tanıtım toplantısına Ödemiş İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim ALTINTAŞ, Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Üyesi Nazmi YİĞENLİ, Ödemiş Ziraat Bankası Şube Müdürü Yener KIZILCAM, Ödemiş Ziraat Bankası Dinamik Şube Müdürü İnanç Zafer YILMAZ, Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreter Yrd. Onur AKAR ve Sistem Operatörü Fırat YURDAKUL katıldı.

Ziraat Bankası Tarım Politikaları Başkanı Ferhat PİŞMAF seracılık kredileri hakkında bilgi aktardı.

 Söz konusu bilgilendirme toplantısında; Türkiye’de 752 bin dekar alanda örtü altı tarım yapıldığını dile getiren Ziraat Bankası Tarım Politikaları Başkanı Ferhat PİŞMAF: “Seralarımızın ağırlıklı kısmı plastik örtülü seralardan oluşuyor. Son yıllarda daha teknolojik seralara dönüşüm var. Yine seralarımızın yüzde 95'inde topraklı tarım yapılıyor ve yüzde 52'si de ısıtmalı. En çok domates üretimi yapılan seralarımızda, toplam 7,9 milyon ton üretim yapıldı. Önümüzdeki günlerde seracılığa yönelme artacaktır” şeklinde açıklamalarda bulundu. ( 26 Şubat 2019 – Balçova /İZMİR)

Salı, 26 Şubat 2019 12:04

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleştirilen şuraya, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin teşrifleri, üst düzey bürokratların ve sektörel temsilcileri ile oda / borsa temsilcileri katıldı.Ödemiş Ticaret Borsası’nı temsilen Genel Sekreter Ali ÖZ katılım sağladı. TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu şuranın açılış konuşması sonrasında İstihdam Seferberliği 2019 tanıtımını yaptı.

İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında işverenler, nisan ayının sonuna kadar (Şubat – Mart –Nisan ) sağlayacağı her ilave istihdam için,3 ay boyunca SGK primlerinin ve verginin yanında ücret  de ödenmiyor. Devamındaki 9 ay boyunca  SGK primleri ve vergilerde devletimizden sağlanıyor. Konunun önemsetildiği ve duyurulması konusunda oda / borsalarımıza görevler düştüğü belirtildi.

Hazine Bakanı ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK konuşmasında üreticilerin modern seracılığa dönüşü ve yatırımları ile ilgili de önemli bir finansman paketi açıkladıklarını KDV iadeleri ile ilgili önemli adımlar attıklarını belirtti.

Ayrıca TOBB sektör Meclis temsilcileri sektörlerindeki sorun ve çözüm önerileri direk olarak bakanlara iletme şansını elde etti. (25 Şubat 2019 – TOBB)

Ayrıntılı Bilgi için : http://www.istihdamseferberligi.org/

Cuma, 22 Şubat 2019 14:15
Ödemiş SGK Müdürü Sayın Recai Sani BALCIOĞLU Ödemiş Ticaret Borsamızı ziyaret etti. 7143 Sayılı Yasa kapsamında yapılandırılan SGK prim borçlarının ödeme süresinin 28.02.2019 tarihine kadar uzatıldığına dair istişarede bulunuldu. 
 
Borsaya yapılan ziyaretten dolayı Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ : “SGK müdürümüzün Borsamıza yaptığı ziyaretten dolayı çok memnun olduk. Üyelerimize yapabileceğimiz bilgilendirme konusunda görüş alış-verişinde bulunduk. Kurumlar arası diyalog ve bilgi paylaşımının üyelerimize sağlayacağı faydayı görüştük. Başta müdürümüze ve ekibine başarılar diliyorum” dedi. (21 Şubat 2019 – Ödemiş Ticaret Borsası)
Perşembe, 21 Şubat 2019 16:30

Aydın Ticaret Borsası, Ödemiş Ticaret Borsası ve Alaşehir Ticaret Borsaları Aydın Ticaret Borsası ev sahipliğinde 20 Şubat 2019 tarihinde bir araya gelerek “Kardeşlik ve İşbirliği Protokolü” imzaladı.

Kardeşlik ve İşbirliği Protokolü öncesinde açıklamada bulunan Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi ÇONDUR; Borsalarımız arasında  ortak iş kültürü ve sürdürülebilir ilişkiler için bu kardeşlik ve işbirliği protokolün çok önemli olduğunu vurgulayarak, kurumlarımızın var olma sebebi olan değerli üyelerimiz için Aydın, Ödemiş ve Alaşehir Borsalarımız arasında çeşitli konularda işbirliği ve ortak projeler yürütülmesi hedefleniyor. Ödemiş ve Alaşehir Borsalarımız ile kardeş olmaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, hayırlı olmasını temenni etti.

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA; “Kurum ilişkilerimizi güçlendirmek, iyi uygulamalarımızı birbirimizle paylaşmak vb. amaçlarla yapılan “Kardeşlik Protokolü” müzün üç kurumumuza (Alaşehir, Aydın ve Ödemiş TB) hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. İmza törenimize ev sahipliği yapan Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi ÇONDUR ve değerli organ görevlilerine teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Alaşehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin SOYGÜR : Yapılan protokol ile diğer Odalar ve Borsalar arasında örnek teşkil etmesini ve üç borsanın kardeşliğinin sadece bizim yönetimlerimizde değil gelecek yönetimlere de örnek teşkil etmesini söyleyerek Aydın Ticaret Borsasına ev sahipliği için teşekkürlerini iletti.

Törende yapılan konuşmaların ardından "Kardeşlik İşbirliği ve Protokolü" Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur ve Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif Aka ve Alaşehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Soygür tarafından karşılıklı olarak imza altına alındı.

“Kardeşlik ve İşbirliği Protokolü” imza töreninde Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı A.Bahri Erdel, Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut Akın, Alaşehir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Yılmaz Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri ve Genel Sekreterler de yer aldı. (20 Şubat 2019 – Aydın Ticaret Borsası)  

Salı, 19 Şubat 2019 09:13

Ödemiş Ticaret Borsası, 18 Şubat 2019 Pazartesi günü saat 15:30 da Aliağa Ticaret Odası ev sahipliğinde, İzmir ili ve ilçeleri Oda/Borsaların katılımı ile gerçekleştirilen Yönetim Kurulları Ortak Toplantısına katıldı.

İlgili toplantıda önceden belirlenen gündem maddeleri görüşüldü. Ekonomik ve güncel durumun değerlendirilmesi yapıldı. Ev sahibi Aliağa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ömer ÖZTÜRK kısa bir sunum yaparak, Aliağa ekonomisi ve genel sorun-çözüm önerilerini aktardı.    Gündem maddeleri üzerine başkanlar söz alarak görüşlerini ifade ettiler. Bir sonraki toplantının Torbalı Ticaret Odası’ nda yapılması kararlaştırıldı. (18 Şubat 2019-Aliağa)  

Pazartesi, 18 Şubat 2019 10:52

Başta Küçük Menderes Havzası olmak üzere Ege Bölgemizde yayına başlayacak olan TV 9 kanalının açılışı ve bölgemiz gazetesi olan Küçük Menderes Gazete’mizin 21. Yaş günü etkinliğine Ödemiş Ticaret Borsası da katılım sağladı. Çok sayıda davetlinin katılım sağladığı TV9 İzmir açılış töreni ve Küçük Menderes Gazetesi kuruluş etkinliği coşku  ile kutlandı.

Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut AKIN, Meclis Üyesi Nazmi YİĞENLİ  TV9 İzmir kanalının kuruluşu ve Küçük Menderes Gazetesinin 21. yılı dolayısıyla verilen davete katıldılar.
Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut AKIN  ;  basının önemli bir güç olduğunu ifade ederek, yeni kanal açılışının başta Ödemiş’imize ve bölgemize hayırlı-uğurlu olmasını diledi. (15 02 2019 – Ödemiş Belediyesi Düğün Salonu)

Pazartesi, 18 Şubat 2019 08:36

Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU ’nun teşrifleriyle, İzmir Odaları ve Borsalarının ortaklaşa düzenlediği ‘Adım Adım Ekonomi’ toplantısı 15 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ekonomide yeni bir atılım dönemi başlayacağına inandığını ifade ederek “Türk iş dünyası bu tümseği de aşar” dedi. İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsası ’nın ev sahipliğinde, İzmir iş dünyası sorunlarını ve sıkıntılarını Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a birinci elden aktarma fırsatı buldu. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Bakan Albayrak’ın katıldığı toplantıda ekonomideki gelişmeler istişare edildi.

Albayrak, üç önemli unsur olan mali disiplin, enflasyonla mücadele, cari denge üzerine vurgulamalar yaptı. Zamanında ve kararlılıkla alınan tüm tedbirlerin sonunda finansal piyasalardaki olumlu etkilerin kısa süre içinde gözlemlendiğini, tüm göstergelerde bugün itibarıyla ağustos ayına kıyasla iyileşme görüldüğünü aktardı.

Söz konusu toplantıya katılım sağlayan Ödemiş Ticaret Borsası Heyeti bölgede yaşanan sorun-sıkıntıları aktardı. Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyesi Mehmet KURTAR kestane de hal rusumu ile ilgili yaşanan sıkıntıyı ve kaldırılması talebimizi, Disiplin Kurulu Üyemiz Dilek ÖZKAYNAK ise de peynirdeki KDV oranının düşürülmesi talebimizi aktardı. (15 Şubat 2019 – İzmir )

Salı, 12 Şubat 2019 14:34

İzmir  Tarımsal Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Başkanı Neptün SOYER ve Ödemiş Ticaret Odası Genel Sekreteri  İ.Emre ÇİFTÇİ  Ödemiş Ticaret Borsamızı ziyarette bulundu.

(12 Şubat 2019 – ÖTB)

 

Salı, 12 Şubat 2019 11:04
Pazartesi, 11 Şubat 2019 11:53

Ödemiş Ticaret Borsası Üyelerini  07-10 Şubat 2019 tarihleri arasında Gaziemir Fuar İzmir’de gerçekleştirilen 14. AGROEXPO ULUSLARARASI TARIM VE HAYVANCILIK FUARI ‘na   (12. Uluslararası  Tarım, Tarım Makinaları, Hayvancılık, Hayvancılık Ekipmanları ve Canlı Hayvan Fuarı) götürdü. Yoğun bir katılımcı kitlesinin bulunduğu bu fuarda, Ödemiş Ticaret  Borsası Üyeleri, üreticiler ve paydaşları hayvancılık ve tarım sektörlerinin bölgemiz açısından kritik ve önemli sektörler olduğunu görerek izledi. 

Konu ile İlgili Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ : “ Üyelerden gelen talepler doğrultusunda, Ödemiş’ten fuar İzmir alanına 08/02/2019 Cuma günü borsamız üyelerini, üreticilerimizi ve paydaşlarımızı götürdük. Bademli ve Bıçakcı Mahallesi’nde bulunan üye ve paydaşlarımıza araç tahsis ettik. Ödemiş Ticaret Borsası ile katılımcılar; ilgili sektörlerdeki gelişmeleri, yenilikleri izledi. Borsa Üyeleri ve üreticiler Avrupa’nın dördüncü, Türkiye’nin en büyük fuarı olan bu organizasyonda bulunmanın memnuniyetini yaşadı. Fuar alanında mevcut birçok standı gezen katılımcılara;  yine Borsa tarafından fuar değerlendirme anketi doldurtarak, beklentilerini izledik.  Ayrıca Borsa Üyeleri ve katılımcılar sektörlerine ait tarım makinalarındaki gelişmeleri, sektör panellerini, boğa ırk tanıtımlarını, genç çiftçiler yarışıyor  yarışmasını  heyecanla takip etme şansını elde etti. Fuardan üyelerimizin ve üreticilerimizin memnun ayrıldıklarını düşünüyoruz. Borsa üyelerimizin mesleki genel menfaatlerini ön planda tutarak gelişmesini sağlamak amacıyla sektörel fuarları takip etmeye çalışmaktayız” dedi.  (07-10 ŞUBAT 2019 - İZFAŞ – Gaziemir/İZMİR)

Pazartesi, 04 Şubat 2019 12:44
Çarşamba, 30 Ocak 2019 17:36

Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret DAYIOĞLU Ödemiş Ticaret Borsası'nı ziyaret etti:

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA, Ödemiş Kaymakamı Sayın Kasım Fikret DAYIOĞLU’ na nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. İlgili ziyarette Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet KURTAR'da yer aldı. (30 Ocak 2019 – ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI)

Salı, 29 Ocak 2019 15:44

Ödemiş Ticaret Borsası  hizmet kalitesini artırarak, sürekliliğini sağlamak için uyguladığı ISO 9001:2015 değerlendirme denetimini  belge denetim firması URS Belgelendirme Ltd.Şti’nde denetçi Alper ÖZMALKOÇ’ un gözetiminde B2B  Danışmanlık firmasından Birsen BAŞTAN TIRIS’ ın katkıları ile 29/01/2019 tarihinde başarı ile tamamladı.

Ödemiş Ticaret Borsası  Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin GÜLCÜ katılımıyla yapılan açılış toplantısında Ödemiş Ticaret Borsası’nda uygulanmakta olan ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi standartlarının gerekliliğinin uygunluğu, yeterliliği ve etkin bir biçimde kullanıldığı denetçi Alper ÖZMALKOÇ tarafından tespit edilerek, Ödemiş Ticaret Borsası’nın hizmet kalitesi bir kez daha tescillenmiş oldu.

Denetim sonu kapanış toplantısında Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA : “ Ödemiş Ticaret Borsası denetiminin başarılı geçmesi, kalite yönetim sistemlerinde sürekli iyileştirme sağlanması ve ISO 9001 :2015 başarı ile geçiş yapmasından dolayı organ görevlilerimize ve borsa personeline teşekkür ederiz. Başta Kurumumuza ve üyelerimize hayırlı – uğurlu olmasını temenni ediyoruz” dedi. (29.01.2019 – ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI )

Salı, 29 Ocak 2019 15:43

Ödemiş  Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA: “ Müdürümüzün ziyarettinden memnuniyet duydum.   Ziraat Bankası Şube Müdürü Mehmet Zeki YAKUT’ a  emeklilik hayatında sağlık, huzur dolu günler diliyorum” dedi. (29 /01/2019 ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI)

Salı, 29 Ocak 2019 10:34
Salı, 22 Ocak 2019 15:02

Türkiye Ekonomi Şurası 21 Ocak 2019 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip ERDOĞAN,  ve Bakanlarımızın teşrifleri ile Oda/Borsalarımızın  Yönetim Kurulu-Meclis Başkanları ve Genel Sekreterlerin, Akademik Danışmanlarımızın katılımıyla TOBB İkiz Kuleler ’ de gerçekleştirildi. Şuraya katılım sağlayan Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sn Turgut AKIN : “Yoğun bir katılım oldu. İş dünyamız, yedi coğrafi bölge esası dikkate alınarak ticaret ve sanayinin önündeki engeller ve çözüm önerilerini birinci ağızdan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakanlar ile paylaşma imkânı buldu.  Bu organizasyonu düzenleyen Türkiye Odalar Borsalar Birliği ve değerli Başkanı Sn M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU ’na teşekkür ederiz” dedi. 

HİSARCIKLIOĞLU  “Şu an bu salonda, 81 il ve 160 ilçeden, bölgelerinin kanaat önderleri olan, Oda ve Borsa Başkanlarımız bulunuyor. Onlar Temmuz’dan beri yoğun bir mesai harcadılar. İllerin ve ilçelerin sorunlarını çıkardılar, öneriler hazırladılar. Böylece tüm ülkede, yerelde hangi ekonomik sıkıntılar yaşanıyorsa, hepsini tespit ettiler. Emekleri için teşekkür ediyorum. Biz şimdi tüm bunları, il bazında ve ayrıca bakanlıklara göre tasnif ediyoruz. Şura’dan sonra tamamını size ve her birini ilgili kamu kurumlarına ileteceğiz” dedi. Kısa çalışma ödeneği ve asgari ücret desteği artışıyla, firmalarımızın üstündeki yüklerinin azaltılmasının, iç piyasaya destek için, 4 sektörde KDV ve ÖTV indirimi yapılmasının, bankaların yüksek faiz uygulaması yüzünden, büyük sıkıntı yaşadığımız, krediye erişimde, aylık %1,54 faizle, Kobilere kredi imkânı sunulmasının,  Mera fonu gibi ciddi bir yükün kaldırılmasının vb. olumlu gelişmeler olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN toplantının hayırlı olması temennisini ileterek başladığı konuşmasında; " Biz şimdiye kadar ekonominin mimarisini hep buradaki hazirun ile istişare içinde inşa ettik. Hiçbir zaman 'biz yaptık oldu' demedik. Yeri geldi kendi gönül dünyamıza sığdırmakta zorlandığımız adımları dahi buradaki istişareden çıktığı için atmaktan çekinmedik. 'Önce millet, önce memleket' ifadesi bizim için bir seçim sloganı değil, hayat felsefemizin ta kendisidir." ifadelerini kullandı. Toplantıya katılanların aynı zamanda şehirlerinin kanaat önderleri olduğuna değinen Erdoğan, "Buradaki kardeşlerimiz, piyasa dediğimiz mekanizmanın canlı temsilcileridir. Bu bakımdan sizlerin ülkemize, şehirlerinize ve sektörlerinize dair görüşleri bizim için daima yol gösterici olmuştur. Biz hep birlikte Türkiye’yiz, hep birlikte Türk ekonomisiyiz " dedi.

21.01.2019 tarihinde sabah saat 11:00’dan,  akşam saat: 18:30 ’ a kadar aralıksız süren Türkiye Ekonomi Şurası sona erdi. (21 Ocak 2019 – TOBB / ANKARA)

Çarşamba, 16 Ocak 2019 17:31

Sayın Üyemiz;

 

TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi ve TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Seçimleri 27 Şubat 2019 Çarşamba günü 10.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. Seçimlere ilişkin;

 

Seçmen listesine girecek Kurul üye kayıtlarının gerçekleşebilmesi için; İl Genç Girişimciler Kurulu üyeliği adayının ve İl Kadın Girişimciler Kurul üyeliği adayının aşağıdaki eklerde bulunan başvuru formunu eksiksiz olarak doldurup 18 Ocak 2019 Cuma  saat 16.00'ya kadar Borsamıza teslim etmesi gerekmektedir.

 

İl Kurulları'na üye olacak kişilerin;

 

 • 18 yaşından gün almış, 40 yaşından gün almamış olması (Kadın Girişimciler Kurulu Üyeliği için bu kural geçerli değildir),
 • Ticaret Sicili'ne kayıtlı, gerçek kişi tacir veya tüzel kişilerin ortağı, yönetim kurulu üyesi, genel müdürü veya murahhas azası olması gerekmektedir.
 • Ödemiş'te bulunan bir fakülte, yüksekokul ya da enstitüde, girişimcilik konusunda çalışmalar yürüten üniversite öğrencileri, öğretim görevlileri veya öğretim üyeleri ile toplum nezdinde saygınlık uyandıran diğer gerçek kişiler de İl Kurul üyesi olarak yaş sınırı aranmaksızın belirlenebilmektedir.

Genç Girişimciler Kurulu ve Kadın Girişimciler Kurulu üyeliği onaylanan kişilerin; İcra Komitesi üyeliği için başvuruları 11 Şubat 2019 Pazartesi gününden itibaren bir dilekçe ve ekinde aday olabilme şartını tevsik eden adli sicil belgesi ile birlikte en geç 18 Şubat 2019 Pazartesi mesai bitimine kadar üyelerin bağlı bulundukları Oda/Borsa'ya teslim ederek yapılabilecektir.

 

  ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI

 

 

   Başvuru Formu

 http://tobbgirisimcilik.org.tr/

Cuma, 11 Ocak 2019 10:03

Sayın Üyemiz;

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan yazıda; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliğinde, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinin belirlenerek, söz konusu şirketlerin görünürlüklerini artırmak ve bu şirketlerin küresel bağlantılarını kuvvetlendirmek amacıyla 2011 yılından beri “TOBB Türkiye 100” programı yürütüldüğü bildirilmiştir.

2012-2015 dönemi satış gelirleri dikkate alınarak listeye giren Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Konferans Salonunda 25 Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirilen tören ile ödüllerini almışlardır. Türkiye 100 şirketleri, değerlendirmeye alınan dönemde, satış gelirlerini ortalama yüzde 438 oranında, çalışan sayılarını da yüzde 74 oranında artırmışlardır. Türkiye 100 listesindeki şirketlerin faaliyet gösterdikleri sektörlerin çeşitliliği, Türkiye ekonomisinin dinamizminin güzel bir göstergesi olduğu ifade edilmiştir. TOBB Türkiye 100 şirketlerinin kamuoyuna duyurulması ile birlikte yazılı ve görsel basında çok sayıda haber yapılmıştır.

Görünürlüklerin artan şirketlerin yeni ortaklara, müşterilere ve tedarikçilere erişimleri kolaylaşmıştır. Türkiye 100 Programı 2018 yılında da devam edecek olup, Şirketlerin 2015-2017 dönemindeki yıllık ortalama satış gelirlerinin büyüme hızı dikkate alınacaktır. Başvuru kriterlerini sağlayan şirketler büyüme hızlarına göre sıralanacak, en hızlı büyüyen şirket birinciliği alacaktır.

Türk özel sektörünün dünyayla olan bağlantılarının kuvvetlendirilmesine imkan sağlayacak olan “TOBB Türkiye 100” için ekte detayları verilen kriterlere uyan firmaların müracaatlarını en geç 31 Ocak 2019 tarihine kadar http://turkiye100.tobb.org.tr/ üzerinden yapmaları ilgili üyelerimizin bilgilerine sunulur.

Çarşamba, 09 Ocak 2019 12:27
Cuma, 04 Ocak 2019 09:42

Ekonomisi tarıma dayalı ilçemizde bulunan ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI ‘nda 2018 yılı yıllık işlem hacmi yaklaşık 1.600.000.000,oo TL.olarak gerçekleşmiş bulunmaktadır. 2017 yılı Borsanın yıllık işlem hacmi ise 1.200.000.000,oo TL. olarak gerçekleşmiş idi. Geçen yıla göre yaklaşık % 33 oranında artış gösteren yıllık işlem hacminde en fazla işlem gören ilk on ürün ise yaklaşık olarak ;   1)Süt 919.652.120,63 TL,  2)Kestane 134.494.198,72 TL,  3)Peynir 102.662.174,23TL, 4) Kuru İncir 93.803.270,87 TL,  5)Patates  65.446.277,82 TL, 6)Fidan-Süs bitkileri 59.873.794,90 TL, 7)Kasaplık Canlı Hayvan  (Büyük-küçükbaş) 19.035.366,43  TL, 8)   Kuru Soğan 16.598.180,82 TL, 9)Zeytinyağı  12.677.858,46 TL, 9) Sığır eti   10.586.661,20 TL, 10) Mahlıç Pamuk 5.554.887,95 TL, 11) Diğer Zirai Ürünler: 147.801.027,15 TL.  olmak üzere Toplam: 1.558.909.779,90 olarak yer almıştır.

Ayrıca 2018 yılı 5495 adet işlem sayısı gerçekleşmiştir.

Ödemiş Ticaret Borsası’nın 2019 yılı bütçesi üzerine Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA:  “Borsamızın 24.12.2018 tarihli Yönetim Kurulu ve Meclis kararları ile onaylanan 2019 yılı bütçemizde mevzuat dahilinde yeterli ödenekler ayrılmıştır. 2019 yılı bütçemizin başta üyelerimize, Ödemiş’imize, Kurumumuza ve camiamıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Perşembe, 03 Ocak 2019 09:30

5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunun 32. Maddesinin 4. fıkrasında ; “İçinde bulunulan yıldan önceki son 2 (iki) yıldan itibaren adresleri ve durumları tespit edilemeyen ve içinde bulunulan yıldan önceki son iki yılda , borsa maddeleri üzerine alım satımı bulunmayan üyelerin isimleri, borsa meclis kararıyla meslek grupları ve seçmen listelerinden silinir, aidat tahakkukları durdurulur ve bunlar borsa hizmetlerinden yararlanamazlar” hükmü yer almaktadır.

 

Yine ilgili mevzuat;  “Söz konusu üye kayıtları, borsa kararını takip eden yıl başından itibaren 2 (iki) yıl içinde, ilgilinin üyesi bulunduğu borsaya müracaatla adres ve durumunu bildirmemesi halinde, borsa yönetim kurulunun teklifi ve meclis kararıyla borsadan kaydı silinir.Bu süre içinde durumunu bildirenlerin aidat tahakkukları başlatılır.Ancak bunlar aidat borçlarını ödemedikçe seçmen listelerine tekrar kaydedilmeyeceklerdir” şeklindedir.

 

Borsamızın üye bilgilerini güncelleştirme çalışmaları kapsamında değerlendirilmek üzere; üyelerimizin üye bilgilerini (adres, telefon, faks, e-mail vs.) ve üyelik mükellefiyetlerini en geç 25 Ocak 2019 (Cuma) tarihine kadar Ödemiş Ticaret Borsası’na bildirmeleri gerekmektedir.

 

Üyelerimize önemle duyurulur.

 

ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI

Pazartesi, 31 Aralık 2018 16:22
Cuma, 14 Aralık 2018 11:31

ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI TOBB TİBOS ÇALIŞTAYI'NDA:

TOBB Ticaret Borsaları Otomasyon Sistemi Çalıştayı’na Ödemiş Ticaret Borsası’ndan Genel Sekreter Ali ÖZ ve Genel Sekreter Yrd. Onur AKAR katılım sağladı.

TOBB Borsalar Müdürü Muhibbet ULUDOĞAN, Bilgi İşlem ve Yazılım Müdürü Mert DAYANIR, Yazılım Uzmanı Fikret EREN ve Tibos yazılım firmasından Barış ÖNEN’ in bilgi ve aktarımlarıyla çalıştay yapıldı. Yazılım programı üzerine Borsa temsilcilerinden soru, öneri ve sistemde yaşanabilecek sıkıntılar, görüşler alınarak program son haline büründürülmeye çalışıldı.

Konu ile ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ: “Kayıt dışı mücadeleyi ve Ticaret Borsalarını tek bir çatı altında ve tek bir tescil programında toplamayı hedefleyen Ticaret Borsaları Otomasyon Sistemi (TİBOS) 01 Ocak 2019 tarihi itibariyle Ödemiş Ticaret Borsamızda uygulanmaya başlayacaktır. Özellikle teminatlı çalışmayı zorunlu kılan sistem, stok kontrolleri üzerine çok hassastır. Üyelerimiz, muhasebecilerimiz ve personelimiz hep beraber ahenk içerisinde çalışarak sistem oturtulmaya çalışacaktır. Yeni Tibos programımızın, Başta üyelerimize, Kurumumuza ve camiamıza hayırlı–uğurlu olmasını diliyoruz” dedi. (13 Aralık 2018 – TOBB / ANKARA)

Salı, 11 Aralık 2018 18:50

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ mizce  06 – 08 Aralık 2018 tarihleri arasında, İtalya’nın başkenti Roma şehrinde, odalarımızın ve borsalarımızın genel sekreterleri arasında birlik ve dayanışmayı artırmak maksadıyla düzenlenen GENEL  SEKRETERLER EĞİTİM  PROGRAMI’ na Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ de  katılım sağladı.

Sosyal faaliyet ve eğitim olarak dolu dolu planlanan programda;  ikinci günü olan 07.12.2018 tarihinde bilgilendirme toplantısı başladı. Açılış konuşmasını TOBB Genel Sekreteri Mustafa SARAÇÖZ yaptı. Ardından sırasıyla, Ticaret Bakanlığı-İç Ticaret Genel Müdürü Adnan YANKIN, TOBB-Etü Dr. Nihat Ali ÖZCAN, TOBB-Odalar Müd Volkan TUFAN, TOBB Başkanlık Danışmanı Hasan Çağlayan DÜNDAR, TOBB Muhasebe Md Yüksel ÖZTÜRK,  TOBB Borsalar Md Muhibbet ULUDOĞAN, TOBB Hukuk Müşaviri İbrahim BAYAR hitap ve sunumları izlenerek bilgi edinildi. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki oda ve borsaların genel sekreterleri ile bir araya gelen ve hitapta bulunan TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU, camia olarak başarının arkasında birlik ve beraberliğin yattığına inandıklarını hatırlatırken, “Biz bir araya geldik, bir arada durduk ve birlikte çalıştık. Eller çoğalınca işler hafifledi, başarı geldi. Burada bizim için sihirli kelime ‘birlik’. Bizler; üyelerimizle, genel sekreterlerimizle, çalışanlarımızla, Oda ve Borsa Başkanlarımızla, büyük bir aileyiz” dedi.​ Tüm genel Sekreterler HİSARCIKLIOĞLU ’na memnuniyetlerini dile getirdi.

TOBB Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU ‘nun hitabı sonrasında hep birlikte anı fotoğrafı çektirildi. (06-08 Aralık 2018- Roma/İTALYA)